Güçlü(?) Tarz. Mini Countryman JCW:2017.

Birinci nesli 2010 yılında tanıtılan Countryman, Mini’nin kompakt crossover sınıfına giriş bileti olmuştu. Pek rekabetçi olmayan boyutları ve iç mekanı, çok ekonomik sayılamayacak motorları ile kağıt üstünde rakiplerinin son derece gerisinde kalmasına rağmen insanlar onu farklı tasarımından dolayı sevdi. O kadar sevildi ki, satışa sunulduğu ilk iki yıl içinde satılan her 3 Mini’ nin 1’i Countryman’di. 2016 Kasımında ikinci jenerasyonu tanıtılan Countryman’ in merakla beklenen en güçlü versiyonu Şangay’ da tanıtıldı.

İkinci jenerasyon Countryman ile ilgili yazımızı eğer hala okumadıysanız buraya tıklayıp okuyabilirsiniz. Gelelim Countryman JCW’ ye.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ön yüzde kullanılan tampon, standart Countryman’ den belirgin şekilde daha büyük hava girişlerine sahip. Ayrıca, aracın sürtünme katsayısını biraz olsun düşürmek amacıyla tamponun öne doğru yaptığı bombeli kısım ufaltılmış. Ön tampon dışında tasarım anlamında standart arabayla aralarında neredeyse hiç fark yok. Tek fark, JCW’ ye özel olan 18 inçlik mükemmel görünen jantlar. Bu gördüğünüz British Race Green adlı renk sadece JCW ile satın alınabiliyor. Ayrıca üzerindeki Red Chilli Stripe (çizgiler) de öyle. LED farlar ise JCW’de standart.

P90253423_highRes_mini-john-cooper-wor.jpg

 

Arka tarafta da işler çok da farklı değil. Tamponun altına eklenen difüzör, aracın downforce ihtiyacını karşılamak için görevde bekliyor. İki tane paslanmaz çelik egzoz çıkışı olduğunu da hatırlatalım.

İç mekan

04minijcwinterior.jpg

İç mekanda da kırmızı renginin yoğunluğundan bahsetmek mümkün. Arada JCW göndermeleri yapılan noktalar dışında standart Countryman’den bir farklılık yok. Bunun dışında vites kolu demir bir malzemeden yapılmış. Koltuklar deri -alcantara karışımı. Kafalıklarla koltuğun ana kısmı tek parça halinde, bu da sportif algıyı perçinliyor. Pedallar ise metal, heel-toe hareketlerine uygun bir yakınlık mevcut…

Performans

Screen Shot 2017-04-26 at 02.36.13.png

Her şey çok iyi giderken eve gelen misafir çocuğunun etkisini performans açısından hissetmek bu aracın aslında genlerine ters. Hemen başlayalım;

Motor 2.0 litre, çift turbo benzinli. 231 Beygir gücü üretiyor.

Bu sayede Countryman JCW 6.5 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlıyor, dikiz aynasında görmeyi istediğiniz Golf R’ın arkasında kalmaktan kurtulamıyorsunuz. 234 Km/h’e kadar çıkan son hız elektronik biçimde sınırlandırılmış.

JCW HotHatch’tir aslında. Mercedes-Benz A45 AMG 2.0 litre 381 beygir üretiyor, Golf R 2.0 litre 300 beygir, Ford Focus RS 2.3 litre 345 beygir. Allah allah, bir terslik var sanki?

Bizce de var. Ne olursa olsun bu kadar güçsüz olmamalıydı fakat yine de az da olsa sevindirici haberler var…

Direksiyon değişken zemin koşullarını en iyi şekilde geri dönüt verdirmesi için ayarlanmış. Bunun dışında sürüş pozisyonu aşağıya inmiş ve araç offroad parkurlarında ralli aracı hissi vermesi için optimize edilmiş. Yani yolda bir Go-Kart, toprakta ise bir WRC otomobili olmak için uğraşılmış. Bu sebeple de 4 çeker sistemi standart.

8 ileri Steptronic tork konvertörlü ZF imzalı şanzıman bu güce gereken desteği verecektir. Her BMW’deki keyif unsuru şanzımanı JCW’de görmek güzel, manuel opsiyonu da mevcut.

Frenler? Tek kelime: Brembo.

P90253476_highRes_mini-john-cooper-wor.jpg

Aslında şunu görmek mümkün, rakipleri pistlerde çılgınlar gibi savaşırken MINI iyi bir yol arabası olmak için uğraşlarına devam ediyor. Sürüş keyfi namına büyük potansiyele sahip marka, Go-Kart hissini yakalatmak için yine uğraşmış. Fakat azıcık daha güç olması gerekliydi. En azından 300 beygir olmalıydı. MINI, eğer bizi duyuyorsan, Performance Pack falan çıkar da, seni daha da öve öve anlatalım. ( bkz. 0/100: 5.0 saniye nedir? )

P90253421_highRes_mini-john-cooper-wor.jpg

Sonuç

Karşımızda güçlü Countryman olmak yerine, ”Countryman’in güçlü modeli” olmayı seçmiş bir JCW var. Sürüş namına sürücüsünü tatmin edecek de olsa, güç olarak eksikliği onun hadikapını artıracaktır.  İnsanlar onu tasarımına bakıp almak isterken, ağzı sulanıp sol şeritte selektör yapmayı sevenler ise Performance Pack arayışına girecektir. E haliyle bu bazlıktaki Countryman JCW’nin alıcı kitleri bir hayli sınırlı.

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın