Hibrit arabalar nedir, ne değildir ?

Otomotiv üreticileri, hibrit ve elektrikli otomobilleri yavaş yavaş piyasaya sürmeye başlıyor. Peki nedir bu hibrit arabalar? Ne işe yararlar ? Dilerseniz başlayalım.


 

Hybrid.jpg

Hibrit’in tam Türkçe karşılığı melezdir. Yani otomotivcesi; hem içten yanmalı bir motora, hem de bir elektrik motoruna sahip olan arabalardır.

Bildiğiniz gibi, petrolün artık sonu geliyor, dünya üzerinde bir yerden sonra petrol kalmayacak ve alternatif enerjiler kullanılmaya başlanacak. Bu alternatif enerjilerin de sürdürebilir olması gerek. Yani kömürle çalışan araba yapmak mantıklı olmazdı, eninde sonunda kömür de bitecek! Otomotiv üreticileri, bu sorunu üretebilecekleri bir alternatif enerjiyle çözmeye, yani elektrikle çalışan araba üretmeye karar verdiler. Yalnız bazı sorunlarla karşılaştılar :

Cep telefonumuzun bile şarjı bir gün yetmezken, koskoca arabaların ihtiyaç duyduğu pilleri, arabalara sığdırmak hiç de kolay değildi, ayrıca çok maliyetliydi. Bunu anladıkları zaman, eskiden beri birikim sahibi oldukları içten yanmalı motorlarla elektrik motorlarını birlikte kullanmaya başladılar. Eee otomobil şimdi elektrikli mi oldu? Yoksa içten yanmalı motorlu mu?  İkisi birden. Peki nasıl adlandıracağız? Hibrit adı tam da buradan türedi.

 

Plug-in Hybrid ve Mild Parelel Hybrid nedir ?

Mild parelel Hibrit, dışarıdan bir elektrik akımına ihtiyaç duymaksızın çalışabildiği bir elektrik motoruna sahip olan araçlara denir. Bu motorlar, genellikle çok güçlü değildirler ve menzilleri uzun değildir. Genellikle arabanın ilk hareketlenmesini bu motorlar yapar. İçten yanmalı motorların en çok yakıt tükettikleri anın ilk hareketlenmeyi yaparken olduğunu düşünürsek, düşük güçlü elektrik motorunun bize kattığı yakıt ekonomisi, çok ama çok şey kazandıracaktır. 7 ila 10 Km menzile sahip olan bu küçük motorlar, kendilerini arabanın yuvarlanma esnasında oluşturduğu kinetik enerjiden şarj ederler. Bu sayede dışarıdan bir müdahele etmeden şarj olurlar. Mesela ülkemizde de satılan Toyota Yaris Hybrid.

YarisHybrid.jpg

 

Plug-In Hybrid Modeller

 

Bu modeller ise dışarıdan akıma ihtiyaç duyarlar ve bu sayede şarj olurlar. Bu şarj onlara sadece elektrik motoruyla yürüme imkanı tanır ve arabayı sadece elektrik motorunun çalıştığı bir modda kullanabilirsiniz. Genellikle arabaların ön çamurluklarının üstünde depo kapağı olur. Bu kapağın içindeki soket, evden getirilen elektrik ile birleşir ve aracın içindeki pilleri sarj etmeye başlar.Pillerin büyüklüğü ve elektrik motorunun güçüne göre menzil değişir. Bazı otomotiv üreticileri bu pillerle 500 Km’lik menzil yakalayabilse de (bkz.Tesla Motors) bazı üreticiler bir içten yanmalı motora daha yer verir ve arabayı Hibrit hale getirirler. Bu sayede menzil 900 Km’lere ulaşır. Mesela normal bir 3 Serisi olan 340e.

bmw-340e

 

Performans anlamında elektrik bize ne katar ?

Evdeki fön makinenizi çalıştırın. Sesi içten yanmalı motorlarda olduğu gibi giderek artar mı?  Veya anında bir sese ulaşır ve aynı mı kalır? 2.cevap doğru seçenek sanırım. Bu ne demek? Yani elektrik motorlarında içten yanmalı motorlar gibi devirlenme yok. Anlık tork var. Anlık derken, Tesla Model S ‘in en güçlü modelinin sadece 2.9 saniyede 0’dan 100 km/Sa ‘te ulaştığını unutmayalım. Yani duran bir arabayı bu kadar seri kaldırmak için belki 5 litrelik V12 motorlar gerekebilecekken, ortalama üstü bir elektrik motoru ile 2.9 saniyede 100’e ulaşabiliyoruz. Bir sorum daha var. Arabayı dururken mi daha kolay iteriz, yoksa hareket halinde olduğu zaman mı ? Doğru seçenek yine 2.si olacak. Yani duran aracı bu kadar hızlı harekete geçiren bu motorların otoban hızlarında 100’den 120’ye çıkarken çok daha etkili olduğunu söylemeliyiz.

TeslaModels.jpg

 

Sonuç. İçten yanmalı motorlar bitiyor.

Elektrik,üretilebilen ve sürdürülebilir bir kaynak. Bu sebeple otomotiv endüstrisinin o alana doğru yöneleceği şüphesiz. Ülkemizde de Tübitak tarafından yerli elektrikli otomobil üretilmeye çalışılıyor, en yakın zamanda onları yollarda görmek isteriz.

 

 

 

Bizi takip edin!

Hibrit arabalar nedir, ne değildir ?” üzərinə 0 şərh

Bir Cevap Yazın