Hibrit otomobiller neden dizel motorlara sahip değiller?

Hibrit otomobilleri sizlere kabaca anlatmıştık. Bu yazıda ise, kendi içimizde bile anlam veremediğimiz bir konuyu sizlere aktaracağız. Bildiğiniz gibi hibrit otomobillerin içten yanmalı motorları %90 ihtimalle benzinli. Peki neden?

İlk başta %10’u merak eden okurlarımızın meraklarını gidermekle başlayalım. Volvo, V60 D4 Hybrid modelinin içten yanmalı motorunu dizel olarak kullanmış. Mercedes’in de C serisini C300 BlueTEC Hybrid olarak piyasaya sürmüş. Başka premium markalar da bu işi daha önce denemiş.

C class plug in hybrid .jpg

 

Elektrikli araçların , günümüzdeki içten yanmalı motora sahip araçların tahtına sahip olacağı kesin. Fakat bu geçiş dönemi olan hibritlerde içten yanmalı motorlar da kullanılmak zorunda kalınıyor. Çünkü sadece elektrikli araçların menzilleri yeterli değil. Tamam o zaman, o içten yanmalı motoru da çok ekonomik yaparız. Eee, en ekonomik motorlar nedir? Tabii ki dizeller. O zaman hibritlere dizel koyalım, hem dizelin ekonomikliğinden yararlanalım hem de elektriğin masrafsızlığından.

”Süper fikir!” gibi geliyor olabilir. Fakat maalesef bazı sıkıntılar var. Bu yazıda bunların başlıcalarını sizlerle paylaşacağız.Hemen başlayalım.

 

Maliyet

diesel-engine-firing-57602353bc946.jpg

Dizeller neden benzinli araçlardan daha pahalılar? Çünkü dizel motorun teknolojisi benzinli motorlardan %20 daha pahalı. E hal böyle olunca dizeller, markaların üretim maliyetini artırıyor. Bu da tabii ki sevilen bir şey değil. Hadi diyelim ki markalar çok çok zengin olsun ve üretsinler, kullanıcı açısından da durumlar pek hoş değil. Dizellerin bakım maliyeti benzinlilerden daha fazla.

 

İlk gazın önemi

 Dizel engine .jpg

Otomobillerin motorlarının en çok yakıt tükettiği an otomobili durur vaziyetten yürür vaziyete geçirirken kullandığı güç anıdır. Bunu bir koliyi itmeye benzetebilirsiniz. İlk başta ittirirken zorlanırsınız fakat ittirmeye başladığınız an işler daha da kolaylaşır. Otomobiller de en yüksek tüketimi aracı harekete geçirirken harcarlar. Bu sebeple Dur-Kalk trafikte araçlarımız normalden daha çok yakıt tüketir.

Hibrit sistemi bunu tüketimi çok rahatlatıyor çünkü aracı harekete geçiren motor içten yanmalı motor değil, elektrikli motor. Bu sayede içten yanmalı motor çok az tüketmeye başlıyor. Dizel motorun avantajı ise torkun çok alt devirlerde gelmesi. Bu sayede daha az yakıt tüketerek aracı harekete geçirebiliyor. Fakat elektrikle bu işi halledince, dizel anlamını yitiriyor.

 

Enerjinin geri kazanımı

volvo-kers-cf-flywheel-06.jpg

Bisikletlerinizdeki dinamoyu hatırlamanızı istiyorum. Lastik döndükçe dinamonun başındaki halkayı çevirir. Bu halkanın dönüşü elektrik enerjisine çevrilir ve ışık yanmaya başlar. Aynı mantığı şimdi otomobillere taşıyacağız.

Şaft döndükçe bu dönüşten enerji kazanımı olur ve hibrit sistemin pillerini sarj eder. Bu sayede hibrit otomobiller yolda ilerlerken aynı zamanda pillerini sarj eder. Motor ne kadar devirlenirse şaft o kadar hızlı döneceğinden dolayı geri kazanılan enerji pilleri daha çok sarj eder. Bu sayede daha çok devirlenen benzin motorları bir tercih sebebi.

 

Gürültü

Pacifica-Hybrid-1200x675.jpg

Source: Forbes.com

Hibrit otomobiller, en yeni teknolojileri kullanan otomobillerdir. Bu sebepten dolayı yenilikçi tasarımlarla, uzaydan gelmiş edasıyla trafiği süslerler. Bu değişik tasarımlardan  o kaba dizel sesi gelirse bu kullanıcısını mutlu etmeyecektir. Ayrıca gelecekten gelen tasarımlarla bu gürültü dışarıdan bakanlara da tezatlık yaratacaktır.

Çevrecilik

auto-emissions_345.jpg

Emisyon değerleri dünyanın en çok önemsediği çevrecilik konularından biri. Dizellerin benzinlilere göre havayı ve doğayı daha çok kirletmesi, onların avrupada daha büyük vergilerle satılmalarına sebep oluyor. Fakat benzinli hibritler havayı daha az kirletiyor. Bu sayede satış fiyatları da daha uygun.

Sonuç

Hibritlerin neden dizel olmaması gerektiğini açıkladık fakat size bunun çok saçma bir konu olduğunu söylemedik. Hemen nedenini açıklayalım, artık hibritin geçiş dönemi bitmek üzere. Tesla Motors’un öncülüğünde gelişen elektrikli araç sektörü, çok ama çok yakında otomotiv sektörünü kasıp kavuracak. Yine de otomobil hayranları bu sorunun cevabını bilmeli diye düşündük ve yazıyı hazırladık. Hoşunuza gittiğini umuyoruz.

 

 

All media Source by: Google.com/

 

 

Bizi takip edin!

Hibrit otomobiller neden dizel motorlara sahip değiller?” üzərinə 2 şərh

Bir Cevap Yazın