Honda Civic Hatchback Yenilendi.

Efsanevi modelini yenileyen Honda, adından bolca söz ettirecek bir araç yaratmış. 2000’lerin başındaki 3 kapılı Civic Si’ den beri Amerika pazarına hatchback sunmayan Honda, kaybettiği zaman ve itibarı bu araç ile telafi etmeyi amaçlıyor.

Tasarımı bulunduğu segmentteki çoğu araçtan farklı. LED farlar geçtiğimiz yılın Mayıs ayında üretimine başlanan ikinci nesil NSX’ i andırıyor ve gayet başarılı duruyor. Selefine göre son derece zıt tasarlanan araç artık çok daha sportif ve dinamik görünüyor. Arka tarafında ise aynı sportifliği devam ettirmek adına bagaj üzerine spoiler konulmuş. Araçta, donanımına göre 16,17,18 inçlik jantlara yer verilmiş. 7 farklı renk sunan araç için bence en uygun renk, alttaki görseldeki aracın rengi. Parlak siyah detaylar ile araç son derece şık bir görünüme kavuşmuş.

civic-2

Yaşam alanı sedan kardeşi ile birebir aynı. Alt donanımda 5 inçlik renkli ekran ile alınabilecek bu araçta asıl işlevsel olanı üst paketlerde 7 inç ve dokunmatik olarak sunuluyor. Android Auto ve Apple CarPlay alt yapısına sahip bu ekranda akıllı telefonları etkin şekilde kullanabileceksiniz. Bluetooth özelliğine de sahip olan bu sistem de eller serbest işlevler yapılabiliyor. İklimsel otomatik klima, ülkemizde sunulur mu bilinmez ama 8 yöne ayarlanabilen ısıtmalı koltuk, anahtarsız giriş ve çalıştırma, hız sabitleme sistemi, yokuş kalkış desteği, otomatik kararan dikiz aynası gibi donanımlara sahip olacak. Güvenlik olarak ise ABS, EBD, VSA,  AutoHold, lastik basınç sensörü, öndeki aracı takip sistemi, elektrikli park freni, şerit takip sistemi, ikincil çarpışma freni gibi birçok üstün özellikler sunuluyor.

civic-3

Civic hatchback, ülkemize yine 1.6 litre 125 beygir güç üreten atmosferik VTEC ile merhaba diyecek. Ancak bunun yanında tamamen yeni 2 motor daha var. İlki 1.5 litre 16 Valve 174 beygir güç üreten VTEC turbo motor 6 ileri CVT şanzımanda 220 nm tork sunarken 6 ileri manuel viteste 226 nm tork sunuyor. Ayrıca Sport pakette aynı motordan 180 beygir güç alınmış. Onda ise CVT şanzımanda yine 220 nm tork sunarken 6 ileri manuel seçenekte 240 nm tork güce çıkıyor. İkinci motor ise 1.0 litre 129 beygir güç ve 200 nm tork üreten VTEC turbo motor. Bu motorun torku ise CVT şanzımanla birleştirildiğinde 180 nm’ye geriliyor.

civic-4.jpg

Bunlara ek olarak Bir detay daha belirteyim. Honda firması ilgi çekici fonksiyonları yapmayı seviyor. Bunlardan birisi de ECON mod tuşu. Bu sistemle yeni nesil honda civic hatchback klima kontrollerini, motor gaz kelebeğinin çalışma düzeni ve birçok sistemi kontrol ederek yakıt tüketiminin düşmesini sağlayacak.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın