Honda Civic Type-R: 2017.

Honda Civic. Genellikle karşımıza aile sedanları veya hatchback otomobiller olarak çıkarlar. Onları sevenler, harbi sever. Honda da bunu biliyor olacak ki, bize neredeyse 3 sene içerisinde 2 tane Type-R vermeye hazırlanıyor. Yeni Type-R’a bir de biz PistonTürkiye olarak bakış atalım…

Civic yeni kasasıyla geldi. Önceki yazılarımızdan birinde aracın hatchback karoserini bayıla bayıla size anlatmıştık. Peki Type-R bize neler vaad ediyor?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Motor

2.0 litre, 4 silindirli bir Turbo. Evet, Honda’dan turbo duymaya pek alışık değiliz aslında fakat FK2 karoserli Type-R’da kullanılmaya başlanan VTEC teknolojisine sahip 🙂 bu motor, bu sefer 310 değil, 320 beygir ile karşımıza çıkıyor , tam 400 nM tork üretiyor.

0/100 Km/h: 5.7 saniye.

Honda Civic TypeR-16.jpg

Source:CivicX.com

Şanzıman

Honda Type-R’ı sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satışa sunuyor. Dünyadaki en iyi manuel şanzımanları Honda’nın ürettiğini düşünürsek, o zaman bunun yerinde bir karar olduğunu anlayabiliriz.

Honda Civic TypeR-10.jpg

FK2 ilk çıktığında Golf GTI Clupsport’un tahtta olduğu Nürburgring önden çekerli araçlar rekorunu kırmıştı. VW bunu yedirememiş olacak ki, Golf GTI Clubsport S’i çıkarıp tahtın yeni sahibi olmayı başardı. Honda’nın söylemlerine göre, yeni Type-R tahtın yeni sahibi olabilir. Nürburgring’de zaman denemesi yapılacak. Ayrıntıları haberimizi güncelleyerek aktaracağız.

Sürüş modları

Honda Civic TypeR-3.jpg

Artık günümüzde her araçta bulabileceğimiz bu modlardan ikisine Type-R da sahip. Comfort ve Sport modları da araçta var. Fakat ayrıca bir R+ modu olacak ve bu mod sayesinde Type-R size limitlerinin sonuna kadar size eşlik ediyor olacak. Hem de hiç bir elektronik sistem devrede olmadan!

Ek bilgiler

Honda yeni Civic Type-R’da öncekine göre rijitliği %38 daha da artırmış. Bu da virajlarda aracın daha stabil ve bütün olarak hareket etmesini sağlıyor. Ayrıca MacPherson çok kollu süspansiyonlar ile yola daha da iyi oturan bir Type-R, size normal yollarda da daha optimum bir tutuş-konfor dengesi için optimize edilmiş. Frenler? Tek kelime: Brembo.

Honda Civic TypeR-15.jpg

Dış görünüm

Yazıda da bahsettiğimiz gibi oldukça agresif bir tasarıma sahip 10.Civic.  Type-R’da ise bu hırçınlık daha da perçinlenmiş. Öndeki kocaman hava kanalları, ızgaralar ve kızgın bakışlı surat onu daha da ateşli gösteriyor. Belki de çok fazla ateşli gösteriyor. Herkesin zevki ayrı.

Arkada 1 değil, 2 değil, tam olarak 3 tane egzoz çıkışı sizi yanyana bekliyor. Dıştakiler ortadakinden biraz daha büyük. Ayrıca bagajın üzerinde kocaman bir spoiler de mevcut. Bu sayede Civic Type-R rakiplerinden daha çok göze batmaya çalışacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekan

İç mekanda ise sizi hızlı ve biraz daha kırmızı renkli bir Honda Civic kabini bekliyor. 10.Civic’teki kalite algısının yüksek olduğunu söylemiştik. Demek ki, uzun süre sonra bizi tekrar iç mekanı da kaliteli bir Type-R bekliyor olacak. Koltuklar da düşündüğünüz gibi: Type-R imzalı spor koltuklar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç

Cenevre otomobil fuarından güzel haberler gelmeye devam ediyor. Yeni Civic Type-R bu sene hothatch ligine damgayı vuracak gibi. Rakipleri Focus RS, Golf GTI Clubsport S, Peugeot 308 GTI, Renault Megane RS bu sene biraz daha zorlanacak gibi duruyor.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın