Honda CR-V: 2018.

Honda’nın başarılı modelleri konusunda Civic’ten sonra bayrağa en yakın olan modelin CR-V olması şüphesiz. Sadece Amerika’da bile 20 yılda tam 4 milyon CR-V satılmış. Bu sebepten olmalı ki, Honda 2018 CR-V’yi Amerika’da geçen yıl satışa sunmuşken, daha Avrupa’da tanıtımını bile yapmadı. Tabii ki PistonTürkiye okurlarını bu aracı bilmekten mahrum bırakmayacağız. 5. jenerasyonu anlatmaya hemen başlıyoruz…

İlk başta şundan hemen bahsetmeliyiz, bu anlatacağımız özellikler Amerika’daki satışa sunulan araçla ilgili. Bu modelin muhtemelen küçücük revizyonlar ile Avrupa pazarına satılacağını düşünüyoruz , fakat bambaşka bir araç çıkarsa da bunu bizden bilmeyin. Dediğimiz gibi, resmi bir açıklama yok.

Dış tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Önceki nesline göre değişmiş. Bu şu sıralar otomotiv sektöründeki sıradanlıktan kurtulmak için bir hamle olabilir. Eğer öyleyse çok doğru olduğunu söyleyebiliriz. Profilinden farlarına, ön yüzünden egzozlarına kadar yepyeni bir tasarım dili kullanılmış. Ayrıca yine yakın zamanda piyasaya çıkan Honda Civic ile de benzerlik mevcut değil. Tebrikler Honda! Sen bu dünyaya hala çeşitli görünümlerde modellere sahip olarak araba satılabileceğini gösteriyorsun. Arkandayız! (Bkz. Mercedes C,E ve S serisi).

Bunun dışında aracın boyutları önceki nesline göre değişmiş. Uzunluğu 4 cm artmış. Bu sayede içerideki zaten hali hazırda iyi olan diz mesafesini daha da artıyor olacak CR-V. Yerden yüksekliği ise 19 cm.

LED farlara yer verildiğini söyleyelim, bu farlar otomatik bir şekilde uzunlarını yakıp kapatıyor.  Arkadaki uzun L formlu stoplar ise aracın pahasını artırıyor.

İç Mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekanda ise her şey hala ”konservatif” yani geleneksel olarak kalmış. CR-V’nin 3. neslinden beri olan ortadaki vites kolu pozisyonlandırması bu CR-V’de de aynı. Bunun dışında vitesin üzerinde 7 inçlik, Garmin navigasyonları ile işbirliği sonunda üretilen Honda’nın yeni multimedya sistemi boy gösteriyor. Ülkemize maalesef bu ekran yerine 5 inçlik, dokunmatik tuşlar yerine mekanik tuşlara ver verilen bir sistem ile geleceğini düşünüyoruz. Bu sistem ile gelen hoperlör sayısı ise 4. Bu sayı bizce sınıf standartlarının altında. 7 inçlik ekranda Apple Car Play ve Android Auto seçenekleri de mevcut. Bunun dışında direksiyonun içinden görebileceğiniz bir TFT ekran da mevcut. Maalesef bunun da Türkiye’ye getirilmeyeceğini düşünüyoruz…

C-RV3.png

Bagaj tarafında ise durumlar hiç de fena değil. 1110 litrelik bir bagaj hacmi bulunan CR-V , sınıfının en iyi hacimlerinden birine sahip. Bu arada arka koltukları da yatırabiliyorsunuz. 40/60 oranında yatsalar da, yine de yatırabiliyor olması güzel.

Motor&Şanzıman

C-RV9.jpg

Uzun zamandır Türkiye’nin ihiyacı olan bir motor CR-V ile gelecek. Hazır olun, veriler çok çok iyi.

1.5 litre, 4 silindirli. Turbo-benzinli ve Değişken subap zamanlamaları (VTEC) tabii ki var.

Beygir gücü? 190. Evet yanlış duymadınız. 1.5 litreden turbo ile tam 190 beygir gücü çıkarmış firma.

Peki Tork? 240 nM. Bu değer aslında pek de iyi gözükmüyor. Fakat yetersiz de denilecek kadar sorun yok.

Bu değerlerle Honda CR-V 0-100 km/h hızlanmasını sadece 8.8 saniyede tamamlıyor. Bu da gayet iyi bir değer.

Honda otomatik vites olarak yine CVT tercih etmiş. Ekip olarak bu şanzımanların pek taraftarı değiliz fakat, yine de şehir içinde konforlu olduğunu biliyoruz.

4×4 seçeneği opsiyonel. Yakıt tüketimi artacağından Türkiye’de pek de tercih edileceğini düşünmüyoruz.

Bunların hepsin yanında bir de Hybrid versiyon olacak. Bu modelin muhtemelen Türkiye’ye daha geç ihtal edileceğini düşünüyoruz. Motor ve elektrik desteği ile ilgili, bilgilerimiz şu an yok…

 

 

Teknolojik geliştirmeler ve Güvenlik.

C-RV10.jpg

Honda teknolojik geliştirmeler konusunda çok büyük adımlar atmasa da, gerekeni de yapmış. Isıtmalı- otomatik ayarlanabilir ön koltuklar, Yokuş kalkış desteği, Adaptif Cruise Control (Trafikte de çalışan bir tipi), Anahtarsız giriş- çalıştırma, Otomatik farlar, Elektrikli katlanır yan aynalar, Auto-Hold , Arka koltuk USB girişi, elektronik park freni , bunlardan sadece bazıları. Fakat yine de devrimci bir teknolojik ekipman yok.

Bunun dışında CR-V’nin güvenlik açısından da bir zaafiyeti bulunmuyor. IIHS (dünyanın en zorlu test merkezi) ‘nden Top Safety Pick+ ( En güvenli seçimlerden biri + ) notunu almayı başarmış. Bunu ise şaside kullanılan çok dirayetli çelikler sayesinde başarıyor. Airbag sayısı vs. zaten yeterli. Sonuç olarak güvenlikten yana bir şüpheniz olmasın.

 

Aerodinami

CR-V, Honda’nın dediğine göre şu an sınıfının en aerodinamik aracı. Ne işe yarıyor bu diyenlere hemen anlatalım. Araç yolda ne kadar fazla rüzgar ile karşı karşıya kalırsa o kadar yakıt yakar. Bu sebeple aerodinami çok çok önemli. Hem aracın uzun ömürlülüğü, hem de yakıt ekonomisi için.

Bunun dışında rüzgarı da iyi yönden kullanmak isteyen marka, ızgaranın üzerindeki açılır flaplar ile motora hava girişini artırmaya başlamış. Bu otomatik açılan flaplar sayesinde performans ve yakıt tüketimi optimum düzeylere çekilmeye çalışılmış.

 

Sonuç

Hala çok satılmayı hak eden bir otomobil var karşımızda. Her şeyi doğru yapmış, sınavına iyi çalışmış. Fakat bir sıkıntısı var, diğerlerinden öncü olmayı tercih etmemiş. Herhangi bir teknolojik donanımı ile sınıfında çığır açmak yerine, daha konservatif, yani geleneksel bir çizgide yürüyor. Türkiye içinse durumlar değişik: 2018’de gelmesini beklediğimiz modelin fiyatı ve yakıt tüketimi satışında büyük rol oynayacaktır. Fakat tabii ki hala koreli rakiplerinden sağlamlığı ve güvenirliği ile rol çalmayı başarabilir.

 

Bizi takip edin!

Honda CR-V: 2018.” üzərinə 2 şərh

  1. Dış görünüm güzel,iç görünüme gelince kokpit pek hoş değil çünkü vitesin olduğu yerden sonra sanki çukura düşmüş gibi bir hava veriyor.Oysaki konsulun başladığı yer arkaya doğru devam etmeliydi.

Bir Cevap Yazın