Hoşgeldin 1.5 TSI.

Volkswagen’in yeni geliştirdiği EA211 TSI EVO kodlu 1.5 TSI ünite, barındırdığı yeniliklerle daha şimdiden adından fazlaca söz ettirmeye başlamış durumda.

Volkswagen, 37. Uluslararası Viyana Motor Sempozyumu’na damga vuran markaların başında geliyor. Tanıttığı 1.5 TSI, yerini alacağı 1.4 TSI’lara verimlilik konusunda kök söktürecek gibi görünüyor. Başlangıç olarak 130 ve 150 hp’lik güç seçenekleriyle piyasaya çıkacak. Bu makinedeki en önemli yeniliklerin başında değişken türbin geometrili turboşarj, seri üretim bir kıvılcım ateşlemeli motorda ilk kez yer alacak.

Verimlilik

Gelecekte yer alacak kısıtlamalardan dolayı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının azaltımında ilerleme gerektiriyor. Bundan dolayı EA211 TSI evo’da birçok kapsamlı yenilik yapıldı ve yeni bir yanma süreci oluşturuldu. Sonuç, 1300 rpm’den itibaren elde edilen maksimum tork ve 100 km’de 1 litreye kadar azalmış yakıt tüketimi. Buradaki ana noktalardan biri, test sırasında elde edilen tüketim değerleri ile günlük kullanımda elde edilen değerlerin birbirleriyle paralellik göstermesi. Bunu sağlayan yenilikler ise;

  • 12.5:1 sıkıştırma oranına sahip Miller yanma döngüsü
  • Değişken türbin geometrili turboşarj (VTG)
  • 350 bara çıkabilen basınçlı enjeksiyon sistemi
  • İnovatif termal yönetim
  • Silindir deaktivasyonu (ACT)
  • APS kaplamalı silindir duvarları (atmosferik plazma spreyi)

ekran-resmi-2016-12-13-23-06-42

Atmosferik plazma spreyi ne işe yarar?

Piston halkalarının yumuşak şekilde, daha az aşınma ve düşük sürtünmeyle kayabilmesini sağlayan sistemin adıdır. Ayrıca ısı dağılımı, geleneksel dökme demire göre daha fazla ısı dağılımı yapılıyor, bu vuruntuyu engelliyor ve düşük kaliteli yakıtların kullanımıyla oluşabilecek korozyon riskini azaltıyor. Bu sistem hibrit modellerde de iyi sonuçlar ortaya koymayı başarıyor.

Silindir deaktivasyonu (ACT)

1.4 TSI’lardan bildiğimiz silindir deaktivasyonu teknolojisinin daha gelişmiş hali burada da karşımıza çıkıyor. Orta yüklere kadar 2 ve 3. silindirlerin emme valfi, egzoz valfi ve yakıt enjeksiyonunu kapatan sistem, motor verimliliğini arttırıyor.

Sonuç

1.4 TSI’ın bütün kötü özelliklerinden arındırılmış, bütün iyi yanlarının da geliştirilmiş olduğu bu motor, eğer kağıt üzerindeki bu özelliklerini belirgin bir şekilde gösterip üstüne bir de güzel bir sese sahip olursa, kesinlikle ödül alabileceği kanaatindeyim.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın