Hyundai i30 N.

Hyundai, motor sporlarına aslında uzun zamandır önem veren bir marka. 5 yıllık Rally tecrübesi olan marka, artık performanslı yol otomobilleri üretmeye karar verdi. İsimlendirme konusunda pek de başarılı bulmadığımız Hyundai, performanslı modelleri için AR&GE merkezinin bulunduğu şehir Namyang’ın baş harfini kullanmayı tercih etti. İşte Hyundai N departmanının ilk otomobili: Hyundai i30 N.

Screen Shot 2017-09-28 at 15.13.45.png

Albert Biermann. Hızlı yol otomobilleri konusunda çok deneyimli ve önemli bir isim. Neden mi? Hemen küçük bir özgeçmişini aktaralım:

M3 GTS, M4 GTS ve KIA Stinger. Bu otomobillerin hepsi çok özel otomobiller. Bu otomobillerin ortak özellikleri aynı insan tarafından yapılması. Evet, Biermann eskiden M departmanının başındaydı, şimdi ise Hyundai için çalışıyor. KIA Stinger’da başarılı olarak başlayan Biermann’ın Güney Kore kariyeri şimdilerde Hyundai N departmanı ile devam ediyor.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tasarımla başlayalım. İçeride ve dışarıdaki farklar çok büyük değil. Standart bir i30’a göre difüzör, ön panjur ve marşpşiyeller farklı. İçeride ise direksiyondaki iki mavi buton dışında spor koltuklar yer alıyor. Manuel vitesin topuzu da i30’a göre farklı. Panjurda ve bagaj kapağında N logoları mevcut. Bunun yanında kaliperlerin üzerinde bile mevcut. Bir hothatch için yerinde bir tasarım: Type-R gibi aşırılığa kaçılmamış, Golf GTI kadar sade de değil. Tam ortası. Güzel başladık.

Motor

Screen Shot 2017-09-28 at 15.14.32.png

En önemli kısım motor. Çünkü ilk defa bir hothatch yapılıyor, eski motordan geliştirilerek yapılan bir motorla karşılaşmayacağız, aksine yeni bir motor olacak. 2.0 litre, sıralı 4 silindirli bir turbo. T-GDI olarak adlandırılan motor tam 275 beygir güç ve 350 nM tork üretiyor. Bu değerler ile performansı nasıl?

Performans

Screen Shot 2017-09-28 at 15.11.52.png

0/100: 6.1 saniye Son hız ise: 250 km/h.

Güzel. 1429 kiloluk bir Hothatch için gayet iyi değerler. Fakat unutulmamalı ki, olay ne kadar güç üretildiği veya ne kadar hızlı ivmelendiği değil, virajlarda bu hızı ne kadar taşıyabildiği.

İşte tam da burada Biermann faktörü devreye giriyor. Standart bir i30’a göre otomobili daha çok gerginleştiren Biermann, rijidite adına büyük işler yapmış. Performans paketini alırsanız bagaja ek bir gergi ekleyerek daha da gergin hale getirebiliyorsunuz. Nürburgring derecesini bilmiyoruz fakat, bu özelliklerin orada meyvesini vereceğini düşünüyoruz. Şampiyonlar liginde işler zor.

Screen Shot 2017-09-28 at 15.12.11.png

Lastikler 235/45 R18 ebadında. Pirelli P Zero’lar eşlik ediyor. Bunun yanında elektronik bir kilitli diferansiyel de yer alıyor. 275 beygirlik bir önden çeker otomobil için gayet doğru bir karar olmuş.

Ses açısından ise Değişken Valf Ayarlı Egzoz Sistemi kullanılmış. Sport ve N modlarında ezgoz sesi daha da hırçınlaşıyor. Bunun yanında maalesef kabinde de bir modül kullanılmış, bu modül içeri egzoz sesini veriyor. Maalesef dememizin sebebi bu seslerin yapay olması. Fakat izolasyonu iyi tutmak için bu hamleler artık şart.

Şanzıman ise manuel, 6 ileri. Bu da Hothatch için güzel bir haber.

 

Ekstralar

Screen Shot 2017-09-28 at 15.13.03

İçeride tabii ki bir ekran var. Dokunmatik olan ekran,  bu otomobilin ”yol otomobili” olarak kalmasını sağlıyor. Bunun yanında direksiyon üzerinde N moduna geçiş yapabilmek için ve sürüş modlarını değiştirebilmek için iki ayrı mod var. Bu tuşlar, BMW M direksiyonlarına da Biermann tarafından getirilmişti, Hyundai N’de de yerini aldı. Bir HotHatch için güzel bir ekstra.

Sonuç

Screen Shot 2017-09-28 at 15.14.51

Biermann, elini attığı her otomobilde harikalar yaratan bir dahi! Bu sefer de aynı işi Kore’liler için yapmış. Günümüzde Megane RS’lerden Golf GTI’lara kıran kırana bir lig olan HotHatch ligi, bu daha ulaşılabilir ve hızlı olan modelle iyice kızışacak. BMW ezgilerini de hissettiğimiz için, Hyundai N’in ilk denemesinin gayet yerinde olduğunu düşünüyoruz. 2017 sonunda kullanıcılarına teslim edilecek olan modelin fiyat bilgisi şu an için belli değil.

 

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın