İkonun geri dönüşü. Audi: RS4 quattro.

Audi, Station Wagon karoserini belki de en çok seven markalardan biri olabilir. Öyle olmalı ki RS4 uzun süredir Avant kostümü ile karşımıza çıkan araçlardan birisi oluyor. 1999’da station wagon karoserli RS4’ü herkesin ilgisini çeken bir mavi ile tanıtan Audi, bu sefer de Nogaro mavisi ile aynısını yapıyor. Peki, M3, C63 ve Guilia QV’ye karşı kağıt üstünde ne durumda? Buyrun, hemen başlayalım.

 

 

Motor

A1711187_full.jpg

İlk ve en önemli nokta. Normalde otomobilleri anlatmaya tasarımından başlıyorum, yakından takip edenler bilecektir. Fakat bu ligde önemli olan şey, motor.

Hemen başlayalım. Enlemesine yerleştirilmiş sıralı 6 silindirli makine, tam 450 beygir güç ve 600 nM gibi inanılmaz bir tork değerine erişiyor. Hiç fena başlamadık gibi, rakibi M3 standart versiyonu ile 430 beygir güç üretiyor. Mercedes-Benz C63 ve Alfa Romeo Guilia Quadrifoglio Verde’nin ise 500 beygir civarlarında olduğunu biliyoruz. Fakat önemli olan her zaman motordan üretilen güç değil, bu gücü yere aktarabilmektir tabii ki.

Audi de tabii ki önemli bir ikon haline gelen 4 çeker sistemi quattro’yu RS4’e yerleştirmiş. Yalnız bu quattro, o yolda yolduğunuz Q5’lerin quattrosundan değil. 4. jenerasyon Haldex tipi bir sistem kullanan Audi RS4 Quattro’nun performans verileri de hiç fena değil gibi:

0/100 km/h: 4.1 saniye.

Son hız ise: 250 km/h. RS Driving Package alırsanız 270 km/h’e kadar çıkabiliyorsunuz.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Audi RS4 Quattro, standard bir A4 Avant’a gare 30 mm daha geniş. Bu ne demek? Otomobil standart versiyona göre daha heybetli duruyor. Tabii ki konservatif Audi dizaynı sebebiyle bu otomobil ”Hulk” olmaktan çok ”Superman” olmayı tercih etmiş gibi. Mütevazı, çekici ve kuvvetli. Tasarımcılar bu otomobili üretirken Audi 90 quattro IMSA GTO’dan ilham almışlar. Bu otomobili bilmemeniz gayet doğal, tabii eğer yaşınız 40’ın altındaysa. Hemen sizler için bir resim bırakalım:

a153015_large.jpg

 

Fark etmişsinizdir, IMSA GTO oldukça ”yerle bir”.  Haliyle tasarımcılar da Audi RS4 Quattro’yu eskisine oranla 7 mm yere daha yakın hale getirmiş. Bu yola yakınlık, otomobilin virajlarda daha çok tutunmasını sağlayacak. Bunun yanında otomobilin tam 1790 kilo olması, 4 çeker sisteminin getirdiği fazla ağırlığın pek de etkilememesi anlamına geliyor. Eskisine gör tam 80 kilo daha hafif. Bu da sürüş için iyiye bir işaret.

 

Ön tarafta kocaman hava girişleri, arkada büyük bir difüzör yer alıyor. Arka bagaj kapısında RS4 amblemi, ön tarafta tamponun altındaki bölgede ”quattro” ibaresi mevcut.  Bunlar dışında Audi A4 Avant’tan pek bir farkı yok. 19 inçlik çelik alaşım jantlar, RS4 gibi bir superman’in göğüsündeki ”S” logosu diyebiliriz.

 

 

İç Mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekandaki değişimler de dış mekandakiler ile parelel özellikte. Genel olarak zaten kalitesi iyi olan A4’ün iç mekanını daha ad lüks ve sportif hale getirmeye çalışan Audi Sport departmanı bence işini iyi yapmış.

Spor koltukların üzerindeki RS logosu, ayrıca koltukların bal peteği deseni RS4’ü sportif kılarken, hala bir Audi’de olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı oluyor. Fakat koltuklarda bir Recaro koltuk opsiyonu yok. RS4 quattro’yu sadece Audi Sport’un deri spor koltuklarıyla alabiliyorsunuz. Dediğim gibi, bu otomobil bir ”Hulk” değil, aksine ”Superman”.

Multimedya sistemi açısından her şey A4’te olduğu gibi devam ediyor. İçeride Audi’nin yakın zaman önce TT ile tanıttığı ”Virtual Cockpit”  sanal kokpiti RS4’e yerleştirmiş. Bunun yanında MMI sistemi de yine RS4’te yer alıyor. Bu sistem A3 ve türevlerindeki gibi açılıp kapanamıyor, yani ekran sabit bir konumda.  Sistemin içerisinde RS4’e özel olarak G-Force, Turbo basıncı ve tork göstergeleri de yer alacak. Head Up Display tabii ki mevcut. Direksiyon ise normal bir S-line direksiyonuna oldukça benzer, tabii ki altı kesik formda yer alıyor.

Donanımlar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Frenler, gayet yeterli gözüküyor. Karbon Seramik frenler opsiyon olarak listede. Bunun dışında en boş RS4’teki süspansiyon sistemi ile sportif bir sürüş karakteri mevcut. Bunun dışında Matrix LED farlarla da alabiliyorsunuz bu Station’ı. Tabii ki adaptif bir süspansiyon da opsiyon listesinde ”beni de alın!” diye bekliyor olacak.

Sonuç

Kağıt üzerinde yapılanlar hiç de fena değil fakat, RS4’ün kendini asıl kanıtlayacak olduğu yer pist. Pistte yapacakları, onun marketteki yerine karar verecek. Çılgın Station olarak aile babalarının belki de yeni kahramanı RS4 quattro, 2018’in başında Almanya’da satışa sunulacak. Aracın baz fiyatı ise tam 79,800 Euro. Türkiye fiyatı ile ilgili henüz resmi bir açıklama olmasa da, 140 bin Euro civarında olmasını bekliyoruz.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın