İl Logico: Lamborghini Urus

Son yıllarda dünyada SUV segmentindeki arabaların satışlarında olan artış çoğu markayı bu segmente yönelttiğini biliyoruz. Çoğu A segmenti mini araçların bile artık biraz yükseltilip cross-over segmentine geçtiğini görmek mümkün. Ancak bu SUV segmentine geçişte en büyük sürpriz yaşadığımız markalar ise spor araba üreticileri. Porsche Cayenne ile başlayan lüks spor araba markalarının SUV heyecanı en son olarak da Lamborghini’yi vurmuş vaziyette. 2012 Beijing Motor Fuarında tanıtılan Urus Concept’in 2018 yılında yollarda olması bekleniyor. İşte karşınızda Lamborghi’nin 2. SUV denemesi olan Urus.

Lamborghini için SUV segmenti aslında o kadar da uzak bir segment değil. Çoğu kişinin belki adını bile duymadığı LM002 Lamborghini’nin ilk SUV denemesiydi. Cümlenin başındaki “çoğu kişinin adını bile duymadığı” size bu denemenin hüsranla bittiğini zaten anlatmıştır. Ancak bu araç bir Lamborghini’den çok bir Land Rover veya bir Hummer’ı andırıyordu. Bir spor SUV yerine tam bir arazi aracı gibi gözüken bu araç pek tutmadı ve dünya genelinde 328 tane üretildi ve satıldı. Günümüzde bu aracı bir klasik olduğu için çok yüksek fiyatlara alabilirsiniz.

landscape_nrm_1418826621-az15_r164_001.jpgLamborghini LM002

Gelelim pek başarılı olamayan LM002’nin halefine yani Urus’un hikayesine. Lamborghini ilk kez karşımıza 2012 Beijing Motor Fuarında bir SUV konsepti ile çıktığında çoğumuz bunu bir Cheetah gibi konsepte kalacak bir araç sandık. Çünkü Lamborghini armasını taşıyan bir SUV olabilecek en absürt şeylerden biri gibi gözüküyordu. Bunu anlayabilmek için biraz Lamborghini tarihi biraz da genel olarak SUV sınıfı hakkında bazı bilgiler vermemiz gerekiyor. Öncelikle SUV yani Sports Utility Vehicle ,daha önceki yazılarımda da anlattığım gibi, arazi ve ekstrem sporlar yapan insanların tercih ettiği araçlar olarak karşımıza çıkar. Önceleri zorlu arazi yollarında askerler için üretilen bu araçlar özellikle 2. dünya savaşında çok popülerdi. İngilizlerin durdurulamaz Land Rover’ları ve Amerikan’ların Jeep’leri bunların en büyük örnekleridir. Savaş sonrası genellikle dağcılık veya kamp, kano gibi doğa sporları yapan insanların büyük teçhizatlarını koyabildikleri için tercih ettikleri araç olmuştu SUV’ler. SUV adındaki spor da bu doğa sporlarından geliyor. Lamborghini tarafına bakarsak ise bu marka tamamiyle bir adamın hayalleri ile başlayan bir marka. 2. Dünya Savaşı sonrası Traktör fabrikası sayesinde zaten dönemin ileri gelenlerinden olan Feruccio Lamborghini’nin bir hayalinden başlar bu marka. Traktör sektöründe kalıp parasına para katabilecekken hayalinin peşinden koşan bu adam olmasaydı belki şu an hayran olduğumuz Supercar’lar olmayacaktı. Bu adamın mantıklı ve para getirecek yolu değil, zevkine ve hayaline kulak verip devam etmesi Lamborghini’yi kuran temellerdi. İşte bu sebeplerden dolayı Lamborghini’nin spor araba sektöründen SUV sektörüne sırf daha çok satılacak diye geçişi bizi şaşırtmıştı. Ancak Lamborghini bizi yanılttı ve SUV segmentinde bir Lamborghini görmenin bir şaka olmadığını gösterdi. Ve 2018 itibariyle karşımızda Urus’un çıkacağını resmileştirdi.

Dış Tasarım

Dış tasarım olarak Lamborghini en azından ilk denemesi olan LM002 modelinden ders aldığını gösteriyor bizlere. Araç LM002 gibi sert köşeli ve arazi aracına benzeyen görüntüsü yerine, Lamborghini müşterisinin daha çok ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. Araç sanki bir Huracan’ı alıp yerden kaldırmış altına 24inçlik kocaman tekerler yerleştirilmiş gibi duruyor. Aracın ön tarafındaki hava kanalları Huracan’da gördüğümüz hava kanallarını andırıyor. Farlarda görülen “Y” şeklindeki LED gündüz farı ise Aventador’da ve baby Lambo’da da gördüğümüz tarzda. Araç genel olarak sportif ve öne doğru atak görünüşü olarak çok güzel duruyor. Genel olarak bu araba LM002’nin aksine gerçekten bir Lamborghini’ye benziyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç Tasarım

Aracın iç tasarımına geldiğimiz zaman ilk göze çarpan detaylardan biri araçta çoğu yerde gördüğümüz Forced Composite materyali. Lamborghini’nin geliştirdiği bir materyal olan Forced Composite materyali araçta hafiflik ve dayanıklılık sağlıyor. Araç 4 kişilik olarak tasarlanmış ve genel olarak bir lüks SUV havası vermek yerine spor araba havası verecek şekilde tasarlanmış. Ön konsolda görülen dikey bir tablet gibi duran ekran ve bir kaç tuş dışında çok fazla lüks özellik bulundurmayacak olan Urus daha çok sürüş keyfine odaklanmak için tasarlanmış.

2012-lamborghini-urus-8_800x0w.jpg

Motor

Eğer Lamborghini ve SUV kelimelerinin aynı cümlede olması size bir şaka gibi gelmediyse hazır olun. Bu sefer eminiz ki güleceksiniz. Lamborghini Urus marka tarihinde ilk kez çift turbo-şarjlı motora sahip olacak. Lamborghini LM002 en azından motor olarak büyük zamanının büyük Lambo’su olan Countach’dan motor çalmıştı. Atmosferik V12 motor kullanan bu araba yine onu biraz daha Lamborghini’leştirmişti. Ancak Lamborghini bu sefer karşımıza hem çift turbo-şarjlı bir ünite ile geliyor hem de satışta olan diğer Lamborghini’lerde kullanılan V10 veya V12 motordan vazgeçiyor.60 yıllık marka tarihinde 1998 senesinden sonra ilk kez V8 motor kullanılacak. Motor ancak yine de kendini affettirecek özelliklere sahip. Öncelikle bu araç çıktığı günden itibaren en hızlı ve en güçlü SUV olacak. Şu anda satışta olan en hızlı SUV Bentley Bentayga’nın 600 beygir gücünden daha güçlü olması bekleniyor.Bir diğer iyi haber de bu motorun Audi’den kiralama olmayıp Lamborghini tarafından üretilecek olması. 0-100 hızlanmasının 4 saniyenin altında olacağı da olan dedikodulardan biri. Bir diğer dedikodu ise ileride bu aracın bir dizel versiyonu ve elektrikli hybrit versiyonunun da olması. Şimdilik Hybrit versiyon olabilir gibi dursa da İtalyan markanın gururunu dizel araba yapacak kadar ayaklar altına alacağını düşünmüyoruz. Gerçi turbo-şarjlı bir SUV yapacak kadar Audi kontrolüne girmiş olan Lamborghini’den artık gurur gibi bir tanımın kalktığını da hesaba katmamız lazım. Tam bir bilgi olmasa da dizel motor şimdilik biraz zor gibi duruyor.

Sonuç

Lamborghini’nin marka olarak sonu. Lamborghini arabalar her arkadaş grubunda olan çılgın mantıksız ama eğlenceli kararlar alan o arkadaşınız gibilerdi. Sürekli onun dediğini yapsanız büyük ihtimalle başınız derde girerdi ama yine de öylesine eğlenceli şeyler yapardınız ki umrunuzda olmazdı. İşte Lamborghini arabaları bu arkadaşınız gibiydi. Lamborghini Bungee-Jumping yapmak gibiydi. Tehlikeliydi, saçmaydı, mantıklı olup risk analizi yapmak isteseniz yapmayacağınız bir şeydi. Ama yine de yapmak istediğiniz çünkü eğlenceli olan karardı. Tıpkı Feruccio Lamborghini’nin mantıklı ve para getiren olan traktör sektöründen hayalini takip edip spor arabalar yapması gibi. Yaptı çünkü istiyordu. Mantıklı gözükmese bile o zaman o adımı attı ve bugün en başarılı spor araba üreticilerinden biri oldu.

Marka 1999 senesinde Alman Audi tarafından satın alındığında hepimiz markada çılgın İtalyan ruhun biteceğini düşünmüştük. Ancak Audi mantıklı Alman ekolünü yavaş yavaş markaya entegre etti ve sanıyoruz artık son noktasına da geldi. Öncelikle 4 çeker Lamborghini’ler türedi. Ancak bunlar yine de kendi motorlarını taşıyordu ve keyif açısından da eski çılgın Lamborghini’leri aratmıyordu. 4 çeker fikrine böyle alıştık. Daha sonrasında markada Audi’den çalınma motorlarla karşılaştık. Bunun yanısıra çoğu araba yazarının söylediği gibi Lamborghini o eski mantıksız ama eğlenceli, çılgın biraz da tehlikeli yapısını kaybetti. Şimdi de son nokta olarak SUV sektörünün para getirmesi ile bir SUV yaptı. Bununla birlikte ilk kez atmosferik motordan vazgeçti. Lamborghini kim ne derse desin Urus modeli ile eski marka tarihine adeta veda ediyor. O çılgın arkadaşımızın evlenip çoluk çocuğa karışması gibi biz de sadece oturup bunu üzülerek izliyoruz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın