Insignia OPC hakkında ilk detaylar.

Opel, yeni Insignia’yı önceki modeli gibi yine iddaalı bir tasarımla piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tasarım dışında far teknolojileri ve aracın dengesi ile ilgili noktalarda da devrim yapmak isteyen Insignia ile ilgili yeni bilgileri aldık. Özellikle en güçlü versiyonu OPC ile ilgili…

OPC-2.jpg

 

Hemen başlayalım;

Güncel olan Insignia OPC 2.8 litrelik Turbo makinesi ile tam 325 beygir üretiyor. Bu değerler onu orta sınıfın hızlılarından yapmaya hala yetiyor. Fakat Opel , Insignia’yı güncellediği gibi makinesini de güncelleyecek.

Yeni motorun 340 ile 360 beygir gücü arasında bir değer yakalamasını bekliyoruz, yine 6 silindirli V dizilimli bir motor yerine downsizing kurbanı 4 silindirli olarak gelecek Insignia OPC.

Ayrıca avusturalyalı bir şirketin Opel Insignia’yı V6 motorla 500 beygire kadar çıkarabildiğini duyduk. Aşırı besleme kullanılarak yakalanan bu değer, Insignia’yı 430 beygirlik M3’e karşı iddaalı hale getiriyor. Ayrıca 510 beygirlik güce sahip olan Mercedes-Benz C63 AMG S’e de yaklaştırıyor. Fakat hepsinden ayrıldığı bir nokta var. O da 4 çeker olması…

OPC-4.jpg

Güncel olan Insignia OPC’de aslında 4 çeker sistemine sahip, fakat bu sefer ki öncekine hiç ama hiç benzemiyor…

Torque Vectoring sistemi kullanan Opel, yeni 4 çeker sistemini ön ve arka aksta tekerlekler için farklı 2 debriyaj kullanarak optimize ve kayıpsız bir sürüş sunuyor. Her tekerleğe gerektiği kadar tork gönderen bu sistem, Insignia’yı yola yapıştırmak için üretilmiş. Adaptif süspansiyonlar ile de aracın yattığı yönü yükselterek limitleri iyice yukarıya çıkarıyor Insignia.

Screen Shot 2017-04-18 at 21.31.20.png

Frenler ise Brembo imzalı. Brembo dediğimiz için, çapı veya kaç pistonlu olduğuna bakmıyoruz. Brembo imzası varsa duruyordur…

OPC-3.jpg

Tasarımı konusunda çok fazla konuşulan bir şey yok. Büyük hava girişli tamponlar, sportif bir arka difüzör ve iki tane kocaman egzoz çıkışı bekliyoruz. Bu görseller X-Tomi diye hep duyduğumuz ve tutarlı modeller çizen bir tasarımcının tahminleri. Station Wagon modelinin de aşağı yukarı aynı değişikliklerle geleceğini bekliyoruz.

 

Şasideki teknolojiyi iç kabine de uyarlayan Opel; OnStar, Intellilux Matrix LED farlar, AGR koltuklar, adaptif cruise control, geri çıkış asistanı gibi özellikleri OPC’ye entegre etmiş.

Özellikle geri çıkış asistanı geri geri sokağa çıkarken oluşabilecek kazaları önleme adına büyük bir atılım. 20 metre uzaklığı tam 90 derecelik bir genişlik açısı ile sezen sistem, arkada görmediğiniz araç ve yayaları sizin için görüp uyarıyor.

Bunun dışında Insignia’da WLAN ve Hotspot özellikleri de mevcut olacak. Yolcu konforunu artırmak için arka koltuklarda ısıtma da opsiyon olarak tercih edilebilir.

Multimedya ekranı Apple CarPlay ve Android Auto sunuyor. Bu da gerçekten günümüzde hayati bir özellik sıfatını kazanmış durumda.

SONUÇ

Opel bu sefer Insignia OPC’yi sadece en büyük rakipleri Passat R ve Mondeo ST için değil, premiumlara da bir hamle olarak koymuş. Teknolojik özelliklerini sadece kabin içinde tutmayıp, 4 çeker ve inanılmaz süspansiyon sistemini yerleştiren Insignia ”Olmuş!” dedirtiyor. OPC adına V6 motora geçilmesi güzel ve aranır bir hareket. Sıralı 6’dan sıkılan M3 sahipleri bile Insignia tercih edebilir. Belki de avusturalyalı firmada aşırı besleme ekletip 500 beygir gücünü elde ederler…

Türkiye için konuşmak gerekirse; OPC’nin fiyatı muhtemelen 100 bin Euro civarlarında olacaktır. Bu fiyata böyle bir aracı almak mantıklı olmayacağından Opel’in OPC”yi sadece sipariş üzerine getireceğini tahmin ediyoruz…

 

Video:

 

All media Source: autozeitung.de

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın