Yeniden Doğuş: Kia Rio 2017

Kia Rio belki ülkemizde çok tercih edilmeyen bir model olmamasına rağmen bu onun kötü bir araç olduğunu göstermiyor. Sürüş dinamikleri gibi bazı önemli noktalarda eksikleri olan Rio için her şey de kötü değil. 3. jenerasyonun sıkıcı görüntüsünden kurtulan 4. jenerasyon Kia Rio fiyat olarak uygun olması ile güzel bir alternatif olacağını gösteriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kia Rio tarihine baktığımız zaman 3. jenerasyon aracında büyük bir geri adım attığını görebiliriz. Sıkıcı dış ve iç tasarımı zaten rakiplerinin altında olan sürüş dinamikleri ile birleşince belki de sınıfındaki en başarısız model olmuştu. Ancak Kia 4. Jenerasyon modelinde kendini yenilemeye çok uğraşmış. Önceki jenerasyonuna göre daha büyüyen ve güzel bir görünüme sahip olan Kia adeta yeniden doğmak istiyor. Bunun için çok çaba harcadığını da görebiliyoruz. Bir çok tasarımsal yenilik dışında teknoloji ve güvenlik alanında da yeniliklerle önceki modeli unutturmak istemiş Kia.

motor.png

Motor ve Verimlilik

B segmenti araçların en önemli özellikleri ekonomik olmalarıdır. Şehir içinde trafikte cep yaktırmayan araçlar bu segment araç isteyenlerin tercih edecekleri araç olmuştur. Bu nedenle Kia Rio da bu özellik ön planda tutulmaya çalışılmış.

3 Motor seçeneği ile gelen Kia Rio, 1.2 Litrelik benzinli ve 1.4 Litrelik dizel ve benzinli seçenekleri ile satın alınabilir. 1.2 Litrelik 84 beygir gücü üreten motor şehir içinde fabrika verisine göre 100 km’de 6 L ortalamada ise 4.8 L yakıyor. Bu değerlerin tüketici değerleri olmadığını söyleyelim. 1.4 Litrelik dizel motor ise 90 beygir gücü üretiyor ve şehir içinde her 100 km’de 4.7 L ortalamada ise 3.8 L yakarak en ekonomik seçenek olarak karşımıza çıkıyor. (Fabrika değeri) 1.4 Litrelik Benzinli motor ise 100 beygir gücü üreterek en güçlü motor seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Ancak benzin tüketimi olarak diğer motor seçeneklerine göre biraz geride kalıyor. Şehir içi tüketimi 8.2 L/100km olan bu motor ortalama değer olarak da 6.1 L/100km ilev(Fabrika değeri) 3 seçenek ile en cep yakan motor seçeneği oluyor.

rio-840x519.jpg

Dış Tasarım

Kia Rio’nun önceki modeldeki yuvarlak hatlardan vazgeçmesi en doğru seçenek olmuş. Aracın daha kaslı ve sert duruşu sayesinde tasarım açısından büyük bir adım atıldığını gösteriyor bize. Ön yüzde Audi’de kullanılan altıgen ızgara tasarımının biraz daha yuvarlatılmış versiyonu normal bir ızgaranın olması gereken yerden daha aşağıya yerleştirilmiş. Bunun yerine ızgara ile Kia amblemi arasına iki farı birleştirecek şekilde siyah bir çizgi yerleştirilmiş. Bu iki farı birleştiren siyah çizgi araca farklı ve karakteristik bir hava katmış. Bunun dışında arka taraftaki farları çok beğendiğimizi söylememiz lazım. 3 tane ters L şeklindeki arka farlar gerçekten güzel görünüyor. Bunun dışında Kia Rio, sıradan bir B segmenti küçük hatchback tasarım hatlarına sahip. Ancak bu yenilikler araca selefine göre daha zevk verici ve agresif durmasını sağlamış.

YB-EU-LHD_MAINDASH-840x519.jpg

İç Tasarım

İç tasarım olarak bu sınıf arabalarda bekleyeceğiniz üzere çok fazla premium hissettiren malzeme kullanılmamış. Yani konsol dışında dokunacağınız çoğu yer sert plastik. Kapı içlerinde, konsolun altında, vites kolu ve çevresinde dokunacağınız çoğu yer sert plastik ile kaplanmış. Bu her ne kadar üzücü bir durum olsa da sınıfındaki araçlarda da durum çok farklı değil. Bunun dışında rakiplerinden bir hayli ferah ve geniş bir kabine sahip Kia Rio. Arka koltuklarda da oturan yolcular için de Ford Fiesta ve Polo gibi sınıfın liderlerinden daha rahat bir yolculuk sunuyor. Arka baş mesafesi ve aks mesafesinin bu saydığımız rakiplere göre daha fazla olması aracın büyük bir avantajı. Ayrıca Kia Rio 325 Litre bagaj hacmi ile de rakiplerinden bir hayli fazla bagaj imkanı sunuyor.

YB-EU-LHD_Style-rear-840x519.jpg

Sonuç

İyi ama yeterli değil. Kia Rio selefine göre büyük yenilemeler ile geldi. İç hacimdeki yüzde 13 artısı sayesinde hem bagaj hacmi olarak hem de yolcularına sunduğu ferahlık açısından rakiplerinden bir hayli iyi olan Kia Rio için iyi haberler maalesef burada bitiyor. Ford Fiesta’nın ödül alan 1.0 Ecoboost motoru motor açısından hem daha zevk verici hem de daha ekonomik bir sürüş isteyenlerin tercihi olacaktır. Volkswagen Polo ise özellikle yeni jenerasyonu geldiğinde liderliğini sürdürecektir. Bu güçlü rakiplerin karşısında arkalarda kalmaya yüz tutan Kia Rio önceki jenerasyonuna göre daha çok satacaktır. Ancak yine de genel olarak başarı pek olası görünmüyor.

Bizi takip edin!

“1” için bir yorum

  1. Kianin tutulmamasinin sebebi kasa buyuk motor küçuk kaliyor.1.4 motor özellikle rampada çekmiyor.gazi kokluyorsun.araba ölü ani tepki vermiyor.ben 2019 model aldim hiç memnun değilim.orta dikiz aynasi uzun boylular için problem.arkayi dikizlemek için kafanizi biraz eğmeniz gerekiyor.yani araç 95.000 tl’yi karşilayacak bir araç değil.siz siz olun araçi kullanmafan ozellikle rampaya vurmadan almayin.birde ben once hunda i20 kullanmiştim otomotik vitesi 2 ilwri idi.bunda sadece D var bu da aracin düşuk hizda ökuz gibi benzin tüketmesine neden olutor.benim tavsiyen Renault Clio otomotik hiç olmassa 1 5 duzel alin.Alursaniz yada temiz kada darbesiz hunda i30 alin 1.6 mitoru var hiç olmassa

Bir Cevap Yazın