Karşınızda, Renault Alaskan.

Son yıllarda pick up sınıfına olan talebin ve bundan dolayı da model sayısındaki yükselişin üzerinde önceki yazılarımızda durmuştuk. Şimdi sıra, bu sınıfa gelen yeni öğrenciyi anlatmakta. Aslında çoğumuz onu bir yerlerden hatırlıyoruz. Karşınızda Renault Alaskan.

Tasarım

2015’te tanıtılan ve aynı adı taşıyan konseptle neredeyse aynı. Renault’un tasarım çizgisini yansıtan geniş krom ön panjuru kullanan otomobil; LED far grubu ile tampon ve çamurluk korumalarıyla model, son derece güçlü görünüyor. Profilden ve arkadan ise platform kardeşi Nissan Navara’ ya çok benziyor. İç mekanda ise, 7 inçlik dokunmatik ekran, ısıtmalı koltuklar, çift bölgeli klima ve 360 derece kamera sistemi gibi donanımlar sunulmuş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Teknik Özellikler

Alaskan, bildiğiniz gibi EP300 kasa Nissan Navara ve çıkmasına daha bir hayli süre olan Mercedes X-Class ile aynı altyapıya sahip. Bu platformun en önemli özelliği yaprak yayların yoğun olarak kullanıldığı pick up dünyasını 5 koldan bağlantılı arka süspansiyon sistemiyle tanıştırması. Bu sistemle Alaskan, sahip olduğu 1 tona varan taşıma kapasitesine karşın rahat yolculuklar vaat ediyor. Halihazırda aynı sistemle yollarda vızır vızır dolaşan Nissan Navara’ nın incelemelerine baktığımız zaman bu rahat yolculuk vaatlerinin boş olmadığını da anlayabiliyoruz.

Alaskan’ ın kaputunun altında yine Navara’dan alışkın olduğumuz motor seçenekleri var. Alaskan’ın 2.3 litrelik dCi motoru, kendi içerisinde 190 beygir çift turbo ve 160 beygir tek turbo olarak iki farklı seçenek sunuyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri EDC otomatik şanzıman seçenekleri sunan Renault Alaskan, arkadan itiş ya da dört çeker sistemiyle satın alınabilecek.

Ayrıca dört çekerli versiyonlarda standart olarak elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel yer alacak. Bu sistem, fren sensörlerini kullanarak lastik dönüş hızlarını ölçen ve diğerlerine göre daha hızlı dönen lastiklere fren uygulayarak çalışıyor. Aynı zamanda arka taraflar için mekanik kilitli diferansiyel, yokuş kalkış ve yokuştan iniş destek sistemleriyle de donatılacağı belirtilen Alaskan’ ın asfalt dışında bir hayli yetenekli olacağı aşikar.

Sonuç

İyi hoş da, potansiyel bir sıkıntı var. Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota Hilux, Ford Ranger, İsuzu D-Max, Volkswagen Amarok, Fiat Fullback gibi çok dişli rakipler bulunuyor ve Alaskan’ ın kendine yer bulma sıkıntısı çekme ihtimali olası. Ama büyük de konuşmamak lazım. Belki de çıktığı zaman büyük bir ilgiyle karşılanacak onu bilemeyiz. Satışa ne zaman sunulacağı ve kaç para olacağı konularına gelelim. Alaskan şu anda sadece Güney Amerika ülkelerinde satılıyor. Sene sonuna doğru ise tüm dünyayla aynı anda ülkemizde de satışa sunulacak. Fiyat bakımından da, kardeşi Navara ile benzer bir etikete sahip olması olası.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın