KIA Stonic:2018.

Son zamanlarda kullandığı tasarım dili ve çıkardığı başarılı modellerle insanların gözündeki algısını iyileştirmeye çalışan markaların başında gelen KİA, 2017’ nin son çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığı B segment crossover modeli Stonic ile her geçen gün daha iyi olan ürün gamını güçlendirmeyi ve segmentindeki rekabeti arttırmayı hedefliyor. Peki işler bu en son modelde ne durumda? Gelin beraber bakalım.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Rio’ nun platformu üzerinde şekillenen bir araç olan Stonic, ön taraftan platformunu aldığı kardeşiyle fazlasıyla benzeşiyor. Güncel birçok KİA modelinden tanıdığımız kaplan burnu diye geçen ön ızgaraya, Rio’ ya göre biraz daha ince ve geriye konumlandırılan farlara ve biraz daha uzun ön tampona sahip.

Yandan bakıldığında ise B crossover sınıfından çokça alışık olduğumuz şişkin çamurluklar ve dodiklerle ve tavan raylarıyla son derece kendinden emin bir görünüme sahip. Buradaki en özgün detay ise gövde renginde olan, Targa tipi kalın C sütunu.

Arka tarafa geldiğimizde ise siyah plastik ve üstünde gümüş renkli ekstra koruma bulunan bir tamponla karşılaşıyoruz. Nispeten yatay gelen arka bagaj camı, LED şerit stopun da bulunduğu spoyler ve LED arka farlar ile son derece şık bir görünüme sahip. Bu arada, Stonic’ in tavan ve gövdesini farklı renklerde alabiliyorsunuz ve gayet zengin renk seçenekleri bulunuyor.

image-gallery-2.jpg

Bazı otomobiller vardır, dışarıdan baktığınızda son derece dinamik ve sportif görünür ama içine geçtiğinizde son derece sıkıcı ve standart bir iç mekanla karşılaşıp sizi hayal kırıklığına uğratır. Neyseki Stonic, dışında nasılsa içinde de öyle olan bir model. İç tasarımı, dışını tamamlayan Stonic, sahip olduğu üstün mimari ile hem olabildiği kadar geniş ve ergonomik, hem de gayet hareketli bir yaşam alanına sahip. Bagajı ise 352 litre. Segmentindeki en önemli rakiplerinden biri olan Renault Captur’ dan sadece 25 litre daha küçük. Ancak, iki katlı bagaj zemini sayesinde kullanışlılık bakımından bir tık önde.

Teknik Özellikler

Kia-Stonic-fotoshowBig-b18d2474-1097302.jpg

Kardeşi Rio’ dan 70 mm daha uzun ve 42 mm daha geniş olan Stonic, bir B crossover olmasına rağmen, sadece önden çekiş olarak alınabiliyor. Araç denge yönetimi, önden çarpışma uyarısının da bulunduğu otonom acil durum freni, arka çapraz trafik denetimi, kör nokta algılama, şerit takip asistanının da bulunduğu DRIVE WISE Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi ile güvenlik anlamında gayet iddialı bir araç. Uzun far asistanı ve yorgunluk algılaması ile de sürüş güvenliğini iyice iyileştiriyor.

Kia-Stonic-fotoshowBig-8ec05ccf-1097307.jpg

Motor olarak 1.0 T-GDI, 1.25, ve 1.4 litrelik MPI benzinli ünitelerle 1.6 litre CRDi dizel ünite kullanılıyor olucak. Fazlasıyla merak edilen 1.0 3 silindirli turbo motor 120 ps güç sunuyor. Şanzıman olarak da 5 ve 6 ileri manuel ve 7 ileri DCT seçeneklerinin olması bekleniyor.

Sonuç

7 yıl ve 100.000 kilometreye kadar garanti sunmasıyla rakiplerine en büyük farkı burada atan KIA, Stonic ile ciddi satış rakamlarına sahip olma potansiyeline sahip. Türkiye fiyatı belli değil.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın