Küçük Kardeş Volkswagen T-Roc: 2018.

İlk olarak 2014 yılında konsept halini gördüğümüz T-Roc, aradan geçen 3 yılın ardından nihayet seri üretime hazır hale geldi. Resmi tanıtımı Ağustos ayında yapılacak olan T-Roc, çıkar çıkmaz B segment SUV sınıfında çetin bir rekabetin ortasına düşecek. Peki T-Roc, rekabete hazır mı, gelin hep beraber bakalım.

Tasarım

Konsept otomobilden oldukça farklı. Bundan dolayı konsept otomobili görüp de adeta ağzının suyu akanlar (buna ben de dahilim) hayal kırıklığı yaşayabilir. Geçtiğimiz günlerde kamuflajsız olarak yakalanan T-Roc, ağabeyi Tiguan’ dan izler taşıyor. Ön yüzdeki altıgen panjur tasarımı, kullanılan bolca krom parçalar, aynı Tiguan’ daki gibi siyah plastik parçaların kullanıldığı tampon, dodik ve marşpiyeler ile konsept kadar heyecan uyandırıcı olmasa da gayet iyi bir görünüme sahip.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Aynı durumun iç mekan tasarımında da geçerli olacağı öngörülüyor. Her ne kadar dışarıdan o kadar benzemese de T-Roc, Golf ile aynı platforma sahip. Bundan dolayı Audi’ de Q2 ve A3, Mercedes’ te A serisi ve Gla arasındaki iç mekan benzerliklerinin bir benzerinin Volkswagen’ de T-Roc ve Golf arasında olması bekleniyor. Konsept otomobilin sahip olduğu 4178 mm uzunluk, 1831 mm genişlik ve 1501 mm yükseklik değerleri de iç hacimin Golf ile birebir aynı olması ihtimalinin yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Ha bu arada şunu belirtmem lazım, Golf’ ün iç mekanı zaten segmentinde emsal teşkil edecek kadar iyi. Özellikle makyajlı Golf ile birlikte gelen Active Info Display ve yeni multimedya ekranı ile günümüz standartlarına iyice ayak uydurdu.

Kaputun Altı:

T-Roc’ ta aynı altyapıda yükselen kardeşi Golf’ teki motor seçeneklerinin aynen korunması muhtemel. Henüz kesin bir bilgi olmasa da güncel Golf’ ün motor seçenklerini sizinle paylaşalım. Golf, ülkemize an iibariyle iki benzinli bir dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle ithal ediliyor. En baz versiyon 1.0 3 silindirli TSI motor. Bu motor 110 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor. Diğer modellerden tanıdığımız 1.4 TSI motor 125 ve 150 hp’ lik versiyonlarıyla sunuluyor ve 150 hp’ lik motorda ACT (aktif silindir kapatma teknolojisi) sunuluyor. Sunulan tek dizel ise 90 ve 115 hp versiyonlarının bulunduğu, yakıt cimrisi 1.6 litrelik ünite. Tüm bu motor ve güç seçenekleri isterseniz 6 ileri manuel, isterseniz de 7 ileri DSG şanzımanla kombine edilebiliyor. İlerleyen zamanlarda 1.4 TSI yerine 1.5 TSI motor sunulacak ondan dolayı size tavsiyemiz, 1.5 motor satışa sunulmadan bu aracı almamanız.

Sonuç:

Renault Captur, Nissan Juke, Toyota C-HR ve yakın zamanda çıkacağı belirtilen Skoda Fabia SUV’ nin bulunduğu bir segmente giriş yapacak olan T-Roc’ un başarılı olma potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ama tabiki, bu başarının gerçekleşmesi için en önemli etken, doğru fiyat politikası.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın