Lüksün Yeni Tanımı: Volvo XC90 Excellence

Volvo yıllardır otomotiv sektörüne sayısız yeni buluşlar kazandırdı. İlk kez şu anda da kullanılan 3 nokta bağlantılı emniyet kemeri sistemi, yaya hava yastığı gibi güvenlik ile ilgili olan bu yenilikler bizim aklımıza marka ile ilgili ‘Volvo güvenilir araba yapar’ algısını yerleştirdi. Ancak artık bu algı değişiyor ve ‘Volvo lüks araba yapar’ algısı da yerleşmeye başladı aklımıza. Markanın en lüks aracı da 2015 de tanıttığı XC90 modelinin Excellence donanım paketli versiyonu oluyor.

Bundan çok değil bir 5 yıl önce sokaktan birini çevirseniz ve Volvo hakkında düşüncelerini sorsanız alıcağınız cevap markanın güvenli ancak biraz sıkıcı sayılabilecek arabalar yaptığı olurdu. Volvo marka olarak ,belki de kökeninden dolayı, hep BMW,Audi gibi rakiplerin arkasında olmuştu. Lüks sedan arayışında olan müşterilerin bakacakları ilk markalar bu Alman kökenli markalar olurken Volvo hep geri planda kalmış ve aile aracı olarak düşünülmüştü. Sonuçta hiçbir üst düzey yönetici Volvo ile gezmiyordu. Şöför ile kullanılan bir araba hiç değildi. Ailesi ile haftasonları AVM’lerde gezen ve en büyük eğlencesi bu olan hayatı safe-zone larından çıkmayarak yaşayan insanların tercihiydi Volvo. Diğer markalar araçlarındaki absürd lüks ve heyecan verici özellikler yerine gerektiği kadar lüks sunan ve bununla övünmeyen bir marka oldu. Ancak bu algı artık değişti. Volvo son yıllarda bazılarımız için ‘sıkıcı’ kabul edilen arabalar yapmak yerine heyecanlı ve her tarafından lüks ve asalet akan arabalar yapmaya başladı. Volvo’nun belki de Alman rakiplerine ben de burdayım demek için başlattığı bu yeni marka vizyonu o Alman rakiplerinin de önüne geçmesine yol açtı. Bu yeni marka vizyonunu tüketicilerine ilk gösterdiği aracı ise 2015 senesinde tanıttığı XC90 modelinin 2. jenerasyonu olmuştu. Yepyeni ızgara tasarımı, öncekine oranla daha büyümüş Volvo amblemi adeta bu amblemi saklamak değil gururla sunmak istediklerinin bir göstergesiydi. Sonuçta çekingen olarak Alman markalarının yarışını izlemektense bu yarışa dahil olmaya başlamıştı Volvo. Rakipleri olan X5,Q7,GLE gibi modellere alternatif arayanların çözümü olmuştu yeni XC90. Ancak yenilik ve lükste sınır tanınmadığını da öğrenmiş olucak ki Volvo karşımıza XC90 modelinin en pahalı ve en lüks versiyonu ile karşımıza çıkıyor: XC90 Excellence.

147937_The_all_new_Volvo_XC90_Twin_Engine_T8_badge.jpg

Motor ve Sürüş Keyfi

Motor ile başlamak bu araç için ne kadar doğru olur bilmiyorum. Çünkü açıkçası rakip markaların M X5, GLE 63 S veya SQ7 gibi sadece spor odaklı bir modeli yok. Zaten bu aracın motor konusunda çok iddiası da yok. Bu motorun kötü olduğundan değil hatta 2L süperşarjlı ve turboşarjlı motoru 420Nm tork ile 400 beygir güç üretiyor. Bu rakamlar rakipleri X5 xDrive40e ile neredeyse aynı özellikleri sunarken GLE karşısında biraz zayıf kalıyor. Excellence paketle alabileceğimiz tek motorun bu olması sadece biraz bizi üzerken şunu da yazmadan geçmeyelim ki aracın 4 çeker ve elektrikli olması nedeniyle torku her an ve çok seri bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Sürüş açısından da sportif bir araç olmasa da adaptif süspansiyonun 4 çekere ayrı ayrı yola göre kendiliğinden ayarlanıyor ve size olabildiğince rahat bir sürüş sunuyor. Kısacası Volvo’ya motor ve performans konusunda biraz eksi puan yazmamız gerekebilir sonuçta bize çok fazla bir ürün skalası sunmuyor.

149802_The_all_new_Volvo_XC90.jpg

Dış Tasarım

Volvo XC90 Excellence, baz aldığı model olan XC90 dan dış mekan olarak fark edilmiyor. Her XC90 da bulunan ön ızgara tasarımı, T şeklindeki farlar, geniş ve büyük havalandırma boşlukları ve standart olarak gelen 8 kollu 21″ alaşım jantlar aracın gerçekten çok sportif ve  aynı zamanda da asil durmasını sağlamış. Excellence paket ile gelen ve bu pakete özgü olan bir diğer özellik ise 9 farklı özel renk seçenekleri. Ve bu renkler gerçekten sanki araç için özel üretilmiş gibi duruyor ve sizi diğer XC90 kullananlardan ayırıyor. Genel olarak zaten bir hayli güzel XC90 dış tasarımını kullanan XC90 Excellence dışarıdan bakınca gerçekten tek kelimeyle mükemmel duruyor.

179519_Volvo_XC90_Excellence_interior.jpg

İç Tasarım Ve Lüks

İşte burada bu araca neden yaklaşık 800.000 Tl verdiğinizi anlıyorsunuz. Evet fiyat olarak bir hayli fazla sonuçta bu fiyata bir Range Rover Vogue bile alabilirsiniz ama bu araç iç tasarım olarak emin olun sizı aynı derecede hatta daha bile fazla tatmin edecektir. Nappa derisi, işlemeli, ısıtma ve soğutma özellikli dört adet koltuk hem aracın önünde hem de arkasında oturmayı sanki evimizde oturuyormuş gibi hissettiriyor. Vites kolunun yapıldığı kristal,bütün iç mekandaki ahşap detaylar ve cömertçe kullanılmış ve iyi dikilmiş deri gerçekten bu aracın iç tasarımının rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor.Aracın içindeki lüks burada da bitmiyor. Araç içi ses sistemleri ile ilgili yazımızı okduysanız Volvonun araçlarında Bowers and Wilkins markasını kullandığını biliyorsunuzdur. Bu araçta ise akustik düzenek gerçekten bambaşka bir hal almış vaziyette.

Aracın iç akustiği Gotthenburg Konser Salonu ile aynı olarak tasarlanmış. Hatta bu akustiği bozmamak için araç içi ve arka bagaj camla ayrılmış vaziyette. Yani tipik bir SUV gibi arka koltuktan bagaja uzanma şansımız yok. Zaten eğer bu aracın arka koltuğundaysanız konforunuzdan başka bir şey düşünmeye de gerek yok. Aracın arka koltuğu bize sanki Range Rover Vogue Autobiography hatta bir adım daha ileri gidersek Bentley Bentayga’daymışız hissiyatı veriyor.

Yani tipik bir SUV den farklı olarak pratiklik değil lüks ön planda duruyor. Aracın arka koltukları (iki tane olduklarını hatırlatalım) daha önce de söylediğimiz gibi Nappa derisinden ve ısıtma,soğutma,masaj,bel desteği,baldır desteği gibi konfor açısından her şey düşünülerek yapılmış. Bunun yanısıra her iki ön koltuğun arkasında bulunan  İpad’ler size hem yolculukla ilgili bilgiler veriyor hem de arka koltuk konforunu arttıyor.

Arka koltuktaki lüks hala bitmiyor ve araca özel tasarlanmış iki adet şampanya bardağı ve buna özel tasarlanmış bardak tutucakları,ısıtma ve soğutma özellikli ayrı bir bardak tutacağı ve orta koltuk yerine yerleştirilmiş iki adet katlanır masa ve bir adet buzdolabı size gerçekten de tipik bir Volvo aracında olmadığınızı hatırlatıyor.Bu araç Volvo’nun bütün lükse dair bildiklerini konuşturduğu bir araç.

179524_Volvo_XC90_Excellence_interior.jpg

 

Güvenlik

Konu Volvo araba olunca bahsetmemiz gereken en son şey güvenlik. Sonuçta zaten bu konudaki liderliğini çoktandır koruyan bir marka. Volvo’nun yeni vizyonu ‘2020 de Volvo marka araçlarda ölüm veya ağır yaralanma olmayacak’ sanırız ki güvenlik açısından bilmemiz gereken herşeyi söylüyor. Ayrıca bu aracın Euro-NCAP testlerinden 5 yıldız alarak ortalama puanlarla da birinci olduğunu da hatırlatalım. Full otonom sürüş esnasında arkadan çarpma durumunda otomatik fren sistemi, yaya farketme ve frenleme sistemi gibi güvenlik önlemleriyle donatılan bu araç bu konuda zirveyi kolay kolay kaptırmayacak gibi duruyor.

148211_Otomatik_Frenlemeli_Kav_ak_Deste_i.jpg

Sonuç

Volvo genel olarak yazımızın başında söylediğimiz ‘sıkıcı’ kişiliğinden kurtulmuş vaziyette. Lüks araç konusunda gerçekten bütün bildiklerini konuşturduğu XC90 Excellence hedefe ulaşmış gibi gözüküyor. Ancak fiyat açısından her ne kadar 2L motorla ÖTV artışından az etkilense de 800.000 lira ile el yakıyor. Açıkçası 800.000 liralık bir etiket koyduğunuzda araca hedef kitle Mercedes,Range Rover hatta Bentley Bentayga müşterileri oluyor. Her ne kadar iç kabinde bu hedef kitlenin istediklerine cevap veriyor olsa motor,dış tasarım ve daha önemlisi marka prestiji açısından henüz bu markalarla kapışmaya hazır değil gibi duruyor.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın