Lüksün Yeniden Yorumlanışı: Infiniti Q50.

Bu günlerde lüks orta boy sedan pazarında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Alman otomobil devlerinin yanısıra, İngiliz ve Amerikan devlerinin de yer aldığı bu segmentte Infiniti’de çok iddialı bir modelle yer alıyor. Karşınızda Infiniti Q50.

q50 kıç

Dış Tasarım

Araca önden baktığınız zaman Infiniti’ye özgün sade ama sportif detaylar hemen fark ediliyor. Keskin hatlara sahip ön tamponun yanısıra sivri bir dizaynı olan xenon farlar aracı rakiplerinden bir miktar daha sportif gösteriyor. Arka tamponda yer alan ve araçta standart olarak sunulan iki adet egzoz Infiniti’nin lüks spor arabalar yapmaktaki başarısının net bir göstergesi. Araçta bulunan 19” jantlar ise güzel görsellerinin yanısıra yol tutuşunada da önemli katkı sağlıyor.

q50 iç

İç Tasarım

Gelelim Infiniti’nin en iddialı olduğu yere; iç tasarım. Infiniti yaklaşık 2 sene süren ve 360 kişiyle yürüttüğü çalışmalar sonucunda; parmak izinizin çizgilerinin derinliğine ve aralığına uyan desenlerle en mükemmel dokunma hissini yaratmaya çalıştı. Araçta kullanılan her malzeme bu hissi yaratmak için özel olarak seçildi. Sonuç ise kesinlikle muhteşem. Kullanılan deri ve diğer yumuşak malzemeler dokunma duyunuza birebir hitap ediyor. Kapılarda yer alan ince aluminyum çıtalar ve ön konsolu sarmalayan dikişli deri araçta kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor.

infiniti ekran

Teknoloji

Q50 özgün bir medya sistemine sahip. Ön konsolda görebileceğiniz iki adet dokunmatik ekran hem aracın temel özelliklerinin kontrolünü sağlıyor hem de aynı anda navigasyon gibi hizmetleri kullanmanızı sağlıyor. Bu çok yönlülüğün yanında araçta sunulan akıllı hız sabitleyici ve çevre görüş monitörü kullanıcının işini oldukça kolaylaştırıyor. Müzik dinlemeyi sevenler içinde iyi bir haberimiz var; araçta opsiyonel olarak 14 hoparlörlü Bose ses sistemi sunuluyor. Teknolojik açıdan araçta bulunan tek eksik farklı markalarda artık sıklıkla karşılaşmaya başladığımız dijital gösterge paneli.

Versiyonlar ve Motor

Infiniti Q50’yi ülkemizde iki adet versiyonla satışa sunuyor: Sport Tech ve Premium. Bu iki versiyon arasında yalnızca bazı donanımsal farklar mevcut. İki versiyonda da 2 litrelik benzinli motor mevcut. Bu motor 211 beygir güç ve 350Nm tork üretiyor. Araç bu motor ile 7.2 saniyede 100 kilometrelik hıza ulaşıyor. Fabrika verileri her ne kadar 6.3 litrelik bir ortalama tüketimden bahsetsede İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde bu değerin rahatlıkla 8-9 litreleri bulabileceğini söylemek mümkün.

infiti q50 ön

Sonuç

Infiniti’nin Q50 ile çok başarılı bir iş çıkardığı şüphesiz çoğu kişi tarafından kabul edilmekte. Yüksek konforlu iç alanı ileri teknolojik özelliklerle desteklenmiş olan Q50’nin 67.875€’luk başlangıç fiyatı ise kafalarda soru işaretlerine sebep oluyor. Bu fiyat her ne kadar ülkemiz şartlarında iki litrelik bir premium araç için normal sayılabilecek olsada, dişli Alman rakipleriyle sıkı bir rekabetin oluşmamasındaki ana neden olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın