M4 CS: 2017. Türkçesi ile: Yeni Kral!

M3 CSL severler burda mı ? Eğer burda iseler, M4 CS’e bayılacaklar! Hazır olun bayanlar ve baylar, sınırlı üretim sayısı ile gelen M4 CS koleksiyonerlerin ağzını sulandıracak şekilde geliyor. M4 GTS’i agresif bulan, M4’ü ise sürüş dinamikleri olarak zayıf bulanların yeni adresi M4 CS.

BMW M4 herkesi heyecanlandıran bir spor-coupe. Bunun tartışılır bir yanı yok. Gücünü eksik bulanlar ve daha süspansiyonlar için M4 Competition paket alıyordu. Fakat ya size bu da yetmezse? O zaman M4 GTS alırdınız. Fakat M4 GTS’in arka koltuklarının olmayışı, değişik su enjektörlü motoru ve böbrek taşı kırabilecek derecede sert süspansiyonları sizi ister istemez başka markalara itiyordu. Bu arayışı sonlandırmak için Şah ve Mat hamlesi BMW’den fanlarına bitirme tezi gibi geliyor! Başlıyoruz…

Screen Shot 2017-04-20 at 17.41.20

Hafiflik!

İlk başta teknik değişikliklerden bahsedelim. M4 CS tam olarak 1580 kilo. Kaputu standart bir M4’ten %25 daha hafif. Otomotiv endüstrisinde %25 bir imkansızı başarmaktır. Bu hafiflik ise aracın sürüş içindeki kusursuzluğunu beraberinde getirecek. Bu hafiflik nasıl yakalandı peki ? Alüminyum şasi, metal sac şasilerden çok çok daha hafif.  CFRP karbon tavanı, standart bir tavandan 6 kilogram daha hafif. Bunun kanında kapı panelleri daha hafif komposit malzemelerden yapılmış. Bu komposit malzemelerin kullanımı aracın ağırlık merkezini daha da aşağı çekmeye de yaramış. Bunun dışında klima çift taraflı değil, tek taraflı olarak yerleştirilmiş.

Screen Shot 2017-04-20 at 17.41.37.png

M4 CS nerede konumlandırılıyor?

BMW’nin söylemlerine göre M4 CS, pist için yaratılmış bir araç değil. Hafif , güçlü ve sağlam bir cadde otomobili olarak konumlandırılmış. Bunun nedenleri arasında, M4 GTS’teki ayarlanabilir on splitter  (tamponda) CS’te yok. Bunun yerine sabit bir splitter kullanılmış. Aynı zamanda arkadaki kocaman spoiler de bu araçta mevcut değil. Bunun yerine M Performance departmanı özel bir arka spoiler geliştirmiş. Bu arka aksa binen yükü biraz daha azaltmış. Ayrıca bir roll-cage yani takla barı M4 CS’te mevcut değil. Arka koltuklar da var.

Screen Shot 2017-04-20 at 17.40.43.png

Süspansiyonlar

BMW, CS için normal bir M4’teki süspansiyonları güncellemiş. M4 Competition paketteki sert süspansiyonların konfor tutuş dengesi daha da iyi ayarlanmış.

Motor

Screen Shot 2017-04-20 at 17.43.40.png

Bir BMW klasiği olan sıralı 6 burada da görev başında. Standart M4’teki motor bir takım değişiklikler ile M4 Competition pakette tam 444 beygir gücü veriyordu. M4 GTS ise 500 beygir gücüne sahipti. (Muhtemelen su enjektörü sayesinde.)

CS için bu özellikler nedir peki ?

Sıralı altı, tek yarıklı çift turbo. 3.0 litre.

Beygir gücü : 460 @6250 devir/dk

Tork: 600 nM @4000-5380 devir/dk

Maksimum devir: 7600 devir/dk

0/100: 3.9 saniye. Son hız: 280 km/h (sınırlandırılmış).

Motor tabii ki değişen subap zamanlı Valvetronic sistemine sahip. Bunun yanında çift kanallı açılı spreyleme yöntemi ile geliştirilen silindir gömlekleri, hem ağırlık avantajı hem de daha hızlı gaz tepkisi sunuyor.

 

Diğer geliştirmeler

Krank milinin çelik olması, hem dayanıklılık hem de hafiflik sağlamış. Bu sayede de motorun emirlere tepki verme süresi azalmış.  Yağ karteri de 1.4 g kuvvetine dayanacak şekilde yapılmış. Bu sayede M4 CS ani manevralardan kaçınmıyor. Ayrıca ek bir yağ pompası performanslı kullanımda motorun düzgün yağlanması için eklenmiş.

Ses

Screen Shot 2017-04-20 at 17.42.11

Belki de en önemli konu bu. Ses. M Performance departmanı buna özel olarak çalışmış. Çift boru olarak tam 4 egzoz çıkışı verilmiş. Egzozların içindeki flap sistemi sayesinde araç comfort modundayken daha evcil sesler çıkarırken, sport modundayken tam bir canavara dönüşüp çevreden izleyenlerin tüylerini ürpertecek şekilde. Ayrıca bu flap sistemi sayesinde motorun devri yükseldikçe egzoz sesi de artıyor.

Şanzıman

Screen Shot 2017-04-20 at 17.43.26.png

M-DCT çift kavramalı şanzıman ile geliyor. Maalesef ama maalesef manuel seçme şansınız yok. Performanslı kullanımda şanzımanın yağının çok ısınmasını engellemek için bir de yağ soğutma sistemi şanzımana eklenmiş.

Otomatik şanzımanla ilgili sevinilecek nokta Launch Control özelliği ile birlikte gelmesi.

Direksiyon

Direksiyon, belki de CS’teki en önemli parça. Çünkü sürücünün en çok muhattap olduğu parça direksiyon. Servotronic adlı direksiyon, sport moduna alınca daha da sertleşiyor. Konfor modunda iyice yumuşayan direksiyon, şehir içi kullanımı rahatlatıyor.  Değişken oranlı bu direksiyon tabii ki elektrik destekli.

Diferansiyel

Sınırlı kaymalara izin veren bir M Active Differential sistemi mevcut. Bu diferansiyel viraj içerisinde aracınıza eğlenme imkanı verirken, aynı zamanda tehlikeli bir durumda mekanik ve elektronik olarak size dur diyor. Bu sayede drift yaparken sizi kazalardan korumuş oluyor.

Özel Jant

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bayıldım. E46 CSL’in de jantları inanılmazdı. M4 CS’in de öyle. BMW bu sefer orbit grey isimli gri jantlar kullanılmış. Önder 19” arkalar 20” inç. Michelin Pilot Sport Cup 2 ile geliyorlar. Bunun yanında BMW cadde kullanımına da uygun olan Michelin Pilot Super Sport lastiklerini de bedelsiz olarak opsiyon koymuş.

Frenler

BMW M Competition Karbon seramik frenleri opsiyon olarak eklemiş. Bu karbon sermaikler önde 4 arkada 2 piston olarak geliyor. Kaliperle altın renginde.

Tasarım

Ön yüzden başlayalım, standart bir M4’ten farkı böbrek ızgaraların siyah halde gelmesi. Shadow grey donanım paketi ile gelen bu ızgara, CS’i ayırmak için tek neden gibi duruyor. Tabii bu dediklerim sadece ön yüz için geçerli.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Arkaya geldiğinizde ise OLED farlar ile karşılaşıyorsunuz. Organik LED gördüğünüz zaman gözünüz bagaj kapağının üzerindeki kocaman spoiler’i arıyor olmasın, zira bu bir M4 GTS değil. CS’in daha mütevazı bir spoileri var. Arkada M4 CS yazısı gümüş-krom alaşımdan yapılmış. Bunun dışında egzoz başları da paslanmaz çelik.

Renk olarak, iki renk ile tercih edebilirsiniz:

San Marino Blue Metallic, Lime Rock Grey

Veya BMW Individual ile alırsanız bir de çok ama çok özel Frozen Dark Blue Rengi ile alabilirsiniz. Bu renk Kasım 2017’den ihtibaren satışa sunulacak.

 

İç mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Burada ise kapı içleri farklı, koltuklar standart M4’ten daha hafif. Üzerlerindeki M4 ışığı standart M4’teki gibi yanmıyor. Orta konsol da belli malzeme hamleleri ile hafifletilmiş. Kapı içlerindeki komposit malzeme kullanımı ve kol dayamaların küçülmesi ile CS, hafifletilmiş bir otomobil olduğunu içeride de hissetmenize olanak sağlamış. Navigasyon sistemi standart. Bunun yanında HI-FI muzik sistemi de mevcut. Adaptif farlar ve M laptimer app ile donanımlar zenginleştirilmiş.

 

 

Tarihi

Ailenin yeni aracı CS’i tanıttıktan sonra, tasarımcıların hangi arabaları düşünerek bu aracı ürettiğine bir bakış atalım:

BMW M3 EVO (E30):

1988-bmw-e30-m3-evo-ii-to-go-under-the-hammer-on-february-21st-photo-gallery-91712_1.jpg.png

 

BMW M3 GT (E36):

bmw-m3-gt-e36-04.jpg

 

BMW M3 CSL (Coupe-Sport-Lightweight) (E46):

m3-csl.jpg

 

 

BMW M3 GTS (E92):

BMW-M3-GTS--E92--4337_38.jpg

 

BMW M3 CRT (E92):

BMW-M3-CRT-560x373-c723cf24ecbe5e81

 

 

Sonuç

Almanya fiyatı 116 bin Euro iken Türkiye’de bu fiyat haliyle 220bin Euroları bulacaktır. Bu araca 1 milyon TL vermek ne kadar mantıklıdır bilinmez fakat BMW koleksiyonerlerinin garajlarında illa ki bir tane olacaktır. Yalnız koleksiyonerler biraz hızlı davranmalı, zira bu araç sınırlı üretime sahip. Almanya’da sadece 200 adet olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın