Meksika Açmazı: Jaguar XE SV

BMW M3 yıllardır kendi sınıfını domine eden, adeta bir arabadan ikona dönüşen bir model olmuştu. Mercedes-Benz ülkedaşının bu başarısına C63 modeli ile rakip olurken bu sınıfta yaklaşsa da hiçbir zaman M3’ün tahtına geçemedi. Almanların bu savaşına yakın tarihten beri dışarıdan saldırılar gelmeye de başladı. Bu tehditlerden en dikkat çekeni ise markasını tekrardan yükseltmeye başlayan Alfa Romeo’nun Gulia Quadrofoglio oldu hiç şüphesiz. Çoğu otomobil otoritelerinin M3’ü tahtından eden araba olarak değerlendirdiği Gulia Quadrofoglio bize bu savaşın Almanya dışında başka ülkelere de taşındığını göstermişti. Şimdi bu kızışan taht kavgasına Ada’dan bir katılımcı ekleniyor. Jaguar XE modelinin “Special Vehicle Operations” bölümünde geliştirilmiş modeli olan XE SV nam-ı-diğer Project 8. Şimdi bir tarafta yıllarca tahttan sallansa da indirilmeyen M3, diğer tarafta C63 S, diğer tarafta bazılarına göre yeni lider Guila Quadrofoglio. Belki de yıllardan beri ilk kez bu kadar dişli ve fazlaca rakiplerin bulunduğu bu Meksika açmazında silahlar çekilirken PistonTurkiye olarak biz en yeni üyeye odaklanıyoruz: Jaguar XE SV

 

Bundan yaklaşık yirmi ya da otuz yıl öncesine gidelim. Jaguar markası denince akıllara gelen imajı düşünelim. Ağır, sofistike bir ingiliz arabası. Asaletli ve oturaklı olan bu arabalar İngiliz beyefendisinin araba versiyonu olarak tanınırdı. Elde üretilen parçaları, cömertçe kullanılan deri ve kaputun önündeki o Jaguar amblemi ile özdeşleşen bu arabaların bir gün 200 mph (yaklaşık 321 kmh) hız sınırını geçebileceğini kimse düşünemezdi. Fakat günümüzde artık bu bir gerçek. Üretilen en güçlü Jaguar olma özelliğini taşıyan XE SV ile bundan yirmi yıl önce şaka konusu bile olamayacak kadar ütopik bir şey gerçek oluyor. Jaguar ve Range Rover’ların güçlendirilmiş modellerini yapan bir nevi Mercedes-Benz’in AMG’si varsa bizim niye olmasın amg diyen mühendislerin olduğu SVO ikinci kez ellerine bir Jaguar aldı. İlk seferinde Jaguar’ın Roadster’ı F-Type’ı güçlendiren bu departman bu sefer başlangıç noktası olarak ellerine bir Jaguar XE modelini aldılar. Standart olarak 180 beygir olan bu aracı 600 beygir gibi kulağa hoş ancak aynı zamanda da şaka gibi gelen bir noktaya taşıdılar. Değişiklikleri burada sınırlı kaldı mı? Tabiki hayır. Tasarımsal olarak da bir çok yeniliğe başvuran SVO departmanın en yeni üyesi daha öncesinden Project 8 diye bildiğimiz araca PistonTurkiye olarak baktık.

Dış Tasarım

Jaguar’ın SVO departmanı ile ilişkisi yeni yeni başlıyor. Daha öncesinden Range Rover Sport modeli ile gördüğümüz bu departman ikinci kez bir Jaguar’ı eline alıyor. İlk denemelerinde halihazırda bir hayli güzel olan F-Type modeline dış tasarım olarak minor dokunuşlar göstermişlerdi. Ancak F-Type SVR’da genellikle değişikliklerin çoğu içeride olmuştu. Buradan SVO departmanını motor ve diğer güçlendirme konularında iyi olduklarını görmüştük. Ancak eğer ilk başlığımızda bahsettiğimiz gibi aşırı dişli rakiplerin olduğu bir yarışa giriyorsanız aracınızın güçlü ve hızlı olması yetmiyor. Aynı zamanda güzel gözükmesini de sağlamanız gerekiyor. Bu konuda belki de ilk kez bu kadar fazla dış tasarımsal değişiklik yapan SVO’nun estetik yeteneklerini de öğrenmiş olduk. Sonuç: Fazlasıyla iyi. Araç standart bir XE modeline göre tanınamaz halde ve kişisel görüşümce rakiplerine kıyasla en güzel görünen model. Ön tasarımdaki en dikkat çekici şey altıgen şeklinde küçük küçük boşluklardan oluşan tekerlek soğutmaları. Sağ ve solda bulunan bu hava girişleri sıradanlıktan fazlasıyla uzak ve çarpıcı görünüyor. Ön splitter’ın da sağladığı bu sert ön yüz aracın performansını ilk bakışta hissetmemizi sağlıyor. Aracın arka tarafında ise bu agresif görünüm devam ediyor. Hem arka hava çıkışlarının hem de karbonfiber difüzörün sağladığı bu fazlasıyla sert arka tasarıma kocaman spoiler dahil olunca araç gerçekten çok sert ve güzel duruyor. Bu arka spoiler boyutundan da anlaşılacağı üzere kozmetik amaçlı değil. 186 mph hız ile giderken yaklaşık 200 pound (90 kg) değerinde bir aşağı itiş sağlıyor. Araç bütün bunlarla beraber rakipleri arasında fazlasıyla öne çıkıyor ve farklıyım ben diyor. Zaten 320 kmh yapabilen bir dört kapılı sedan alıyorsanız farklı olmamak için alıyorsunuzdur. Aracın dış görünümü de fazlasıyla olağan dışı görünüyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç Tasarım

Araç isteğe bağlı 4 kişilik veya 2 kişilik olarak konfigüre edilebiliyor. İki kişilik versiyonlarında özel karbonfiber yarış koltukları ile geliyor ve arka koltukların yerini roll-cage alıyor. 4 kişilik versiyonda ise karbonfiber koltukların yerini deri- alcantara karışımı özel koltuklar alıyor. Bunun dışında aracın iç tasarımında değişiklikler çok yapılmamış. XE modellerinde bulabileceğiniz özelliklerden ne fazla ne az bir şey bulmayı beklemeyin. Jaguar ve Range Rover modellerinin en üst donanım seviyesinde gelen multimedya ekranı, ekranlı kadran gibi teknolojik oyuncaklar ise araçta aynen korunmuş. Ağırlık azaltmak için bazı özelliklerin atıldığını düşünmeyin.

Motor ve Performans

Her özel departmanın uzmanlık alanı olan noktaya geldik. Motor ve performans geliştirmeleri. Project 8 adı altında merakla beklenen bu modelin bizde yarattığı heyecanın esas sebebine geldik. Öncelikle söyleyelim araç şimdiye kadarki en güçlü yolda kullanılabilir Jaguar olma ünvanını taşıyor. Bu ünvanını 5 Litrelik Superşarjlı V8 motoruna borçlu. Bu motor bahsettiğimiz gibi 500 beygir gücü güç ve 600 Nm tork üretebiliyor. Araç bu devasa motorun ürettiği gücü dört tekere de  standart bir XE modelinde bulunan 8 ileri ZF otomatik şanzıman ile aktarıyor. Bu şanzıman ancak olduğu gibi alınmamış. Özel bir programlama sayesinde geliştirilen bu şanzıman Jaguar’ın söylediğine göre vites geçişlerini 0.2 saniyede yapabiliyor. Yani göz açıp kapamanızdan bile daha hızlı vites geçişi sunuyor. Yine de sırf eğlence ve performans amaçlı üretilen bu araçta en azından isteğe bağlı manuel şanzıman görmek ister miydik? Evet. Gelelim bütün bu sayıların teoriden pratiğe yani asfalttaki yansımalarına. Jaguar XE SV bütün bu şanzıman, dört çeker sistemi, 5 Litre devasa motoru sayesinde 0-100 hızlanmasını 3.3 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı ise bahsettiğimiz gibi 200 mp/h yani yaklaşık 321 km/h.

Sonuç

Dört kapılı performans aracı yarışına geç de olsa giren Jaguar doğru bir şeyler yaptığını ve ilerlediği yolun doğru olduğunu bize XE SV ile gösteriyor. İkinci kez  sahneye çıkan bu SVO departmanı Jaguar’ın çılgın ve dahi mühendislerinden oluşan bir departman ve ilerledikleri yol da doğru. BMW’nin M departmanı veya Mercedes-Benz’in AMG departmanı gibi ikonikleşmeleri için birkaç yıl daha gerekse de XE SV ile gittikleri yolun doğru olduğunu görebiliyoruz. SVO departmanının daha fazla araçlar çıkartabileceğinin de sinyallerini aldığımızı da hatırlatmadan geçmeyelim. Özelikle Jaguar’ın yeni tasarım şefi Ian Callum ve SVO departmanı başkanı John Edwards’ın söylemleri bu düşüncemizin kaynaklarından.

Gelelim SVO departmanının başarısından araca. Öncelikle aracın fazlasıyla sınırlı sayıda olduğunu söylememiz gerekiyor. 250 adet üretilen F-Type SVR modelinden sadece 50 adet fazla üretilecek. Hepsi sağdan direksiyonlu olacak olan araçların ayrıca Türkiye pazarında da satışa sunulması beklendiği üzere planlanmıyor. Sadece Amerika, Kanada, Fransa, Japonya, Arabistan ve tabii ki İngiltere pazarlarına sunulması beklenen araç her ne kadar ağız sulandırsa da sadece bir hayal olarak kalıyor. Bununla birlikte aracın daha yola uygun ve ehlileştirilmiş hali olacak olan XE SVR modelinin geleceği ise hala meçhul.

 

 

 

 

 

 

Bütün görseller media.jaguar.com sitesinden alınmıştır.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın