Mercedes-Benz G serisi: 2019.

G serisi nam-ı-diğer GelandeWagen 2019 yılı itibari ile aramızdaki 40. Yılını dolduracak. E hal böyle olunca Mercedes de yenilikleri esirgememiş bu belki de yıllardır en ironik hale gelen arabasından. 2018 yılında tanıtılması beklenen, ve 40. Yılında satışa sunulacak olan yeni G serisi hakkında üç aşağı beş yukarı çoğu şeyi bilir olduk. Zaten aracın ironik olmasını sağlayan özelliklerinden biri olan kutu gibi (Boxy) köşeli hatları onu spy fotolarda yakalanması en kolay arabalardan biri yapıyor. Dış görünüşüyle ilgili yıllardır diğer modellere oranla değişime az uğrayan, hatta eğer bir otomobil sever değilseniz hiç değişikliğe uğramamış, bu ikonun yeni haline birlikte göz atalım.

Dış Görünüş

g1_0

Dış görünüşte bahsettiğim gibi eğer sıkı bir araba takipçisi değilseniz çok büyük farklılıklar yapıldığını düşünmezsiniz. Tabiki de ön taraftan bakıldığında göze çarpan yeni LED farlar bu arabayı selefinden iyice ayırmanızı sağlıyor. Ancak bunun dışında araç önceki modelden hatta ve hatta 1979 daki ilk modelinden bile farksız geliyorsa merak etmeyin yalnız değilsiniz. Mercedes’in yapmaya çalıştığı da zaten bu aracın dış görünüşünü ikon haline getirmek zaten. Gelelim bizim gibi araba tutkunlarına. Öncelikle aracın önceki kasaya göre ciddi oranda genişlediğini söyleyelim. Bu aracın yola daha iyi tutunması anlamına geliyor. Bu yüzden aslında aracın bütün dış parçaları yeniden yapılmış durumda. Hatta ve hatta Mercedes’in tasarımcısı Gordon Wagner bu araçta selefiyle sadece C sütunundaki bir plastik parçanın ortak olduğunu söylemiş. Yani her ne kadar şaşırtsa da aslında baktığımız araç önceki modele göre tamamiyle yenilenmiş bir araç. Ancak bu yenilenmeyi özüne herhalde olabilecek en iyi şekilde sadık kalarak yapmış bir araç.

 

İç Görünüş

g2_0

Gelelim değişimin en fazla yaşandığı belki de bu yıllardır Off-Road’un kralı diyebileceğimiz, asi çocuğun şehirleşmesinin en bariz gözüktüğü noktaya. Şimdi iç tasarımı anlatmadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çünkü her ne kadar objektifliğimi korumaya çalışsam da burada zorlanacağım. G serisi bana göre Range Rover’ın değil (daha doğrusu şimdilerde değil) Land Rover Defender’ın rakibidir. Neden? İkisi de eski Off-Road ruhunu yaşatırken hiçbir şekilde şehirdeki kullanımı düşünmeden rahatlıktan çok işlevselliğe önem veren araçlar olmuşlardır. Lüks genellikle bu araçlarda ikinci planda olmuştur ilk çıktığı günden beri. Ancak her geçen modeliyle artık günümüzde lüks algısını da G serisine eklemeye başlayan Mercedes en son Maybach G Laundlet ile artık bu arabayı şehirde kullanıma odakladığının sinyalini vermişti. Sonuçta arka tarafta televizyonlar ve özel deri kaplama masajlı koltuklar oraya Off-Road kabiliyetini arttırmak için konulmamıştı.

 

g3_0

 

Ve bu değişim 2019 daki 40. Yılını kutlayacak olan G serisinde tamamen gerçekleşmiş. Yeni modellerinde zaten amiral gemisi olarak tabir edebileceğimiz S serisinden çok fazla alıntı yapan Mercedes, G serisinde de bu alışkanlığını sürdürmüş. Aracın orta konsolunda bulunan S serisinde, devamında E serisinde de gördüğümüz iki tane ekran göze çarpan en büyük değişiklik. Bence bu ekranlı kadran tasarımı diğer modellerde bile çok kötü durmasına rağmen anlaşılabilirdi en azından. Ancak konu bu kadar geleneğine bağlı olmasıyla ünlenen bir araç ise o analog kadran ordan gitmemeliydi. Bizce bu konuda Mercedes her modeline aynı kadran ve multimedya ekranı tasarımını copy-paste yöntemiyle koymaktan bir tık öteye geçmeli. Özellikle G serisinde biraz daha uğraşılıp şık bir analog kadran yanında geniş multimedya ekranı konulmalıydı. Ancak aracın iç tasarımında her şey de kötüye gitmemiş. Bazı ikonik şeyler yeni modelde de yer bulmuş. Mesela üçlü differansiyel kilidinin hala aynı yerde olması ve yolcu koltuğunun önünde duran tutacak aracın hala bir G Class olduğunu size hatırlatıyor. Maalesef sadece bunlar hatırlatıyor. İç tasarımda lüks algısı sizleri bilmem ama bizce bu kadar senelerdir dış tasarımında değişikliğe uğramamış, özüne sadık olmasıyla ünlenen bir araca yakışmayacak derecede abartılmış. İçinde bu aracın Popüler kültür ile şekillendiğini anlayabiliyorsunuz. Araç müşteri kitlesini yaratmamış, müşteri kitlesinin isteklerine göre araç yaratılmış. O zaman bundan birkaç yıl sonra sırf birkaç Beverly Hills kadını aracın dış görünüşünü de beğenmediğinde Mercedes bütün çizimleri atıp yepyeni bir G serisi ile çıkabilir karşımıza. Biz PistonTurkiye olarak biraz tutucuyuz bazı ikonik arabalar konusunda. Açıkçası bu kadar modern tasarım bu kadar vintage bir arabaya yakışmamış durumda.

 

Motor, Sürüş ve en önemlisi Off-Road

Motor seçenekleri olarak G serisi başlangıç olarak Mercedes Benz’in yeni sıralı 6 silindirli motorlarından biriyle can bulması bekleniyor. Ancak Amerika pazarında giriş seviyesi direk V8 motorlar olacak. Bunun yanısıra AMG departmanının da en çok sevdiği modellerden biri olan G serisi kesinlikle G63 ve son üretimi yapılan G65 gibi bir veya birden fazla AMG yapımı motorla karşımıza da çıkacaktır. Bunların yanısıra kötü haberler de gelmekte. Yeni G serisi bir Plug-In Hybrit modeliyle de karşımıza çıkacağına dair dedikodular yapılmakta. Umarız o kadar şehirli olmamıştır G-Wagen.

Ancak Mercedes Hybrit motor dedikodularıyla bizi korkutsa da yeni 9 ileri şanzıman, yeni bağımsız süspansiyon gibi Off-Road kabiliyetini artırıcak olan yenilikler hoşumuza gitmedi de değil. Aynı zamanda dış görünüşünde bahsettiğimiz genişleyen G serisi yol tutuşta da bunun faydalarını görecektir.

mercedes-benz-g-class-leak-front.jpg

Sonuç

Mercedes 2019 G serisinde G serisinin asi Off-Road arabasından şehirli arabaya dönüşünü bizce tamamiyle tamamlamış. Hakikaten yeni bir G serisi ortaya çıkartan Mercedes Benz şehirde kullanıma önem vermiş yeni aracında. Range Rover hakkında söylenen en güzel laflardan bir tanesi “Off-Road yapabilen şehir arabası değil, Şehirde gidebilen off-road arabası” sözü yeni G serisi için de söylenebilir. Ancak bu bazı G-Wagen’ı sadece Off-Road özelliklerinden dolayı seven, şehirde kullanımda zorluklar taşısa bile bu onun esas evinin orası olmadığını gösterdiği için seven kesimi biraz hayal kırıklığına uğrattı. G- Serisi’nin evi artık resmi olarak mağazaların olduğu sokaklardır. Eğer G serisini mağaza önlerinde park etmek için alıyorsanız, dar nişantaşı sokaklarında gezmek için alıyorsanız yeni G tam sizlik. Ancak Off-Road hayranları, nostalji sevenler biraz hayal kırıklığı içinde olacak yeni G serisine baktıkça.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın