Mercedes-Benz GLB: 2019.

Mercedes-Benz G serisini otomobille ilgilenen çoğu kişi sever. 1979’dan beri aynı tasarımla satışa sunulan G Klasse, 2019’da değişti. Bu değişikliklerin bile major değil de, minör boyutlarda olduğunu gördük. Mercedes-Benz görünüyor ki, bu kült formu artık daha ulaşılabilir bir fiyata sunacak. Bebek G serisi olarak addedilen GLB, markanın GLA ve GLC modellerinin tam arasında konumlandırılacak.

Mercedes-Benz GLB, aslında ”Herkes için G Klasse!” gibi bir mantıkla üretiliyor olacak. Tamamen görsel şov amaçlı, şehirli SUV’lar arasında Off-road otomobili gibi gözükecek, fakat G serisine göre hem ucuz olacak, hem de daha az yakacak.

Yeni GLB, Detroit Otomobil fuarında lanse edilecek olsa da, beklediğimiz ve kesin olarak gördüğümüz bazı şeyleri okurlarımıza sunmak istedik. Hemen başlayalım:

 

mercedes-energforce-1.jpg

Tanıdık geldi mi? Bu yukarıda gördüğünüz canavar, aslında Ener-G-Force konsept. G serisinin yeni halinin buna benzeyeceğini düşünüyorduk, fakat pek de öyle olmadı. Darısı GLB’nın başına diyenler için güzel haberler var. Test edilirken yakalanan casus fotoğraflar ve tasarım tahminleri, GLB’nin bu konsepte benzeyeceğini doğrular nitelikte.

Markanın 2018 A-Klasse için yeni ürettiği platform MFA2’de aynı zamanda yeni CLA ve GLA da yükselecekti. Bu kervana GLB de katılıyor. Fakat tabii ki platformu aynı olsa bile, GLB GLA’dan 12 cm daha geniş olacak. Ayrıca aks mesafesi de artacak. Yani boyutlar GLC’ye yakın olacak gibi. Bu platform önden çekişe göre tasarlanmış olduğu için, standart GLB’nin önden çeker olacağına eminiz. Fakat bir 4 çeker versiyon da sunulacak. Hatta 7 koltuklu olacağıyla ilgili de söylentiler var.

Bu otomobil G serisi tasarımını, GLC konforu ile birleştirmek için tasarlanmış. Bunu da her fotoğrafında belli ediyor aslında, buyrun:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Resimler: autoexpress.co.uk’den alınmıştır

 

 

Motorlar:

Muhtemelen GLA gibi 1.6 benzinli Turbo motor sunulacak. Bu motorun gücünün 170 beygirler civarında olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında az bir ihtimal olsa da Renault grubu ile ortak geliştirilen 1.5 dizel ünite görebiliriz. Tabii ki 3 milyon Euro yatırım yapılarak üretilen 190 beygirlik yepyeni motoru da göreceğiz. 2.0 dizelin sadece 4 çeker ile satın alınabilme ihtimali oldukça fazla, hatta Türkiye için bundan neredeyse eminiz. Çok yüksek ihtimalle de bir Hybrid versiyon çıkacak.

Şanzıman:

Mercedes-Benz grubunun küçük hacimli motorları için kullandığı çift kavramalı 7G-Tronic’i muhtemelen GLB’de göreceğiz. 2.0 litre ve üstü motorlar için tork konvertörlü 9G-Tronic kullanılır diye düşünüyoruz. Fakat bunlar sadece tahmin.

 

Sonuç:

Bir otomobil düşünün ki, çok pahalı olduğu için küçük versiyonu çıkartılsın. 1979’da Steyr-Mercedes-Puch ortaklığı ile çıkan G serisi başarısını küçük sınıfta muhtemelen GLB ile devam ettirecek.

Bu arada, GLB size de GLK’nın yenisi gibi gelmedi mi? Markanın konumlandırması da birebir uyuyor. Bu konuda yorumlarınızı Facebook sayfamıza yazabilirsiniz!

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın