Mercedes X Class Concept:2018.

Mercedes’in adını uzun zaman önce duyurduğu ve üretim modeline oldukça yakın olacağı düşünülen konsept modeli X Class tanıtıldı. Pikap sınıfında lüks arayışı içinde olanlara cevap niteliğinde olan X Class’ı gelin yakından inceleyelim.

21. yüzyılın başlarından itibaren, araçlarda fiziksel anlamda bir yükselme dönemi başladı. İlk olarak SUV segmentinin yaygınlaşmasıyla başlayan bu dönem, SAV ve crossover segmentlerinin yaratılması ile devam etti. Bu yükselmenin etkilediği en son segment ise pikaplar oldu. Eskiden pikaplarda son derece sınırlı konfor unsurları sunulurken bugün, multimedya ekranlarından tutun, adaptif cruise control gibi bazı binek araçlarda bile bulunmayan ekipmanlar sunulmaya başlandı. İşte X Class, premium pikap adı altında yepyeni bir segment yaratma potansiyeline sahip.

Tasarım

Renault Alaskan ve Nissan Navara ile aynı platforma sahip olacak olan ve aynı fabrikada üretilmesi planlanan X Class, hem platform kardeşlerine hem de Mercedes ürün gamının diğer üyelerine hiç benzemiyor ki bu iyi bir özellik. Ön kısımda hormonlu bir AMG GTS’e bezeyen X Class, bir pikap için fazlasıyla sportif görünüyor. Biri şehir kullanımına, diğeri de arazi kullanımına yönelik tasarlanan iki kasaya sahip olan X Class’ta daha önce görülmemiş tasarıma sahip bir kasa kapağı kullanılmış. Üretim versiyonunda kullanılır mı bilemiyoruz. Şehir versiyonunda 22 inçlik devasa jantlar kullanılmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mercedes’in kompakt modelleri A ve B serileri ile büyük benzerlik gösteren kokpitler X Serisi’nin daha geniş olmasının da etkisiyle daha heybetli bir görünüme sahip ve aracın genel görünümü ile de uyum içerisinde olmasıyla öne çıkıyor. Şehir versiyonunda kullanılan lüks malzemeler diğer Mercedes modellerinden tanıdık. Buradaki en büyük fark, otomatik vitesli diğer Mercedes’lerde bulunan koldan vites olayının X Class’ta bulunmaması.

x-5.jpg

Kaputun Altı

Kullanılacak motorlar konusunda kesin bir bilgi olmasa da 4 silindirli benzin ve dizel motorlar ile V6 silindir turbo-dizel motorların kullanılacağı belirtiliyor. Ancak  4 silindirli motorların Nissan’da kullanılan 2.3 litrelik motorlar mı olacağı yoksa Mercedes’in yeni E Serisi’nde kullanmaya başladığı tamamen kendi tasarımı 2.0 litre turbo-dizel 195ps motor mu olacağı heniz belli değil. Bu motorlar 7 ileri ve 9 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar ile kombine edilebilir. Ayrıca 4×2 çekiş sistemi (arkadan itiş) ile satılacak olan araçta 4×4 (4Matic) sistemi opsiyon listesinde bulunacak ve bu özellik V6 motor seçeneğinde standart olarak sunulacak.

Sonuç

Mercedes X Class, eğer doğru bir fiyat politikası ile satılır ise, ülkemizde tutulabilecek bir araç olduğunu düşünüyoruz. X-Class 18 Temmuz’da satışa sunulacak. Mercedes-Benz ise bir Teaser yayımladı bu konuda. İşte video :

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın