Metamorfoz: Citroen C3 AirCross

Citroen cephesinde büyük değişiklikler yaşanıyor. Öncelikle şehir içinde yaşanan küçük hasarlar için bir çözüm ile geldiler: AirBump. Bu yenilikteki Air sözcüğünü ilk gördüğümüzde bu kadar markada sık göreceğimizi tahmin bile edemezdik. Nitekim artık Citroen markasının sonunda görmeye alıştığımız Picasso eki kalkıyor. Yerine AirCross eki geliyor. AirCross modellerinin en yeni ve tahminen en küçük üyesinin gelişi ise doğrulandı. İşte karşınızda Citroen C3 AirCross.

C3 AirCross modelinin bahsettiğimiz gibi C3 Picasso modelinin yerine geleceğini söyleyelim öncelikle. Ancak C3 Picasso modelinden çok farklı bir araç sınıfında olacak olan C3 AirCross isminden sonra bir değişikliği de burada yapıyor. MPV segmentinde bulunan C3 Picasso’nun yerini dolduracak olan C3 AirCross artık bir mini SUV-Crossover segmentinde. Son zamanlarda moda olan SUV-Crossover segmentine bir yeni üye de C3 AirCross olacak. Baz aldığı araç olan C3 modelinin biraz yükseltilmiş ve büyütülmüş hali olan C3 AirCross’u tanıyalım…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Citroen C-Aircross Concept

Dış Tasarım

Aracın dış tasarımında baz alınacak modeller belli. İlk kez Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan C-Aircross konsept aracından izler barındıracak bir C4 Cactus modelinin küçültülmüş versiyonu olması bekleniyor. Baz alacağı araç ise C3 modeli olacak. Citroen tasarım dilinde görmeye artık alıştığımız ince ön farlar aracın önden Citroen olduğunu anlamamızı sağlayacak. C3 modelinde olduğu gibi yan kapıların altında da tek sıra AirBump olması muhtemel. Arka tarafta ise C3’de gördüğümüz far düzeninin benzerinin kullanılması ise muhtemel.

1487060296_Citroen_Aircross_Concept__3_-768x432.jpg

Citroen C-AirCross Concept iç mekanı

İç Kabin

İç kabin tasarımı olarak C3’ün iç kabininin kopyalanmasını bekliyoruz. Concept araçtaki iç kabin ağzımızın suyunu akıtsa da maalesef uygun fiyatlı bir araç için fazla ütopik bir tasarım. C3 ün geniş ve plastik arasına kumaş detaylara sahip iç kabini fiyat aralığına daha mantıklı bir beklenti olacaktır. Bunun dışında Citroen’in bir başka yeniliği olan ve C3 modelinde tanıtılan ConnectedCam de bu araçta bulunması muhtemel bir özellik. Yani iç kabin tasarımında çok fazla yenilik beklememekteyiz. Yine de C3 AirCross biraz daha geniş hacime sahip olacağı için kesinlikle C3’den daha ferah hissettirecektir.

231544.70.jpg

Motor

Motor olarak ekonomisini düşünen ve şehir içinde dolaşmaya uygun tasarlanması beklenen bu araçta yeni ve büyük motorlar beklemiyoruz. C3 veya C4 Cactus modellerinden ödünç alınan motorlar kullanılması muhtemel. Bunun yanında 4 çeker sistem ise büyük ihtimalle opsiyonel olacaktır.

Sonuç

Öncelikle Picasso isminin kaybolması hakkında birkaç şey söylememiz lazım. Şahsen ben Picasso ismini beğeniyordum. Araçların farklı tasarımına uygun olan bir isimdi. Picasso adını duyunca o aracın tasarımsal olarak farklı olmasını bekliyordu insan. Nitekim C4 Picasso ve Grand C4 Picasso güzel, çirkin tartışmalarına yol açsa da herkesin kabul ettiği şey aracın farklı olduğu idi. Hem dış tasarımda hem de iç tasarımda “farklı” olan bu araçlara uygun bir isim olduğunu düşünüyordum Picasso isminin. Yeni C5 AirCross modelinin Grand C4 Picasso yerine geçmesinin ardından C3 Picasso modelinin yerine gelen arabanın da AirCross adını taşıması Picasso ismine elveda dememize kesin gözüyle baktırdı.

Gelelim C3 AirCross modeline. Araç B segmenti araçlarda kelimenin anlamıyla yükselme trendinin bir örneği. Seat İbiza modelinin yükseltilmiş versiyonu Arona, Peugeot’un 2008 modeli gibi B segmenti araçların teker teker Crossover segmentine geçmesi bu trendin diğer örnekleri. Citroen’in tatlı görünümlü C3 modeli de artık bir Crossover’ı ürün yelpazesine ekleyecek.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın