Mini Countryman: 2017.

Mini ilk olarak 2010 senesinde satışa sunduğu Countryman ile kompakt SUV sınıfında kendine sağlam bir yer edinmişti. Şimdi ise yeni kasasıyla daha da iddialı bir hale gelmiş ve bu sınıfta liderliğe oynayan özelliklerle donatılmış vaziyette. 

Dış Tasarım

Mini özgün tasarım çizgisinden bu modelde de ödün vermemiş. Keskin hatlardansa daha yuvarlak bir tasarımla yeni Countryman karşımızda. Araca önden baktığınızda artık klasikleşen yuvarlak farlar hemen dikkatinizi çekecektir. Dolu modellerinde Mini’nin sportif “S” imzasını taşıyan ön ızgara bu modelde yeni bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Araca arkadan baktığınızda stop lambalarının eskisine nazaran daha büyük bir tasarımla sunulduğu ve yine çift egzozlu difüzöre yer verildiğini görmek mümkün. Bu özgün tasarım her ne kadar herkesin zevkine uymayacak olsada Mini hayranlarını mutsuz etmeyecektir.

arka countryman

İç Tasarım

İç tasarımda Countryman’in boyut atladığını söylersek yanılmış olmayız. Baklava desenli, dikişli deri koltuklarda, eski modelde tüketiciye sunulmayan elektrikli hafızalı koltuklarda mevcut. Kokpit, ön konsol olarak Countryman’in kardeşi Clubman’in tasarımına oldukça benziyor. Her zamanki gibi orta konsolun tam ortasında bulunan motor start stop düğmesi yine Mini’nin özgün tasarımının bir parçası. Bunun dışında çok fonksiyonlu ve F1 vitesli ergonomik direksiyon sürüş zevkinizi arttırmak için dizayn edilmiş. Opsiyonel olarak sunulan Harman Kardon ses sistemi yine tüketiciyi üzmeyecek bir başka özellik.

iç countryman

Fonksiyonellik

Countryman eski modeline göre daha geniş boyutlara sahip. Araçtaki bu büyüme hem iç alanda ferahlamaya hem de yükleme kapasitesinde artışa zemin hazırlamış. Araçta RunFlat lastikler bulunduğu için bagajın altındada oldukça kullanışlı ve büyük bir bölmeye rastlamak mümkün. Arka sıradaki koltukların ileri ve geriye hareket ettirilebilmesi ve aynı zamanda tamamen katlanabilmeleri gereken durumlarda maksimum yükleme alanına sahip olmanızı sağlayacak. Ayrıca opsiyonel olarak satılan Mini piknik koltuğu ile molalarda rahatça dinlenebilirsiniz.

bagaj countryman

Motor ve Performans

Mini ülkemizde şimdilik yalnızca 1.5 litrelik 3 silindirli B38 kodlu 136 beygirlik benzinli motor ile satışa sunulacak. BMW’de görmeye alışık olduğumuz bu motor araca 9.8 saniyelik bir 0-100 süresi sağlıyor. Countryman’in en büyük avantajı ise her modelde standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi. Rakipleri bu sistem için yüksek bir maddi karşılık ararken Mini bunu bu araçta standart olarak sunuyor. İlerleyen zamanlarda 1.6 litrelik sıralı 4 silindirli 192 beygirlik iki litrelik bir motor, Cooper S modeli adı altında satışa sunulacak. Bu motor,  yüksek performans arayışı içinde olan kullanıcılara aradıklarını sunacaktır.

Sonuç

Mini Countryman kompakt SUV sınıfında kendini açıkça belli ediyor. Geliştirilmiş iç konfor ve yeni dizaynı ile yollarda artık sık sık rastlayacağımıza şüphe yok. 180.000 TL’lik satış fiyatı ile 4×4 premium SUV’ler arasındaki en ucuz yere sahip olmasıda bunun bir başka kanıtı.

 

Countryman’in tanıtım videomuza buradan ulaşabilirsiniz!

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın