Minik Japon: 2017 Suzuki Swift.

Bazı otomobiller vardır, çok özel bir otomobil değildirler, ama rakiplerine kıyasla farklı tasarımı ve her köşebaşında görmüyor oluşunuz onu biraz daha farklı kılar. Swift de böyle bir otomobil işte. En kaliteli iç mekana sahip değil belki, sınıfının en başarılı otomobili olup olmadığı da tartışmaya açık fakat Swift nadir görülen bir otomobil. Gelin 5. nesli ile yollara çıkmaya hazırlanan Japon Sakura’sına birlikte bakalım.

source: autoblog.nl

Dış Tasarım

Suzuki de Audi ve BMW’ye uymuş ve aracın  genel tasarımını pek değiştirmemiş, tasarımı modernleştirme yoluna gitmiş. C sütununa gizlenen arka kapı kolları, parlak siyah kaplı A ve B sütunları ve tasarım anlamında üzerinde oldukça çalışılmış gibi duran ön farlar aracı yeterince modernleştirmiş. Otomobilin arka yüzü de aynı şekilde modernleştirilmiş ve hatlar yumuşatılmış. Yani Suzuki, 5. nesil Swift’te beğenilen tasarımını ufak değişikliklerle korumaya devam etmiş.

source: netcarshow.com

İç Tasarım
Otomobilin içi dışına oranla çok daha fazla değişti. Çok daha modernleşti fakat bence (lexus, infiniti ve mazda hariç çoğu japon marka gibi) hala dış tasarımın yarattığı güzel izlenime gölge düşüren bir iç tasarım var. Hala içerde sert malzeme kullanımı var fakat malzemeler görsel anlamda da daha kaliteli duruyor, tüm otomobile hakim olan mat plastiğin yerini daha parlak parçalar ve farklı trim seçenekleri aldı. Otomobilin dışında olduğu gibi içinde de daha yumuşak hatlar var artık.

Otomobilde donanım seçekenlerine göre motor seçenekleri de değişecek. ML, Xl ve XG paketleri 1.0 ve 1.2 litrelik motorlarla satışa sunulacak. Swift RS versiyonu ise 1.0 litre 112 hp motorla donatılacak. 1.2 litrelik motor 4 çeker opsiyonuyla alınabilecek. Swift Sport modeli de 1.4 litre 140 beygir turboşarjlı motor ile gelecek. RS ve ML versiyonlarının hibrit seçeneğiyle gelmesi de bekleniyor. Şanzıman ise 5 ileri manuel veya 6 ileri otomatik olaral tercih edilebilecek.

Otomobilde bluetooth ve LED gündüz farları standart olacak. Elektrikli ön camlar ve 4 hoparlörlü ses sistemi üst donanımlarda yerini ön-arka elektrikli camlar ve 6 hoparlörlü bir ses sistemine bırakacak. Ayrıca otomobilde akıllı telefon desteği (Android Auto ve Apple CarPlay), anahtarsız giriş ve çalıştırma, nabigasyon ve adaptif hız sabitleyici opsiyonu da olacak. Özellikle alman rakiplerine göre daha ucuz tutulursa bu opsiyonlar, otomobilin eli oldukça güçlenecektir. Aynı şekilde zamana ayak uydurarak birçok sürüş destek sistemine de sahip olacak. 2,450mm’lik aks mesafesiyle fena olmayan bir diz ve baş mesafesi sunacak.

Suzuki 5. nesil Swift ile pazar payını arttırabilecek mi, yeni donanımlarıyla dişli bir rakip olabilecek mi yakında hep birlikte göreceğiz. O zamana dek kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın