Monarşi’nin Başı: Jaguar E-Type

İngiliz arabaları her zaman o tipik ingiliz klasını yaşatır. Jaguarlar, Bentleyler veya Rolls-Royce’lara baktığımız zaman da o elegantlığı sezeriz. Ancak bir araba var ki bütün diğer İngiliz arabalarından farklı. Bir araba var ki üretildiği tarihten itibaren bakan herkese farklı bir tat bırakır. Bir araba var ki diğer bütün İngilizlerden daha İngilizdir. İşte İngiliz Monarşisinin başı, Büyük Britanya’da üretilen en güzel arabalardan biri olan Jaguar E-Type o araba. Bu denli önemli ve ikonikleşen bir arabayı da PistonTurkiye Nostalji köşemizde yazmasak büyük ayıp olurdu. Şimdi elimize sütlü çaylarımızı alalım, Sinatra koyalım arka plana ve yazımıza başlayalım.

Her ülkenin kendine has bazı şeyleri vardır. Fransa denince akla ilk gelen şey Eyfel kulesi ve bagettir, Almanya denince ise akıllara S-Class bir Mercedes dolusu mühendis ekibi gelir. İtalya denince Pisa kulesi önünde park edilmiş Vespanın yanında duran kırmızı Ferrari aklımıza gelir. İşte Büyük Britanya denince de akıllara gelen resimde olmazsa olmaz bir unsurdur Jaguar E-Type. Öyle ki 50. Yılı şerefine otomotiv programı sunucusu Jeremy Clarkson’un bu ikonik arabaya yaptığı “küçük” seremoni hayatınızda görebileceğiniz en “İngiliz” şey olabilir.

 

Dış Tasarım

“E-Type’dan önce güzel araçlar yapılmış olabilir, sonrasında da yapılacaktır. Ancak E-Type her zaman en güzeli olacaktır.” Otomotiv sektöründe belki de en sıradışı araç tasarımlarına imza atan birinin sözleri bunlar. Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari’nin E-Type için söylediği bu sözler aracı en güzel açıklayan cümle. 2008 Yılında Daily Telegraph tarafından yapılan En Güzel 100 Araba sıralamasında 1. gelen Jaguar E-Type bu sözün boşuna söylenmediğini de kanıtlar vaziyette. Çünkü bu araç bir çok insansa göre otomotiv sektöründe Rönesans Dönemi sanat eserleri gibidir. Bir zirve noktasıdır.

dcd05329912b0f066086c52f242449aa.jpg

Araç kendine has  bir yapıya adeta kendi ruhuna sahip. Biz de araç tasvirleri sitemizde çok kez yaptık ancak görünen köy kılavuz istemez. Değil bizim çoğu araba duayenleri bile bu aracı tasvip ederken “Güzel” kelimesinden ileri gitmekte zorlanır. O yüzden biz de uzun uzun ızgara tasarımından veya uzun kaputunun ikonik duruşundan veya yandan ince tasarımından bahsetmektense sizi bu sanat eserine bakmaya davet ediyoruz. Çünkü çok az sayıda araç karşısındakiyle konuşur. Ruha sahiptir. Bu tarz araçlarda bizim aracı tasvir etmemizdense aracın kendi kendine sizi büyülemesi eminiz daha doğru olacaktır.

Jaguar-E_Type_mp25_pic_35993.jpg

Motor

Peki Jaguar E-Type sadece görünüşten mi ibaretti? Karakteristik uzun kaputu açtığımızda karşımıza 3.8 Litrelik sıralı 6 silindirli motor çıkıyordu. Bu motor aracın 150 mph yani yaklaşık 240 km/h sınırını geçen sayılı araçlardan biri olmasını sağlıyordu. Bu sayılar şimdiki supercarlara oranla az görünebilir. Ancak o dönem için bu rakamlar gerçekten çok olağanüstü duruyordu. Hele döneminde bu tarz rakamlara ulaşan araçların yaklaşık 6.000 pound civarında olurken E-Type’ın 2.098 pound olduğunu düşünürsek. Bu aracın fiyat bandında bu rakamlar gerçekten gerçek üstü idi.

Sonuç

Her şey gibi aracın eksi yönleri yok mu var. Öncelikle en büyük sorunu İngiliz yapımı olduğu için çok iyi üretildiğini söylemek biraz zor. Motor biraz sorun çıkartabiliyordu. Aracınız güzel ve hızlı olmasına rağmen tamircilerle sık vakit geçirmenize yol açıyordu. Ayrıca içten içe çürümesi de yaygın olarak karşılaşılan bir sorundu. Fakat bütün bu olumsuzluklara rağmen E-Type zamanının bir efsanesi idi. İngiliz otomotiv sektöründe bir zirve idi.

7.jpg

Jaguar bildiğiniz üzere bir zamanlar İngiliz himayesinde olan Hindistan’a satıldı. Rolls Royce ise alman BMW Group’a. Bentley ise Volkswagen Group çatısı altında devam ediyor. Aston Martin bile yüzde olarak çoğunluğu Mercedes Benz Daimler’e kaybetmiş durumda. Artık İngiltere’ye özgü ikonik bir İngiliz bulmak imkansıza yakın. Gelecekte böylesine bir ülkeyi tanımlayabilecek kadar klasikleşen bir araba çıkar mı orası da bilinmez. Sonuç olarak İngiliz otomotiv sektöründe böylesine bir efsanenin benzerini görmek çok zor.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın