Opel Insignia : 2017.

Opel, D segmentinin en yakışıklı üyesi Insignia’sını yeniledi ve bu ünvanını sürdürecek gibi gözüküyor. Passat’ın şu sıralar zirve sahibi olduğu bu segmentte bakalım Insignia zirveyi zorlayabilecek mi ?

insignia14

Tasarım

Opel, Passat’ın zirvesine gözünü koymuş, hatta gözünü dikmiş durumda. Buna ilk başta arabayı eski modeline göre 5.5 cm daha çok uzatarak başlamış. Bu uzamanın yanında tekerlekleri tamponlara daha da yakın konumlandırmış ki bunun Türkçesi şudur : Daha geniş iç hacim, daha iyi diz mesafesi. Opel bunları yaparken , modelin tavanın yerle uzaklığını da 3 cm alçaltmış. Bu da baş mesafesini negatif şekilde etkileyecek gibi gözüküyor, ama bunu denemeden kimse bilemez.

İç mekan

Insignia’nın kalite algısını artırmak için bolca deri kullanan üretici, bununla yetinmemiş. Kadranları elektronik bir hale getirmiş , direksiyonu Opelin en yeni direksiyonu ile değiştirmiş. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliğini de barındıran Insignia ile karşı karşıyayız. Bağlanabilirlik anlamında ise işler çok olumlu yönde…

insignia12

Bağlanabilirlik

Araç multimedya açısından da çok üstün hale getirilmiş. Multimedya sistemi Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu. Ayrıca Opel’in OnStar sistemine sahip olan yeni Insignia, acil durumlarda ve kaza anlarında size yardım yollayacak. Bunun dışında isterseniz canlı bir OnStar yetkilisi ile görüşebileceksiniz. Neden bunu yapmışlar ki dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklıyorum.. Opel yetkilisine istediğiniz zaman nöbetçi eczane sorabilecek, restaurant önermelerini isteyebileceksiniz. Eczane veya restaurantın adresini navigasyon sistemine direk yollayacak olan OnStar yetkilisi, sizi yol tarifi derdinden de kurtarmış olacak. Opel ayrıca OpelApp’i geliştirdi. Yani artık anahtara ihtiyaç olmadan kapıları açabileceksiniz, klima çalıştırabileceksiniz. Bu aplikasyonun bir özelliği var ki… Size çok iyi gelecek. Arabanın yerini size söyleyen aplikasyon, artık sokaklarda veya otoparklarda sizi ”Nereye koyduk bu arabayı yaa?” derdinden kurtaracak..

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Motor

Opel’in motorları benzinli modellerde 140 beygir gücünden 250 beygir gücüne kadar, dizelde ise 110’dan 170’e kadar uzanıyor. Fakat ülkemize tanıdığımız 4 silindirli 1.5 litre Turbo benzinli 140 beygir gücü üreten ve yine 4 silindirli 1.6 litrelik 136 beygir gücü üreten dizel bir motor ile gelecek. Bu dizel motorun Opel’in söylemlerine göre en sessiz dizel motor olduğunu da belirtelim.

Insignia18.jpg

Sonuç

Opel Insignia, şu ana kadar tam 900.000 adet satmış bir model. Yepyeni bir modelle 1.000.000 sınırını geçeceğini düşünüyoruz. Türkiye için 1.6 litrelik dizel motorun iyi bir avantaj olduğunu da ekleyelim.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın