Opel: Corsa S.

Opel, 2017 yılının başlarında PSA tarafından satın alınmasıyla beraber, performans odaklı modeller çıkarmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde, yeni versiyonuyla halihazırda birçok kişinin ilgisini çektiği İnsignia’ nın GSi versiyonunu tanıtarak ben de dahil birçok kişide ciddi bir merak ve heyecan uyandırmıştı. Ancak marka bununla yetinmedi ve yıllardır onu B segmentinde temsil eden Corsa’ ya bir de ara model çıkardı. Karşınızda, Opel Corsa S.

 

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Volkswagen’ in Polo BlueGT’ de izlediği yol izlenmemiş. Yani aracın normal Corsa ile arasındaki farkı anlamak için ille de arkasına gidip logosuna bakmanıza gerek yok çünkü, ön tampon lipinden marşpiyellere ve arka tampon ve difüzöre kadar OPC imzalı parçalar kullanılmış. LED gündüz farları ve 17 inçlik 5 kollu jantlar standart olarak sunuluyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sürücü kapısını açtığınızda, sizi Recaro marka performans koltukları karşılıyor. Oturduğunuzda, ellerinizi altı düz olan o spor direksiyona götürmeden edemiyorsunuz. Sağınıza doğru hafif baktığınızda, piano black kaplamaların iç mekanın havasını nasıl değiştirdiğini ve ayaklarınızı pedallara götürdüğünüzde alüminyum pedalları görüyorsunuz. Olması gerektiği gibi. STandart bir Corsa’ da olmadığınızı her detayında size tekrar tekrar hatırlatıyor.

 

Motor

Opel-Corsa-S-fotoshowBig-c79d58d8-1107321.jpg

1.4 turbo benzinli 150 hp. 6 ileri manuel. 8,9 saniyede 100 km/s’ ye çıkıyor. Maksimum hız değeri ise 207 km/s. Sunduğu değerler küçümsenecek gibi değil ancak, bu kadar sportif görünen bir araç için yeterli değil. Şöyle bir kıyaslama yapayım. 1.4 motora, 150 hp güce, 7 ileri DSG şanzımana sahip bir Polo BlueGT 7.7 saniyede, 1.5 3 silindirli 136 hp güce sahip bir Mini Cooper 7.8 saniye, aynı motora sahip ve Corsa dan yaklaşık 300 kilo daha ağır (1400 kg) bir BMW 118i bile Corsa S’ten 0.2 saniye daha iyi bir değere sahip. Demek istediğim, içinde ve dışında performansa yönelik bu kadar donanım olan bir aracın bundan daha iyi değerler sunması gerektiği fikrine kapılmıyor değilsiniz.

Sonuç

Opel-Corsa-S-fotoshowBig-e7d2af5d-1107318.jpg

Uygun fiyatlı ve iyi performanslı bir araç isteyip, Adam S’ i küçük bulanlar için biçilmiş kaftan. Aracın henüz Türkiye fiyatları açıklanmadı ancak Almanya fiyatlarını sizinle paylaşayım. 3 kapılı versiyon 18.400, 5 kapılı versiyon ise 19.085 Euroluk başlangıç fiyatlarıyla showroomlarda yerini alıcak.

Türkiye tahmini fiyatı ise yaklaşık 100.000 TL bandında. Belki de Polo GTi severleri tavlayabilir. Ne de olsa Polo GTi 2.0 litrelik bir motor kullanacak. Bu da üst vergi diliminde kalması demek.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın