Opel Crossland X:2018

Opel, 2017’nin başlarında tanıttığı Crossland X ile halihazırda fena sayılmayacak satış rakamlarına ulaşmış olan Mokka X’ in yakaladığı ivmeyi biraz daha küçük olan Crossland X ile attırmayı hedefliyor. Peki bu doğrultuda yol alabilecek mi? Hep beraber bakalım.

Tasarım

Kompakt ama canlı. Aynı zamanda crossoverdan ziyade daha çok SUV’yi andıran bir duruşa sahip. Aracın bel altı kısmında bulunan koyu plastik kaplamalarda bu duruşunu destekler nitelikte. Ön kısmında güncel Opel modellerinden tanıdık gelen bir tasarım var.

Opel Crossland X

Araca profilden baktığımızda ise abisi Mokka X’te ki gibi sade bir profilden son derece uzak. Hatta, sahip olduğu çizgiler, gövde renginden farklı renkte alabileceğiniz tavan ve gene tavanla kapıların bağlantı noktasına konulan çıta sayesinde profilden en güzel görünen Opellerden biri olduğunu söyleyebilirim. Hazır profil demişken boyutlarından da bahsedelim. Aracın boyu yaklaşık 4.2 metre, yüksekliği ise 1.60 metre. Abisi sayılabilecek Mokka X’ ten 6 cm daha kısa, 7 cm daha alçak.

crossland x-2.jpgAracın arkası ise sanki konsept otomobillerden fırlamışcasına bir hava katıyor. Fazlasıyla özgün.

İç Mekan

Boyutundan beklenmeyecek bir ferahlık var. Ön konsol Astra K ile büyük oranda benzeşiyor. Gösterge panelinin tam yanında 8 inçe kadar büyüme opsiyonu olan dokunmatik bir ekran mevut. Kapılarda kumaş kaplamaya yer verilmiş ama fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla kapı üstlerinde kullanılan siyah plastik dirsek acıtacağa benziyor. Arka koltuklara geçtiğimiz zaman koltuklar yaklaşık 15cm’ ye kadar ileri geri hareket edebiliyor ki bu da Crossland X’e sınıfındaki en iddialı diz mesafesi değerlerinden birine sahip olmasını sağlıyor. Bagaj, koltuklar en gerideyken 410 litre. Büyük kardeşi Mokka X’ ten 60 litre daha fazla. Arka koltukları ileri konuma getirirseniz 520, yatırırsanız da 1255 litrelik yükleme kapasitesine sahip oluyorsunuz.

crossland x-3.jpg

Donanım

Astra K’ da sunulan donanımların bir çoğu bu araç içinde sunulmuş. AFL Led farlar, head up display, Apple CarPlay ve Android Auto destekli 8 inç dokunmatik ekrandan kontrol edilebilen multimedya sistemi, 180 dereceye kadar görüş sağlayan arka kamera, AGR sertifikalı ön koltuklar, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı direksiyon simidi, otomatik park özelliği gibi üstün donanımlara sahip. Bunların yanı sıra güvenlik içinde çok önemli özellikler eklenmiş. Önde konumlandırılan kamera sayesinde şerit takip sistemi, yaya algılama ve otomatik frenleme gibi üstün teknolojik özellikler kullanılabilir kılınmış. Ayrıca sürücü yorgunluk algılama, hız sabitleme gibi özellikler de unutulmamış.

Kaputun Altı

Şimdilik 1.6 dizel 100hp ve 1.2 turbo benzinli 110hp motorlar sunuluyor. Ancak, ilerleyen zamanlarda bunların çeşitleneceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, bu iki motoru da 5 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzımanla alabiliyorsunuz.

Sonuç

Crossover sınıfının beklentileri sonuna kadar karşılanıyor, hatta birçok alanda üzerine de çıkılıyor. Eğer abartılı fiyatlarla gelmezse, çıkış tarihi olan 2017’nin son çeyreğinden itibaren Türkiye yollarında bolca göreceğimiz bir otomobil.

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın