Opel Insignia : GSi.

Opel, İnsignia modeli ile her zaman sınıfının önde gelen araçlarından birine sahip olmayı başardı. Günlük hayatta İnsignia’nın lafı geçtiği zaman, aracın performansı hakkında kullanıcılar tarafından hep iyi yorumlar alırsınız. İnsignia’da standart olarak sunulan 1.5 Turbo benzinli motor ve 1.6 dizel motor bile kullanıcıları mutlu ederken, Opel yeni GSİ modeli ile kullanıcılara 260 beygirlik bir bezinli motor ve 210 beygir gücünde bir dizel motor sunmaya hazırlanıyor. Hal böyle oluncada performans anlamında oldukça tatmin edici bir tablonun bizi beklediğini söyleyebiliriz. Gelin şimdi 14 Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarında otomobil severlerle buluşacak olan İnsignia GSİ’a daha yakından bakalım.

GSİ Nedir?

image-3
Öncelikle belkide bazılarınızın ilk kez duyduğu “GSİ” model uzantısının tarihçesi hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım. GSİ, Opel tarafından şirketin  sportif dokunuşlarla üzerinde değişikler yaptığı araçlara verdiği isim. İlk GSİ modelleri 1984 yılında Manta GSİ ve Kadett GSİ olarak karşımıza çıkmıştı. Opel başta Astra modeli olmak üzere birçok modelinde GSİ ismini kullanmıştır. 1998 yılına kadar GSİ modeli de üretilmiş olan Astra’ya burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Astra GSİ bu ailenin en beğenilen üyelerinden biriydi. Bunun en büyük sebebi ise kuşkusuz 94,95 ve 96 modellerinde sunulan 150 hp gücündeki c20xe kodlu “dohc” motor. Yüksek torka sahip bu motor öylesine güçlüydü ki kullanıcılardan sıkça yol tutuşunun ve aracın frenlerinin yetersiz kaldığını duymak mümkündür. Bu sınıfın güncel son modeli ise İnsignia GSİ’dan önce 2008 yılında pazara sunulan Corsa D GSİ idi.

İç Tasarım

image-1.png

Sportif sürüşle öne çıkan GSİ’ın önemli bir özelliği de süphesiz iç yaşam alanının konforu. Araçtaki Premium AGR sertifikalı ergonomik koltuklar virajlarda sunduğu desteğin yanı sıra tıbbi uzmanlar tarafından onaylanmış ortopedik anlamda insan fizyolojisine son derece uyumlu bir konfor sunuyor. Koltukların konfor haricinde aynı zamanda son derece estetik durmasıda araca boyut atlatan bir başka özellik. İç tasarım olarak standart İnsignia’ya göre çok büyük bir farkın olmamasını beklememize rağmen kaplamalarda karbon ve benzeri bir alternatif olması söz konusu olabilir. Bunun haricinde direksiyonda standart modelden farklı olarak vites geçişleri için F1 pedallarının sunulacağını söyleyebiliriz. Grand Sport’ta bulunan koltuk havalandırma, ısıtma ve masaj özellikleri ise yine GSİ’da da sunulacak. Standart hoparlörler haricinde ise istenildiği takdirde opsiyonel olarak Bose hoparlörler araca eklenebilecek.

Performans

image.png

Standart olarak 4 tekerlekten çekiş sistemiyle sunulan İnsignia’nın bu özelliği sayesinde yol tutuşu pekiştirilmiş vaziyette. Opel’in Flexride olarak adlandırdığı şasi üzerine geliştirilen bu araç sürüş dinamikleri açısından oldukça ilerlemiş vaziyette. Araçta kendinize göre ayarlayabileceğiniz 4 adet sürüş modu mevcut. Standart, Tour, Sport ve Competition. Bu modlardan en sportifi olan competition modu sayesinde araç performansının doruk noktasına ulaşıyor. Lastik olarak ise araçta  Michelin Pilot 4s lastikler standart olarak sunulmakta.
İnsignia GSİ’ın kaputunun altında 2 litrelik 260 beygir gücünde benzinli bir motor mevcut. Turbo beslemeye sahip bu motor 400 Nm tork üretmekte. Yakıt sarfiyatına gelince doğal olarak yüksek rakamlar karşımıza çıkıyor. Fabrika verilerine göre araç şehir içinde 11.2, şehir dışında 7.1 ve ortalamada 8.6 litrelik bir tüketim sunuyor. Daha ekonomik bir dizel motor seçeneğide Opel tarafından kullanıcılara sunulmakta. 200 beygir gücündeki bu motor 480 Nm’lik torkuyla yine yüksek performanslı olmasına rağmen yakıt tasarufu anlamında canınızı daha az yakacak bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Benzinli motorlu modelin İnsignia’nın 2.8 litrelik motoruyla eski spor modeli olan OPC’ye pistte yapılan testler sonucu tam 1 tur fark attığını da söylememiz gerekiyor. Opel gerçekten performans anlamında ciddi geliştirmelerde bulunmuş vaziyette.

image-2.png

 

 

Sonuç

Grand Sport modelinden alışık olduğumuz üzere GSİ modeli de iç tasarım ve dış tasarım anlamında oldukça konforlu ve estetik bir görüntüye sahip. Performans anlamında ciddi geliştirmeler içeren İnsignia GSİ bu alanda kullanıcıları oldukça memnun edecek gibi gözüküyor. Ancak madalyonun diğer yüzünde bulunan yakıt ekonomisi anlamında dizel motorlu versiyonu seçmek daha akıllıca olabilir. Burada da fiyat faktörü devreye giriyor. Aracın fiyatı hakkında henüz kesin bir bilgiye sahip olmasakta en boş hali bile oldukça dolu ve performanslı olan bu aracın dizel olarak alınabilmesi ülkemiz şartlarında zor olacak gibi. Kesin olan tek şey şu ki marka yine GSİ adına yakışır bir model ortaya çıkarmış.
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın