Opel’den model akımına devam: Grandland X 2017.

Opel, eski ihtişamlı günlerine hızlı bir şekilde dönmek için elinden geleni yapıyor. Astra K ile birlikte başlayan; Insignia Grandsport, Sports Tourer, Country Tourer ve Crossland X ile devam eden rönesansın şimdilik son durağı ise Opel Grandland X.

İlk başta aracın hangi sınıfta olduğunu ve rakiplerinin hangi modeller olduğunu anlatmak ile başlayalım, sonra araca daha da yakından bakacağız. Opel Grandland X’i hızlı bir artış yapan Crossover segmentine konumlandırmış. Volkswagen Tiguan, Seat Ateca, Nissan Qashqai,  Peugeot 3008 gibi dişli rakiplere sahip olan Grandland X, Opel X familyasının Mokka X ve Crossland X’ten sonra 3. üyesi. Model Eylül ayında Frankfurt Autoshow’unda tanıtılacak.

 

Tasarım

cq5dam.web.1280.1280.jpeg

Ön yüz rönesansın diğer üyeleri ile oldukça benzeşiyor. Astra ile başlayan agresif tasarımlı farlar, büyük Opel ızgarası ve amblemi onun da ailenin bir ferdi olduğunu anlatmaya yetiyor. Ayrıca konulan krom detaylar da Grandland X’i premium segmentine göz kırpacak bir Crossover haline getiriyor.

cq5dam.web.1280.1280-13.jpeg

Arka yüzde de işler çok farklı değil, ters bumerang formlu stoplar var. Bunun dışında plastik difüzör onun aslında sadece şehirli SUV olmak istemediğine dair bir mesaj.

Boyutlar ise şaşırtmıyor: 4.5 metre uzunluk, kardeşi Mokka X’ten sadece 20 cm daha uzun. 2.7 metrelik aks mesafesi iddaalı :Bu sayede iç mekan ve diz-baş mesafesinin artışı hedeflenmiş. 1.8 metrelik genişlik ise aracın iç mekanının ferah olması için ideal gözüküyor. Yerden yüksekliği ise tam 1.6 metre. Bagaj ise tam 514 litre, koltuklar yatırıldığında ise tam 1652 litreye kadar çıkıyor ki, bu değerler sınıf standartlarının üzerinde.

Özet bir cümle de markanın CEO’sundan gelsin: ” Grandland X’te, ”Bu aracı istiyorum” faktörü var. ”

cq5dam.web.1280.1280-10.jpeg

Teknolojik donanımlar

Araçta bulunan teknolojik donanımdan bir hayli fazla. Adaptif Hız Sabitleyici, Yaya görme özelliğine sahip Opel Acil Fren özelliği, 360 derece çevre görüş kamerası, ısıtmalı direksiyon, AGR sertifikalı koltuklar, ayak sensörüne sahip otomatik bagaj kapağı araçta mevcut ama standart olmayan özellikler.

cq5dam.web.1280.1280-9.jpeg

Yol tutuş, 4×4 çekiş sistemi

Opel, yeni Insignia ile başlattığı tork yönlendirmeli 4 çeker sistemini şüphesiz Grandland X’te de sunacak. Bunun yanında özellikle Mud&Snow (Çamur&Kar) lastikleri ile optimum bir tutuş sergileyeceğini iddaa ediyor mühendisler. Kombinasyon gördüğümüz kadarıyla güzel duruyor, fakat yine de pratikte görmek gerek. Günümüzde araçların tutuş limitleri oldukça yüksek.

Motor seçenekleri

Frankfurt Autoshow’a kadar kimsenin net bir bilgisi olamasa da, yine de tahminlerimiz var.

1.5 litrelik yeni Turbo benzinli motor, 4 silindir ile tam 170 beygir gücü üretiyor olacak. Bu şekilde modelin hızlanması tahmini olarak 9 saniye olacaktır.

1.6 litrelik dizel motor ise 4 silindiri ile 136 beygiri üretmek için kaputun altında olacak. Bu motor kombinasyonu ile Grandland X 0/100 km/h hızlanmasını muhtemelen 10-11 saniye civarında gerçekleştirecektir. Dizel motorun yakıt tüketiminin şu ana kadar makul olduğunu biliyoruz. Ayrıca Opel’in pek de doğru olmadığını düşündüğümüz bir iddaası daha var: Bu motor Opel’e göre dünyadaki en sessiz dizel motor. (Whisperer diesel).

insignia18

 

Sonuç

Opel gibi bir firmanın tabii ki bu segmentte yer alması gerekiyordu. Yerden yüksek oturmak isteyenler için Mokka X ile yetinmek zorunda kalan Opel müşterileri artık Crossland X ve Grandland X ile yerden yükselmeyi tercih edebilecekler. Rekabetçi donanımlarla rekabetçi fiyat ile gelirse Türkiye’de bu modele tepkisiz kalmayacaktır. Fiyat için şimdi bir şeyler konuşmak zor fakat modelin 130.000 bandından başlayacağını düşünüyoruz. Aranan kan bulundu, Opel gümbür gümbür gelmeye devam ediyor.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın