ÖTV Artışının Otomobil Satışlarına Etkisi

Ülkemizde gün geçtikçe her üretici modellerini daha küçük motorlarla çıkartıyor. Günümüzde bunun en absürt örneği Renault motorlu Mercedes’lerin her geçen gün ülkemizde daha sık görülmesi. Artık kocaman SUV’lerde bile gördüğümüz 2.0 Litrelik motor seçenekleri hem güldürüyor hem de üzüyor. Üreticileri suçlamamamız lazım sonuçta eski büyük motorlu araçlar artık her ülkede daha çok vergilendiriliyor. Bu vergilendirme sisteminin en vahşi olanı da sanıyoruz Türkiye. Üreticileri de alıcıları da zor durumda bırakan bu vergi sistemi peki araç satışlarını nasıl etkiledi? Sorusunun cevabı yazımızda.

Yazımıza başlamadan önce ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi nedir onu açıklayalım. ÖTV ilk kez 2002 yılında Avrupa Birliği Mevzuatına uyum sağlamak amaçlı konulan o zamanlar geçici olacağı söylenen bir vergi. Genel olarak lüks tüketimde, insan sağlığına  ve doğaya zararlı maddeleride(kürk, benzin, alkol, sigara) uygulanan bir vergidir ÖTV. Makul miktarlarda uygulandığında hem ülke ekonomisine katkı hem de lüks tüketimin azaltılmasına ve halk arasında denge sağlayabilecek bir vergi olarak tanıtılmıştı. Ancak günümüzde bu vergilendirme sistemi halk arasında denge sağlamaktan çok ülke ekonomisine katkı olarak değerlendiriliyor. En son arttırılan ÖTV miktarları sayesinde de ülkemizde araba almak zorlaştı. Fakat bu otomobil satışlarını ne kadar etkiledi?

İlk başta ODD yayınladığı resmi satış rakamlarına baktığımızda 2016 senesinin ocak-nisan arasında toplam ülkemizde satılan araba sayısının 253.363 araç olduğunu görüyoruz. Aynı ayların 2017 senesinde toplam satış ise 232.078 araç olduğunu görüyoruz. Bu bize ilk başta araç satışlarında 21.285 adetlik bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Ancak bu rakamlardan hafif ticarileri çıkartırsak yaklaşık %10 düşüşe tekabül etmektedir. Ancak burada bakılması gereken esas şey segmentlere göre araç satışlarının durumu. Çünkü bildiğiniz üzere ÖTV zammı 2.0 Litreden büyük hacimli motorlu araçlarda daha etkili oluyor. Eskiden %145 olan 2.0 Litre üzeri motorlu ve çıplak fiyatı 100.000 TL den fazla olan araçlarda artık %160 yani yaklaşık aracın ham fiyatının bir buçuk katı kadar bir vergi ödeniyor.

hyundai-i20-coupe-cutout.jpg

1.6 Litre Hacimli Motorlar ve A/B Segmenti Araçlarda Satış rakamları

Öncelikle ototeknikveri.com ‘un verdiği verilere göre Şubat ayı sonundan itibaren önceki yıla göre 1.6 Litre hacimli motora sahip araçların satışında %5.9 azalış görülmekte. Bu da zamdan önce %45 olan verginin %60 a çıkması araç satışlarında düşüş yaşandığını gösteriyor.

Peki bu 1.6 Litrenin genelde kullanıldığı araç segmentlerinde yani A ve B segmenti araçlarda durum nasıl? A segmenti Hatchback araçlarda 2017 ve aynı zamanda 2016 senesinin lideri durumda olan Hyundai İ20, 2017 senesinin ilk iki ayında toplam 200 adet satmış. 2016 senesinde ise Ocak ve Şubat ayları toplamında Hyundai İ20 232 adet satmış. %16 lık bu düşüş segment liderinin ÖTV zammından etkilendiğini gösteriyor.

renault-symbol-l46-ph2-range.jpg.ximg.l_full_m.smart.jpg

Peki B segmentinde durumlar nasıl? 2016 senesinde B segmenti sedan araçların satış lideri olan Renault Symbol ilk iki ayda 4.471 adet satmış. 2017 senesi satış rakamlarında hem tahtını kaybetmiş hem de 1.939 adet satış yaparak yaklaşık yarı yarıya bir düşüş yaşadığını görüyoruz. Bu satıştaki düşüşte Renault Symbol’ün 74.000 liralık yüksek satış rakamı da etkili olmakta.

B segmenti Hatchback araçlarda ise bir sürpriz ile karşı karşıyayız. B segmentinin hem 2017 hem de 2016 lideri olan Renault Clio’nun 2017 yılının ilk iki ayında, 2016 yılının ilk iki ayına oranla satış rakamlarını arttırdığını görüyoruz. B segmenti StationWagon ve MPV satışlarında ise satış rakamlarının minor farklılıklar yaşadığını söylemek mümkün.

Renault-all-new-megane-dynamique-nav.jpg.ximg.l_full_m.smart.jpg

1.6-2.0 Litre Hacimli Motorlar ve C Segmenti Araçlarda Satış Rakamları

1.6 Litreden 2.0 Litreye kadar olan motorlarda eskiden %90 vergi alınırken yeni ÖTV kanunlarına göre artık %110 vergi alınmakta. Yani aracın çıplak fiyatından daha fazla vergi ödememiz gerekiyor. Ancak bu duruma rağmen bu vergi dilimindeki araçlarda önceki yılın iki ayına oranla %12’lik bir artış görünüyor. Bu artış beklenmedik bir durum yaratmasıyla birlikte vergi artışından en iyi etkilenen grup oluyor.

Peki bu vergi diliminde motorların sıkça görüldüğü C segmentinde durumlar nasıl? C segmenti sedan araçlarda her iki yılın segment birincisi Renault Megan oluyor. Renault Megane (Eski adıyla Fluence) 2017 senesinin ilk iki ayında 3.768 adet satarken 2016 senesinin ilk iki ayında 3.693 adet satmış. Bunun yanısıra C segmenti HatchBack araçlarda Volkswagen Golf’ün 2016 senesine göre düşüş yaşadığını, C segmenti SUV modellerde ise bir artış olduğunu söylemek mümkün.

cq5dam.resized.img.1680.large.time1447943950837.jpg

2.0 Litre Üstü Hacimli Motorlarda ve E/F Segmenti Araçlarda Satış Rakamları

2.0 Litre üstü motora sahip araçlar bu zamdan en çok etkilenen araçlar oldular. 2016 senesine göre ilk iki ayda %40 gibi ciddi bir düşüş yaşayan bu vergi diliminde kalan araçlar fiyatları ile cep yakıyor. Zaten yüksek fiyatlara sahip olmalarının üstüne %160 gibi ciddi bir oranda vergi binmesi satış rakamlarını bir hayli düşürüyor. Peki bu gerçekten lüks tüketime giren araçların olduğu D, E ve F segmenti SUV ve sedan araçlarda segment liderlerinin durumları nasıl?

passat-main-1.jpg

D segmenti araçlara geldiğimizde Sedan araçlarda segment kralı Passat’ın kan kaybettiğini söylemek mümkün. 2016 yılının ilk iki ayında 2.401 araç satılırken 2017 senesinde bu rakam 2.057 araç olmakta. Mercedes Benz C serisi ise yine Passat gibi önceki yıla oranla satış rakamı düşen modellerden. SUV sınıfına gelirsek, Nissan X-Trail her iki sene de ilk iki ayda lider olurken ciddi miktarda satışlarında düşüş yaşayan bir model. 2017 senesinin ilk iki ayında yaptığı satışın benzerini sadece 2016 yılının ocak ayında yapması bu modelin de ÖTV zammından etkilendiğini gösteriyor.

E Segmenti Sedan araba 2017 satış lideri yeni kasa değişimi öncesi stok bitirmeye çalışan BMW 5 serisi olmuş. 2017 senesinin başında önceki seneye göre sadece 1 araba az satan BMW 5 serisi ÖTV zammını en iyi atlatan model olarak bu segmentte karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Mercedes E sınıfında satış rakamlarına bakasak ciddi bir düşüş görüyoruz. 2016 senesinin ilk 2 ayında 720 araç satışı ile segment lideri olan Mercedes E sınıfı 2017 senesine o kadar hızlı başlayamamış. 2017 senesinin ilk iki ayında 321 satış yapan  Mercedes E sınıfı neredeyse yarı yarıya bir düşüş yaşayarak ÖTV zammını en kötü yaşayan araçlar arasında. SUV segmentinde ise satış rakamlarında şaşırtıcı bir yükseliş görmekteyiz. Porsche Cayenne 2017 senesinin ilk 2 ayının lideri olurken önceki yıla göre de satış rakamlarını bir hayli arttırmış. 2016 senesinde ilk iki ayda en çok satış yapan model olan BMW X5 bile tahtından düşmesine rağmen 2017 senesinde 10 araç daha fazla satmış.

Sonuç

Sonuç olarak araç satışlarında artış ya da azalışlar olmasına rağmen hem üreticiler hem de alıcılar olarak bizlerin hoşuna pek gitmeyen bir durum ÖTV zammı. İstediğimiz araca yaklaşık aracın çıplak fiyatının iki katına sahip olmak bizleri üzmekte. Bu vergilendirme sisteminin daha mantıklı oranlarda uygulandığı ülkelerin de artması otomotiv sektöründe artık 6.3 Litrelik veya 4 Litrelik motorların tarihe karışacağını göstermekte. Doğayı koruma adında alınan bu önlemlerin ne kadarı cep doldurmaya ne kadarı gerçekten halkı ve doğayı düşünme amaçlı olduğu bilinmese de şimdilik yapılacak bir şey yok. Ancak halkımız yine de bu vahşi vergilendirme sisteminin açıklarını bulmuş durumda. Engelli plakası ile 1.4 Litrelik araçları vergisiz almaktan 3 ay gir çık yaparak yurt dışından araba getirmeye kadar bir çok akıl almaz yöntem kullananlar var. PistonTurkiye olarak her ne kadar bu vergilendirme sistemini desteklemesek de bu tarz kaçakçılığa da karşıyız. Bu vergi düzeninin de değişmesi, markaların daha çok modeli ülkemize getirmesi ve ülkemizde daha rahat araba almanın ümidi ile sizlere iyi günler diliyoruz.

 

 

 

istatistikler ODD ve ototeknikveri.com sitelerinden alınmıştır.
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın