Panamera 2017’ye hazır.

2009’da piyasaya sürüldüğünde adeta bomba etkisi yaratan Panamera, 7 yıl içinde geçirdiği ufak tefek güncellemelerden sonra ilk kasa değişiminden geçti.

Tasarım

İlk üretildiği günden beri kurtulamadığı hantallıktan en sonunda kurtulan Panamera, artık tam anlamıyla 911’in 4 kapılı versiyonu olmuş. Model, hem enden hem de boydan büyümüş olsada bunu zıt bir şekilde yansıtmış. Ön kısımda biraz daha alçalmış burnu, tamamen yeni ön panjuru, LED farları ve 4’lü gündüz farları Panamera’ya daha dinamik ve genç bir görüntü kazandırmış.

panamera-5

Arka tarafta meydana gelen değişiklikler daha fazla. LED aydınlatmaların tek parça gibi olan görüntüsü ve açılır spoilerin bulunduğu bölüm çok şık ve göz alıcı tasarlanmış. Araç, opsiyonel olarak alınabilen panoramik cam tavan dışında tamamen alüminyumdan üretilmiş. Panamera 4S ve 4S Diesel’de 19 inçlik jantlar standart olarak sunuluyor. Turbo’da ise 20 inçlik jantlar sunuluyor. 21 inçlik jantlar ise opsiyonel olarak alınabiliyor.

panamera-2

İç Mekan

Porsche’nin iç mekanlarını uçak kokpiti gibi bir sürü düğmeyle doldurduğu dönemler nihayet geride kaldı. Bu düğmelerin yerini ise Apple CarPlay ve çevrimiçi navigasyon sunan 12.3 inçlik bir multimedya ekranı almış. Analog gösterge paneli ise Porsche’nin efsane modeli 356 Speedster’dan izler taşıyor. Bulunduğu segmentte artık bir demirbaş olan analog saat ise güzel bir detay olmuş.

panamera-3

Kaputun altında bizi ne bekliyor?

Aracın genelindeki yenilik kaputun altında da devam ediyor. Eski Panamera’daki 4.8 litrelik V8’in yerini alan 2.9 litrelik V6, tam 440 beygir güç ve 550 Nm tork üretiyor ve Panamera’nın nerdeyse 2 tonluk gövdesini 0’dan 100 km’ye 4.4 saniyede ulaştırıyor ve 289 km/s maksimum hıza ulaşmasını sağlıyor.

Porsche tarafından dünyanın en hızlı seri üretim dizel otomobili olarak tanıtılan Panamera 4S Diesel, 0’dan 100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede gerçekleştiriyor ve 285 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

panamera-4.jpg

Sıra modelin en güçlü versiyonu Panamera Turbo’ ya geldi. Kaputunun altında 550 beygir güç ve 770 Nm tork üreten 4.4 litrelik bir V8 barındıran otomobil, 0’dan 100 km/s’ e hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlıyor ve maksimum 305 km/s hıza ulaşıyor. Nürburgring’ i 7 dakika 38 saniyede dönen model Porsche tarafından dünyanın en hızlı lüks sedanı olarak tanıtılıyor.

Sonuç

Porsche, yıllar önce yapması gereken şeyi nihayet yaptı ve Panamera’yı tamamen yenileyerek modelin kimliğini değiştirdi. İlk üretildiği dönemde gerek performans gerekse yol tutuş bakımından Porsche’nin hedeflediği 4 kapılı 911′ den oldukça uzak olan model, bu kasa değişimi sonucunda yaratılış amacına ulaşmış gibi görünüyor.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın