Peugeot 508 2018.

D sınıfı çok çekişmeli, kötüye yer olmayan bir sınıf. Peugeot’un bu sınıftaki temsilcisi 508 ise güncel haliyle çok mücadele edemiyor. Satış rakamlarıyla da bunu görebiliriz zaten fakat tek sorun bu değil. 508’in mücadele ettiği Mondeo, Passat, Insignia, Superb gibi rakipleri yenilendi. Özellikle aralarında son tanıtılan Insignia da sınıftaki çekişmeyi gösterdi. Yani artık 508’in bu sınıfta mücadele edebilmesi için iyi değil, çok iyi olması lazım.

Dış tasarımda Peugeot’un Exalt ve Instinct konseptlerine benzeyeceğini söyleyebiliriz. Yeni tanıtılan 3008 ve makyajlanan otomobiller de bu konseptlerden esinleniyor. 508’in de onlara benzeyeceğini tahmin etmek zor değil. Onun dışında Mondeo ve Insignia gibi şu dönemde moda olan coupe havasına bürünmesi de olası bir seçenek. Dış tasarımı ile ilgili söyleyebildiklerimiz şimdilik bu kadar. 


İç tasarımda da yine konseptlerde de gördüğümüz, yeni tasarım dilini göreceğimiz kesin. Bu noktada yeni 3008 gibi iddialı bir iç tasarımla gelmesi çok güzel olacaktır. Sonuçta markalar ne kadar iyi ürünler ortaya koyarsa, rakipleri de aynı kaliteyi sunmak isteyecekler, bu da biz tüketicilerin daha iyi otomobillerle buluşmasına olanak sağlayacak. Donanımlara bakacak olursak yeni 508’in yarı otonom sürüşü sunması olası, E sınıfında yeni modellerle alıştığımız bu donanım 508’in de elini güçlendirir. Onun dışında adaptif hız sabitleyici, sürüş destek sistemleri, Android Auto ve Apple CarPlay gibi donanımlar da 508’de bulunacaktır. Head-up display, sürüş modlarından vs. bahsetmemize gerek bile yok.

Motor seçenekleri ise 1.6 ve 2.0 dizel (120 ve 180 beygir) 1.6 165 beygir benzinli şeklinde olacaktır. 1.2 litre 130 beygir benzinli motorun ise seçenekler arasında yer alacağını pek zannetmiyorum.


508 ile ilgili bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Sonbahar’da yüzünü gösterip 2018’in ilk çeyreğinde showroomlarda yerini alması olası. Bu zor sınıfta 508 mücadele edebilecek mi birlikte göreceğiz fakat ben özellikle tasarım konusunda umutluyum. O zamana kadar kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın