Peugeot 508: 2019.

Peugeot’un D sınıfındaki modeli 508 Cenevre otomobil fuarında tanıtıldı. Yeni 508 fransızların fütüristik tasarımlarından nasibini aldı dersek yeridir. Artık çok daha sportif gözüken 508, kokpiti ve Fastback dış tasarımı ile ”sıkıcı” gözüken Passat’tan rol çalmak için geliyor, hem de bu sefer çok iddialı!

Birinci nesil 508 ”sönük” bir otomobildi diyebiliriz. Bu sebeple satış başarısı çok da yüksek olmadı. Fakat bu sefer inanılmaz bir Fastback ile gelen Fransızlar gerçekten Passat ve Mondeo’nun başarısına gözlerini dikmişler. İnanılmaz bir kokpit ile geldiği için, bu sefer iç mekandan başlamak istiyorum.

Peugeot i-Cockpit

Screen Shot 2018-03-09 at 00.16.47.png

 

 

Peugeot’nun 3008’den önce tanıttığı i-Cockpit çok ilgi çekmeyi başarmıştı. Hatta ilk defa otomobillerden önce sadece kokpit tasarımlarını göstermek için lansman bile yapmışlardı. i-Cockpit tüm basın tarafından övgü dolu sözlerle bahsedildi ve 3008 ile bu kokpit kullanılmaya başlandı. Bu furya 5008 ile devam etti ve son durağı 508 oldu.

Kokpitte dikkati çeken ortadaki 10” boyutundaki HD ekran. Bu ekranın navigasyonu TomTom’un en son sürüm navigasyonu. Navigasyon size anlık olarak otopark durumu, benzin fiyatları ve trafiği aktarabiliyor. Bu sistemlerin Türkiye’de ne kadar çalışacağını bilemesek de, yine de ilerisi için güzel bir altyapı sunduğunu söylemek mümkün.

Bunun dışında kadranların yerinde 12.3”lik bir dijital kadran var. Head Up display de bu ekranla birlikte geliyor. Bu ekranın olması şart, zira Passat bunu sunuyor. Fakat bu ekranla birlikte gelen, sınıfında bir ilk olan gece görüş sistemi lüks ve güvenliği mükemmel bir seviyede ulaştırıyor. İçeride kullanılan materyallerinse çok güzel ve kaliteli gözüktüğünü söyleyelim.

Opsiyonel ses sistemi ise FOCAL marka ve Hi-fi bir sistem. İlk defa duyduk fakat iyi bir ses vereceğini tahmin ediyoruz.

Dış tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Uzun kaput tasarımı, eski nesil 407 ve 407 Coupe’ye gönderme gibi gözüküyor. Arka stoplarda 3D görünümlü LED’ler yer alırken, öndeki uzun gündüz LED farları gerçekten premium bir hava katıyor. Bunların hepsinin yaninda, C sütununun Fastback tasarıma sahiop olması, 508’i bir GranCoupe gibi göstermiş. Tabii ki iç hacimden biraz çalmış olabilirler bunu da unutmamak gerekli.

Platform, Süspansiyonlar ve Sürüş Konforu

508’de PSA grubunun yeni EMP2 platformu kullanılmış. Bu iyi bir haber çünkü yeni platform, Hybrid araçların pillerinin lokasyonu için güzel bir altyapı oluşturuyor. Bize ne bundan? diyenleri duyar gibiyim:

Kötü pil lokasyonu bagaj hacminden çalıyor, fakat iyi konumlandırma ile otomobilin ağırlık merkezi hem aşağıya çekilmiş oluyor hem de bagaj hacminden yer çalınmamış oluyor.

Süspansiyonlar için durumlar gayet iyi, arkada tam bağımsız süspansiyonlar bulunurken, elektronik havalı süspansiyonlar ise opsiyon listesinde alıcılarını bekliyor.

Motor&Şanzıman

508 tam 6 tane motor seçeneği ile gelecek. Bunların ikisi benzinli iken, 4ü dizel. Fakat Avrupa’nın dizellere karşı açtığı savaş yüzünden seneye ikinci çeyreğe doğru motor seçeneklerinin azalacağını düşünüyoruz.

1.6 benzinli Turbo, 180 beygir güç ve 225 beygir güç üreten iki farklı versiyonlar kaputun altında görevinin başında olacak. Maalesef Peugeot’nun torkla ilgili yaptığı bir açıklama yok fakat tahminlerimiz 180 beygirliğin 280 nM, 225 beygirliğin ise 320 nM üreteceği yönünde. Benzinli motorlar sadece EAT8 otomatik tork konvertörlü şanzımanla sunulacak.

1.5 litrelik dizel, sadece Manuel ile sunulacak ve 130 beygir güç üretecek. Emin değiliz ve Peugeot’nun lansman yayımından anladığımız kadarıyla 1.6 litrelik bir de 130 beygirlik ünite olacak. Bu modelin EAT8 ile geldiğini biliyoruz. Bunun dışında 180 beygirlik bir 2.0 litrelik dizel motor var fakat ülkemize gelmeyeceğini düşünüyoruz.

Elektikli motorların ise 70 km’ye yakın bir menzil ile ve 50 PS güçle çıkacağını biliyoruz.

 

Donanımlar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

508’in yeni başlıca donanımları ise; 360 derece kamera, NightVision ( 250 metre menzilli) , SOS sistemi, 19” Augusta Jantlar, Adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi.

Bu sayede 508 yarı-otonom sürüş yapma imkanı sunacak.

Bagaj hacmi 487 litre, koltuklar yatınca 1537 litreye kadar çıkabiliyor.

 

Sonuç&Fiyat

Fransa’da üretilecek olan Peugeot 508 ile bu sefer çok daha sağlam adımlarla geliyor. Fastback bir tasarım, yerinde motorlar ve şanzımanlar, devrim niteliğindeki donanımlar, şık bir kokpit ve yüksek malzeme kalitesi bence bu sınıfta başa oynayabilecek kapasitedeki silahları.

Fiyat olarak bir bilgimiz yok fakat, benzinli modelin Türkiye’ye sene sonu dolu bir paketle 170 bin TL civarlarından gireceğini düşünüyoruz. Maalesef fiyatlar artık çok çok yükseldi, yine de rakibi Passat’a ve Mondeo’ya göre daha akıcı bir tasarım ile rol çalmayı başaracaktır. Bunu bu kadar rahat söyleyebilmemizin başlıca sebebi Peugeot 3008’in Türkiye’de çok iyi bir satış başarısı yakalaması.

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın