Porsche Macan: 2019.

Ortaya çıktığı 2014 yılından beri 350.000′ den fazla satış rakamına ulaşarak Porsche’nin son yıllardaki en çok satan arabası olan Macan, artık iyiden iyiye eskimeye, barındırdığı teknolojiler de rakiplerinin gerisinde kalmaya başlamıştı. Mühendisler de bunu farketmiş olacaklar ki modele ihtiyacı olan güncellemeyi yapmışlar. İşte karşınızda makyajlı Porsche Macan…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tasarım

Makyajlı versiyon ile makyajlı versiyon arasında ön yüzde fazla bir değişikliğe gidilmemiş. Genel hatlarıyla makyajsızla neredeyse aynı olan ön yüzdeki en büyük değişim, farlar, farların altındaki hava çıkışlarının genişlemesi ve panjurda kullanılan dikey formdan vazgeçilmesi olmuş. Bu sayede araç olduğundan daha geniş duruyor. Yenilenen farlarla beraber Macan’ın, genelde tamponun alt tarafında bulunan geleneksel sis farlarlarına da ihtiyacı kalmamış.

Makyaj işlemi arka tasarımda kendini ele veriyor. Yeni Panamera ve Cayenne’den alışık olduğumuz üç boyutlu stop tasarımı Macan’a da uygulanmış ve bana soracak olursanız, bu tasarımı Panamera’da gördüğümde fazla hoşuma gitmemişti, ancak Macan’da gayet güzel durmuş. Bu arada, makyaj operasyonuyla beraber Macan’da biri yukarıda gördüğünüz Miami Blue olmak üzere toplam 4 yeni renk ve yeni tasarlanmış 20 ve 21 inç jantlar da sunulmaya başlanmış.

İç mekanda ise makyajsızda bulunan 7 inçlik ekranın yerine 11 inçlik bir bilgi eğlence ekranı konulmuş. Gerçek zamanlı trafik bilgisi ve gelişmiş sesli kontrol gibi özellikler standart olarak sunulmaya başlanmış. Aynı zamanda makyajlı Macan, kullanıcının arazide geçirdiği zamanı görüntüleyip kaydetmesini sağlayan bir akıllı telefon uygulaması da sunuyor. Bu güncellemelerle Macan, güncel rakipleriyle kafa tutabilecek kıvama gelmiş gibi.

Teknik Özellikler

macan 5

Makyajlı Macan’ın şasisinde de geliştirmeler yok değil. Marka, modelin yol tutuşundan feragat etmeyerek sürüş konforunu arttırdığını ve bu sayede sürüşlerinizin daha da keyifli geçeceğini vadediyor. Makyajsız versiyonda da kullanılan 7 ileri PDK çift kavramalı şanzıman ise aynen korunmuş.

Gelelim motorlara.

Motorlar:

Motorlar konusundaki bilgiler sınırlı olmakla beraber genel olarak tüm seçeneklerde bir güç artışı olacağını tahmin ediyoruz. Sadece 2.0 benzinlinin güç değerleri belirtilmiş.

245 hp. 370 tork. 0-100km/s: 6.7 sn. Son hız: 225 km/s. 100 kilometrede 8.1 litre yakıt tüketimi (ki bence bu değer fazla iyimser).

Makyajlı versiyonda dizel motorun kullanılıp kullanılmayacağı belli değil. Hibrit bir versiyon olmayacak.

Sonuç

Son yıllarda Porsche’nin, ününü daha geniş kitlelere yaydığı en başarılı modellerden birisiydi Macan. Yüksek fiyatlarıyla her ne kadar ülkemizde fazla satmasa da dünya çapında güzel satış rakamlarına ulaşmıştı. İlk olarak Çin’de, dünyanın geri kalanında ise bu yılın sonunda satışa çıkacak olan makyajlı Macan ile Porsche, sahip olduğu kullanıcı kitlesini daha da genişletebilecek gibi duruyor. Makyajlı Macan’ın ülkemizde nasıl bir fiyat ile satışa sunulacağını tahmin etmek gerçekten zor, zira araba fiyatları malum, sürekli değişiyor.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın