Red Dot Tasarım Ödülleri

Red Dot Tasarım Ödülü 1995’den beri düzenlenen bir organizasyon. İlk düzenlendiği tarihten beri bu ödüle sahip olan çoğu ürün kulağa tanıdık geliyor peki ya ödülün kendisi? Aslında otomotiv dünyasını şekillendiren tasarımları, yenilikçi teknolojileri tanıtan ve ödüllendiren bu organizasyon çoğu insan tarafından bilinmemesi şaşırtıcı.  PistonTurkiye olarak otomotiv dünyasının “Cannes” festivali sayılan bu ödülü tam da Cannes Film Festivali haftasında sizlerle buluşturuyoruz.

reddotpd16-BOB-1475-950x633.jpg

Tasarım, sanat ve moda gibi ucu açık sınırı olmayan konularda rekabet olabilecek en güzel şeydir. Bu konularda eğer liderseniz kendinizi tekrara girmeniz çok olasıdır. Bu nedenle sürekli bir şeyleri kazanma sürekli birileriyle rekabet halinde olunması dünyada bu sektörlerin ilerlemesini sağlayan en önemli unsurdur. Red Dot Tasarım Ödülleri de bu mantalitede yola çıkan adından da anlaşıldığı üzere bir tasarım ödülü. Peki bu tasarım ödülünün bu kadar ünlü olmasının ve prestijli olmasının sebebi nedir? Öncelikle konu sınırlaması olmayan bir ödül. Terlik tasarımından, traktör lastiğine kadar; arabadan, uçak koltuğu tasarımına kadar her türlü konuda dağıtılan bir ödül. Bu ödülü zaten sayıca çok olmayan diğer tasarım ödüllerinden ayıran ikinci özelliği ise herkese açık olması. Kurulduğu zamandan itibaren ana hedeflerinden biri, kreatif zekaları bir araya getirme hayali. Yani yaş veya meslek farketmezsizin her yaratıcı fikire sahip insana açık bir ödül. Küçük bir tasarım şirketi veya multimilyarlık bir şirket olmanız farketmez eğer fikriniz iyi ise bu ödüle başvurabiliyorsunuz. Zaten dediğimiz gibi ödülün esas başlangıçtaki hedefi bu tarz küçük şirketleri veya bireyleri büyük şirketler ile bir araya getirmek. Çünkü konu sanat veya tasarım ise ne kadar çok fikir bir araya gelip doğru sentezlenirse o kadar iyi işler ortaya çıkar.

reddotpd16-BOB-1535-950x633.jpgMclaren Tasarım Ekibi Ödülleri ile

Gelelim bu ödülün otomotiv sektöründeki yerine. Taşıt ve Taşıt Aksesuarları kategorisi altında otomobil ve otomobil aksesuarlarından; havacılık sektöründe iç kabin konseptlerine kadar her şey Red Dot Product Design ödülü ile ödüllendiriliyor. Sadece ürün olarak değil aynı zamanda günümüz teknolojisi ve üretiminden daha ileriyi düşünen beyinler de Design Consept ödülü için yarışıyor. Örnek olarak geçen senenin Concept Design ödülü Mercedes-Benz’in otonom konsept aracı olan F 150 modelinin oldu. Mercedes-Benz tasarım ekibi ile ödül hakkında yapılan röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

Mercedes-Benz-F-015-Luxury-in-Motion-Concept-15.jpg2016 Yılının Design Concept ödülü sahibi Mercedes-Benz F 150

Red Dot Product Design ödülü de üç farklı statüde veriliyor. Ödülü kazanamasa da bahsedilmeye değen tasarımlar Honorable Mention ödülüne sahip olurken kazananlar Winner statüsü ile ödüllendiriliyor. Bunların yanısıra en prestijli ödül olan Best Of The Best statüsünde ödülü kazanan araçlar da günümüz otomotiv sektörüne yön veren araçlar olduklarını kanıtlıyorlar. Biraz önceki senelerde bu ödülü kazanan araçlara göz gezdirelim.

2017 Red Dot Best Product Design

2017 senesininin Red Dot ödülüne layık araçları belli oldu. Bu sene 4 araca verilen ödülü kazananlardan biri de Mazda’nın yeni Miata’sı MX5 modeli oldu. Mazda MX-5 ve aynı fabrikadan çıkan İtalyan görünümlü kardeşi hakkında detaylı yazımızı burada bulabilirsiniz. Bunun yanısıra Audi’nin Q ailesine yeni eklediği en küçük üye Q2 de bu ödülü kazananlardan. Tabii ki tasarım denince belki de ilk akıla gelen marka Ferrari’de bu seneyi boş geçmiyor. Markanın Japonya’da satışa başlamasının 50. yılına özel tasarladığı limitli J50 modeli de Red Dot ödülüne sahip oluyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

2016 Red Dot Best Product Design

2016 senesinde ödül araçlara baktığımız zaman çoğunun geçen seneden beri sıkça beğendiğimizi söylediğimiz araçlar olduklarıı görüyoruz. Örnek olarak Volvo’nun XC90 ile yenilediği tasarım yüzüne sahip lüks sedan’ı S90 bu ödülü alanlardan biri. Bunun yanısıra çoğu insanın gözünde büyük abilerinden çok daha keyifli bir araba olan BMW M2 de bu ödüle sahip olan araçlardan biri. M2 eski Motor sporları ruhunu taşıdığına inanıldığı için bu ödülü kazanan M2 kişisel görüşüme göre de BMW M departmanından çıkan en iyi arabalardan biri.Bir başka ödül sahibi de Kia’nın Crossover-SUV platformunda olan aracı Sportage. Jüriye göre yeni ön ızgara tasarımı ve dış hatları bu aracın ödüle gitmesinde rol oynamış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu ödül sahiplerinin dışında Best Of The Best ödülünün yani en prestijli ödülün sahiplerine de bir göz gezdirelim. Ferrari’nin tasarladığı her aracın bu ödüle sahip olmasını bekleriz. Nitekim çoğunluğu da oluyor zaten. Geçen sene 1 araç Red Dot Best Of The Best ödülüne layık görüldü. Ferrari’nin 458 İtalia modelinin yerine gelen 488 modeli Red Dot Best Of The Best ödülüne layık görüldü. Ferrari dışında Mclaren P1’in küçük kardeşlerinden 520S de bu ödüle sahip oldu geçen sene. Hem günlük hayatta kullanılabilirliği hem de farklı duruş sergileyen tasarımı mükemmel bir şekilde dengeleyen Mclaren bu ödüle sahip oldu geçen sene.

2015 Red Dot Best Product Design

2015 senesine baktığımızda Ferrari’nin ödül töreninde sahneden inmediğini görüyoruz. 2015 senesinde toplam ödül alan 4 aracın 3’ü Ferrari. İkisi Red Dot bir tanesi de Best Of The Best ödülüne sahip olan 3 araçla Ferrari 2015 senesinde ödül törenini domine etmiş. California T ve Ferrari’nin elektrikli hypercar’ı LaFerrari Red Dot ödülüne sahip olurken, LaFerrari’nin sadece pist için geliştirilen modeli FXX K da Best Of The Best ödülüne sahip oluyor. Ferrari dışında ödül alan tek araba markası ise Skoda. Markanın StationWagon segmentinde olan yenilenen modeli Fabia hem iç hacimdeki genişliği ile hem de sportif ve fonksiyonel dış tasarımı ile ödülü kazanan bir diğer araç.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç

Red Dot Tasarım ödülü yurtdışında veya sektörün içinde olan insanların bildiği bir ödül. Ancak halk tarafından tanınılırlığı maalesef o kadar fazla değil. Ancak günümüz otomotiv sektöründe marka çizgisi arkasına sığınıp aynı tasarımı boyut olarak değiştiren  ve minör değişikliklerle sunan markalar da maalesef artıyor. Marka çizgisi adım adım maalesef tasarımda tembelliğe doğru gidiyor. İşte bu noktada ilk paragrafımızdaki konu ortaya çıkıyor. Rekabetin getirdiği yenilik. Bu rekabet her ne kadar pazarda satış rakamlarında da yaşansa tasarım konusunda rekabet işte bu tarz ödüller ile yaşanıyor. Markalar bu tarz tasarım yarışmalarının prestiji ve tanınırlığı arttıkça  bu yarışmalara daha da önem veriyor. Bu da otomotiv sektöründe tekdüze tasarımların azalmasını sağlıyor.

Ayrıca ödül kazananlara daha detaylı bakmak isteyenler veya diğer kategorideki ödüllere de göz atmak isteyenler için de linki veriyoruz. Bakmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

Resimler RedDot Press sayfasından alınmıştır
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın