Renault Clio: 2018.

Renault Clio. Renault için kuşkusuz çok ama çok önemli bir model. Kullanım rahatlığı ile yıllardır rakiplerinden hissedilir miktarda daha fazla satıyor. İstatistikler inanılmaz olduğu için, gelin isterseniz biraz bahsedelim, sonrasında ise sizi 5. jenerasyon Clio ile başbaşa bırakacağım.

renault-clio-b98-ph2-overview-gt-line-001.jpg.ximg.l_full_m.smart.jpg

 

Clio’nun rakiplerine attığı farklar tam anlamıyla şaka gibi. 2016 yılında avrupada tam 310 bin Clio satılmış. Aynı yılda Polo’nun satış rakamı 307 bin. Fiesta ise 299 bin adet satmış. Burada büyük bir fark yok aslında, fakat geçmişe baktığımızda şaşırtıyor bizleri Clio, zira 2002 senesinde 501 bin satmış. Aynı yıllarda Polo 357 bin, Fiesta ise 294 bin satmış. Fark azımsanacak gibi değil.

Bütün bu rakam karmaşasından çıkarmamız gereken sonuç, Renault’nun Clio’da doğru şeyler yapıp pazar lideri olmayı başarmasıdır.

Bunları ise hep teknolojik gelişmeler ile yapabiliyor. Mesela güncel Clio’da gayet güzel bir dokunmatik ekran bulunurken, önceki jenerasyon Polo ve Fiesta’da bu ekranların yetersiz kaldığı bir gerçek. Hatta Fiesta’daki ekran dokunmatik bile değildi. Şimdiki jenerasyonlara bakmıyoruz, çünkü Clio daha yenilenmedi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Peki 5. jenerasyonda neler olacak?

Paris otomobil fuarında, eylül ayında tanıtılacak Clio, Renault’nun C sınıfındaki temsilcisi Megane, konseptleri Symbioz ve Eolab’ın harmanlanmış bir hali gibi olacak. Arka stoplar Symbioz konseptindeki gibi C formuna bürünecek. Ön taraf da Megane’daki gibi olacak. İç mekanda ise Eolab konseptine yakın bir şeyler göreceğimizi tahmin ediyoruz. Yeni Clio, şu anki Clio’nun platformunun güncellenmiş halinde yükselecek. CMF-B isimli platform, muhtemelen ileride şehirli Crossover Captur’da da kullanılacaktır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Resimler autoexpress.com’dan alıntıdır.

 

Bu fotoğraflarda gördüklerimiz, aslında Clio’nun Eolab ve Symbioz’a oldukça benzediğini gösteriyor. Onlar nasıldı yahu? diyenleri duyar gibiyim. Hemen onların da resimlerini bırakalım aşağıya:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Teknoloji

Tabii ki, benzerlikler tasarımla sınırlı kalmayacak. Clio basit otonom donanımlar ile sunulacak pazara. Bunlar adaptif Cruise Control, şerit takip sistemi gibi özellikler olacak. Tabii ki 3. seviye otonom sürüşe izin verilmeyecek.

Megane’daki gibi kocaman bir dokunmatik ekran ile geleceğini düşünüyoruz. Bunun yanında kabinin de Eolab’a benzeyeceği bir söylenti. Tabii ki aynısı olmayacaktır, fakat esintileri muhtemelen hissedeceğiz.

chr2802.jpg

 

Motorlar

Renault Clio’nun motorlarını tahmin etmek aslında çok da zor değil. Fakat bunların yine de tahmin olduğunu söylemekte yarar var. 1.3 litrelik yeni bir Turbo motorun geleceğini düşünüyoruz. Bu motor muhtemelen 140 beygirler civarında olacaktır. Bunun yanında 0.9 litrelik 3 silindirli turbo ünite 95 beygir ile kaput altında görev alacaktır muhtemelen. Diesel için söylentiler ise kafa karıştırıcı. Markanın 2022’ye kadar her modeli elektriklendireceğini biliyoruz. Bu sebeple muhtemelen Clio’da dizel motor sunulmayacak, fakat belki bazı ülkeler için 1.5 dCi görebiliriz.

Asıl olay ise Clio’nun artık elektrikli olacağı. Muhtemelen Eolab konseptindeki 1.0 litrelik turbo 75 beygir ile, 67 beygir gücündeki elektrik motoru iş başında olacak. Bu da aslında onu kuvvetli bir model haline getiriyor. Fakat hybridlerin benzinli motorlarının biraz daha ekonomik olarak ayarlandığını bildiğimiz için bu konuda yorum yapmak pek de doğru gelmiyor.

Şanzımanlar

Yüksek ihtimalle DCT görev başında olacak, bunun yanında ise 6 ileri manuel bir Clio bekliyoruz.

 

Sonuç

Clio gümbür gümbür geliyor. Kur arttıkça otomobillerin fiyatları artıyor. ÖTV ise fiyatları adeta uçuşa geçiriyor. Şu anki Clio’nun 70 bin TL civarında olduğunu biliyoruz. Muhtemelen sonraki senenin ilk çeyreğinde ülkemize gelecek olan Clio’nun satış fiyatı da muhtemelen 90 bin TL’yi bulacaktır. Tam donanımlı Clio ise 120 bin TL’den kendisine alıcı bulacaktır. Bakalım Clio rakiplerini 5. kez alt edebilecek mi?

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın