”Renault motorlu Mercedes yaa o!?” doğru mu acaba?

İlkokuldaki en akıllı ve en çalışkan kız arkadaşınızı gözünüzün önüne getirmenizi rica ediyorum. Her ödevi düzgün yapan bu kızdan ödev istersiniz, biraz değiştirirsiniz ve hocaya öyle verirsiniz. Sonuçta ödev sizin ödeviniz mi olur? Tartışılır. Fakat ödevin iyi olduğunu tartışmamıza gerek yok.

Küçük kız: Renault , Siz: Mercedes-Benz.

Devam edelim. Siz ödevi neden yapmamıştınız? Zamanınız yoktu, uğraşmak istemediniz.

İşte küçük hacimli bir dizel motor üretmek istemeyen Mercedes-Benz, bunun üretimini, test edilmesini, AR-GE’sini hem maliyetli hem de zaman kaybı olarak bulmuş. Bu sebeple çalışkan kıza gitmiş (Renault). Renault bu motoru tabii ki güzel bir bedel karşılığında satıyor. Mercedes-Benz ise belirli modifikasyonlardan geçirip arabalarına optimize ediyor, piyasaya öyle sunuyor.

Mesela, Renault modellerinin çoğunda görebileceğimiz 1.5 dCi motor aynı zamanda:

Mercedes-Benz; A serisi, B serisi, CLA serisi, GLA serisinde de kullanılıyor.

Mercedes Benz Motor 2.jpg

Mercedes-Benz’in bu hamlesini iki şekilde değerlendirebiliriz:

1.Çok büyük yanlış, Mercedes-Benz kullanıcısı Renault motoru kullanmak istemez.

2.Çok doğru, daha az maliyetle çok iyi bir motoru Mercedes-Benz araçlarda göreceğiz.

Şimdii, Mercedes-Benz gibi çok ama çok büyük bir firma 1.5 litrelik turbo dizel bir ünite yapacak mühendisliğe sahip değil mi? Tabii ki sahip. Fakat hazırı varken gerek yok. Mercedes-Benz’lerin çok küçük bir kısmı bu kadar küçük dizel hacimli motorlar kullanıyorlar. Bu sebeple baştan dünyayı keşfetmek yerine, hazıra konmak tercih edilmiş.

Yeni motor demek maliyet demek, yani Mercedes-Benz’in o motoru üretmek için harcayacağı para inanın hazırı almasından daha çok tutacak. Bu sebeple hazırı almak firmanın işine gelecektir.

mercedes-benz-motor-1

 

Fakat, Mercedes-Benz lüks bir marka değil mi? Renault motoru kullanmak Mercedes’e yakışır mı? Yakışır yakışmasına da, sorun daha büyük aslında. Bugün Mercedes-Benz 1.5 Dizeli aldı, yarın aynı motoru BMW’de kullanmak istese… Bu motor çeşitliliğini ciddi derecede azaltır ve tek bir üreticiye kalmamıza neden olur. Umalım ki büyük firmalar herkesin beğeneceği motorlar üretmeye devam etsinler ve kıyasıya rekabetten kazanan yine biz müşteriler olalım…

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın