Sade şıklık. Sahneye çıkmak için gün sayıyor. Volvo XC40.

Volvo diyince akla ne gelir? Bizim aklımıza sade şıklık geliyor. Sert, içi dolu ve güzel gözüken konforlu deri koltuklar, sade iç mekan tasarımı, detaylara gösterilen özen…

Bunları sabaha kadar anlatabiliriz. Bunun en iyi örneği ise XC90. Fakat bu sefer XC ailesine yepyeni bir SUV geliyor. Crossover diye de adlandırabiliriz. Ne olarak adlandıracağımızı geçelim de, bu araç çok iddaalı.

Hemen rakiplerini açıklayalım da, kimlerle karşılaştırmanız gerektiğini aklınıza getirin… Mercedes-Benz GLA, Audi Q2, belki BMW X1… Rakipleri bir hayli zorlu. Bakalım İskandinav güvenlik ve sade şıklık ustası Volvo, onlara karşı koyacak neler vermiş?

VOLVOXC40-10.jpgKonsept 40.1 ile XC40’ın az çok neye benzediğini görmüştük. Bu konseptten çok minör değişikliklerle karşımıza gelecek XC40’ın arka tasarımı, Volvo’nun XC90 ile başlattığı yeni tasarım diline bi’ hayli uyuyor. Arka far grubunun ters L formlu olması, Ön yüzde Thor’un çekici olarak adlandırdıkları yeni far grubu XC40’ı şıklığa yöneltmiş.

VOLVOXC40-3.jpg

Yandan baktığımızda aslında agresif hatlara sahip bir Crossover görüyoruz. Toyota C-HR’ın tasarımı gibi arkaya doğru yükselen cam, aslında Coupe tasarıma göz kırpıyor. Bu sayede XC40 sportif gözüküyor. Ayrıca C-HR daki kadar kötü bir arka cam burada yok. Yani Volvo, arka taraftaki yolcuların görüş alanını da önemsemiş.

VOLVOXC40-2.jpg

İç mekan ise XC90, S90 gibi modellerin küçüğü gibi gözüküyor. İçerideki bu tasarım, XC40’a hem ferah, hem de Premium bir hava katmış. O ahşapların kalitesinin XC90’daki gibi olduğunu düşündükçe heyecanlanıyoruz…

Ortadaki ekran ise yeni Volvolarda gördüğümüz gibi. XC90’ınki kadar büyük olacağını düşünmüyoruz fakat yine de yeterli boyutta olacağını söylemek mümkün.

VOLVOXC40-1.jpg

Araç, rakiplerine göre yerden yüksek gözüküyor, bunun iki başlıca sebebi var:

  1. Marşpiyel üstü kapılardaki oyuklar. Bunlar gölge oyunları yaparak bize aracı daha da heybetli göstertiyor.
  2. Çift renkli tasarım. Bu sayede SUV kimliği daha da öne çıkıyor.

 

VOLVOXC40-9.jpg

Şu güzelliğe bakın…

VOLVOXC40-7.jpg

Kaputun altında ise 1.5 litrelik Turbo beslemeli T3 motor yer alacak. Bu motor tam 150 beygir güç üretecek. Bu sayede aracın 0-100 km/h hızlanmasını aşağı yukarı 9.5 saniyede yapacağını düşünüyoruz.

 

Bu Crossover, belki de en güzel Crossover’lardan biri. Q2 ve GLA ile iyi bir şekilde baş edebileceğini düşündüğümüz XC40, başarılı bir motorla gelecek. Bu kombinasyon ile fiyatının 150-160 bin lira seviyelerinde olacağını tahmin etmek pek de zor değil. Güvenlik açısından da kuvvetli olan bu modelin satış değerlerinin yüksek olacağını düşünmek işten bile değil.

VOLVOXC40-8.jpg

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın