Şampiyon Yenilendi: Kaşınızda Yeni Qashqai

Ülkemizde geçtiğimiz yılın en çok satılan kompakt SUV’u olan Qashqai makyajlı kasasıyla Cenevre’de tanıtıldı. Fuarın en ilgi çekici otomobillerinden biri olan Qashqai yenilenen özellikleriyle zirvedeki yerini koruyacak gibi duruyor. Karşınızda makyajlı Qashqai.

Dış Tasarım

Dış görünüm açısından başarılı bir makyaj operasyonu gerçekleştirildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Makyajsız kasasında da olduğu gibi araç yine önden bakıldığında V şeklinde bir ızgaraya sahip. Ancak bu ızgara bu sefer hem daha büyük hemde krom detayları daha parlak. Araçta led gündüz farları mevcut. Arka tamponun biraz daha yükseltilmesiyle oldukça spor bir görünüm yakalanmış. Ülkemizde araç standart olarak 17 inçlik jantlarla satılacak. Ancak 18 ve 19 inçlik jantlarda modelde mevcut. Dış görüntü açısından rakiplerinden daha iddialı bir görüntüye sahip olan bu araba otomobil severleri memnun edecek gibi gözüküyor.

qashqai arka

İç Tasarım

İç tasarımda teknolojik anlamda yenilikler mevcut. Yenilenen NissanConnect multimedya sistemi ve opsiyonel olarak sunulan Bose bu yeniliklerden bazıları. Yenilenen çok fonksiyonlu direksiyon ise Audi’nin RS modellerinde kullandığı spor direksiyonu andırıyor. Tam halka biçiminde olmayan, alt tarafı “D” şeklinde düz olan direksiyon sürüş zevki ve görüntü açısından önemli bir yere sahip. Koltuk ve ön konsolda kullanılan malzemelerinde oldukça kaliteli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İç mekanda kullanılan kaliteli malzemeler ve şık dizayn üst sınıfları andıracak cinsten. Kullanışlılık açısından ise sınıfının ortalama değerlerine sahip olan Qashqai’nin 430 litrelik bagajı gerektiğinde koltuklar yatırılarak 1585 litreye kadar çıkartılabüliyor.

qashqai iç

Motor ve Performans

Kaputun altında 1.5 litrelik DCİ dizel motor mevcut. 110 beygir gücünde olan bu motor 11.9 saniyelik bir 0-100 km hızlanması sunuyor. Yakıt sarfiyatına gelince 4.3 litrelik bir değer karşımıza çıkıyor. Ancak bu değerin aracın fabrika çıkış değeri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Şehir trafiğinde bu değerin 6-7 litreleri bulacağını tahmin ediyoruz. Benzinli motor konusunda ise henüz bir açıklama bulunmuyor. Eski Qashqai’de sunulan 1.2 litrelik benzinli motor bu modelde de sunulup sunulmayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Sonuç

Nissan bugüne denk 2.3 milyondan fazla Qashqai sattı. Bu rakam ile ülkemizde olduğu gibi birçok avrupa ülkesinde ilk sırada yer aldı. Bağımsız otomobil test şirketlerinden  “Yılın Otomobili” gibi prestijli ödüller aldı. İç ve dış tasarımda sınıfının en dikkat çekici araçlarından biri olan Qashqai bu ödülleri sonuna kadar haketti.  Dizel modelinin yaklaşık 100.000 TL’lik bir başlangıç fiyatına sahip olduğunu tahmin ettiğimiz bu aracın başarı grafiğini sürdüreceğine şüphe yok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın