Seat Ibiza 2017.

Seat, şu anki piyasaya sportif tasarımlar ile damga vuruyor. Aynı grupta olmaları sebebiyle aslında Volkswagen Golf’ün hatlarını biraz keskinleştirirseniz Leon, Polo’nun hatlarını biraz keskinleştirirseniz Ibiza elde ediyorsunuz. Daha doğrusu ediyordunuz. Çünkü bu sefer Ibiza, Polo’dan ayrılmayı hedefliyor.

 

Dış Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Hemen dışardan başlayalım. Leon’u düşünün. Çamaşır makinesine atın. Sıcak programa ayarlayın. İşte! MK5 İbiza elde etmiş oldunuz. Bu eleştirisel yaklaşım aracın dış tasarımını beğenmediğimizden değil. Markaların modellerinin gitgide benzemesini eleştiriyoruz. Bu da en büyük hakkımız.

Konuya geri dönecek olursak, MQB platformunun en küçük üyesi Ibiza, önceki nesline göre tam 87 mm daha geniş . Ayrıca boyu da 95 mm kadar uzamış. Bu da daha geniş iç mekan demek. Otomobil MK4’e göre aynı zamanda bir hafiflik avantajına da sahip.

Seat Ibiza’nın yeni tasarım dili önceki modele göre daha keskinleşmiş. Arka stoplar ise biraz daha kare formuna yaklaşmış. Bunun dışında omuz çizgisi normal bir aracınkinden daha kalın gözüküyor. Bu sayede araç 4 kapılı olmasına rağmen Coupe gibi gözüküyor. Tabii ki Coupe bir karoseri de mevcut.

 

İç Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Kalite görsellerden anlaşıldığı kadarıyla şu anki MK4 Ibiza’ya göre ciddi derecede yükselmiş. Artık daha çok yumuşak materyaller kullanılmış. Ayrıca iç mekanda da 7 inçlik bir multimedya sistemi mevcut. Koltuklar da genişlemiş. Aracın uzayan ve genişleyen yapısı iç mekan hacmini artırmış. Tabii ki bu bizim görsellerden gördüklerimiz. Yola çıkıp denemeden bilemeyiz.

 

Donanım paketleri

Seat Ibiza, tam 4 farklı paket ile geliyor:

S , SE , FR , Xcellence.

S paketi baz donanım paketi. Deri koltuk yok, iç mekan kalitesi biraz daha düşük. Screen Shot 2017-04-01 at 04.49.33

SE paketi S Executive gibi olmuş. FR veya Xcellence kadar dolu değil, fakat yine de S’ten daha iyi. Jantlar değişmiş. Deri koltuk opsiyon.

Screen Shot 2017-04-01 at 04.49.52.png

FR paketi ise altı kesik bir direksiyon ile geliyor. Ayrıca çok çok daha önemli bir özelliği var: Adaptif süspansiyonlar FR paketinde standart. Tamponlarda biraz değişiklikler var. Jantlar farklı.

Xcellence ise en dolu paket, bu pakette de Adaptif süspansiyonlar var ayrıca, bunun üzerine bir de kabinde LED ışıklandırma var. Süspansiyonlar ise FR ve diğer paketlere göre daha yumuşak ayarlanmış.

 

 

Motor

seat-ibiza-cupra-vs-vw-polo-gti-011.jpg

Motorlarda ciddi bir esneklik var.

1.0 MPI: 75 beygir seçeneği ile,

1.0 TSI : 95 beygir , 115 beygir seçenekleri ile,

1.6 TDI: 85 beygir, 95 beygir seçenekleri ile,

son olarak ise muhtemelen ülkemize CUPRA gözüyle bakılacak bir 1.5 TSI 150 beygir gücünde motor var.

Motorların yakıt tüketimleri ise rekabetçi gözüküyor. Hafifleyen gövde ile önceki neslinden daha az yakacağını düşünüyoruz.

 

Sonuç

Fiyatı daha açıklanmayan yeni yakışıklı Ibiza ülkemizde bu sefer Polo’ya karşı yeni bir şans elde ediyor. Agresif ve keskin hatlarla müşterisini cezbetmeye çalışan bu Ibiza için fiyat belirleyici kriter olacak. Bizim tahminimiz: 53.000 TL başlangıç fiyatı.

Media Source: Netcarshow.com

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın