Shooting Brake konseptine Porsche bakışı: Panamera Sport Turismo.

Yeni Panamera’nın tasarım çizgisini çok beğendiğimizi söylemiştik. Panamera ikinci kasasında önceki kasaya oranla sadece sportif bir çizgiye bürünmedi. Bunun yanısıra model olarak çeşitliliği ile de aracı daha farklı fonksiyonlarda kullanabilmeyi sağladı.Bu çeşitlilik ilk kez geçen sene Panamera çıktığında gördüğümüz daha uzun arka bacak mesafesi sunan “Executive” versiyonu ile de geldi. Bu bize artık Panamera’nın sadece dört kapılı bir spor araba değil aynı zamanda iyi de bir şöför arabası gibi farklı işlevlere de sahip olabileceğini gösterdi. İlk kez bu kadar fazla kasa opsiyonu sunan Panamera’nın ikinci jenerasyonu 2017 Cenevre Motor Fuarında bir başka bir versiyonla karşımıza çıktı: Panamera Sport Turismo.

26_d.jpg

Panamera’nın ilk jenerasyonunun hantal görüntüsü çok fazla tepki çekmişti. Araç kullanım açısından iyi bir araç olsa da dış tasarım olarak biraz ağır görüntüsünden dolayı eleştiri oklarının hedefinde kalmıştı. Porsche ikinci jenerasyonu ile bu eleştirileri dikkate almış olacak ki 2016 senesinde tanıttığı Porsche Panamera gerçek bir dört kapılı 911 gibi görünmeye başladı. Ancak Panamera görüntüsünün yanında kullanımıyla ve performansıyla da öne çıkan bir model olmuştu ilk günden beri.

Porsche Panamera’nın ikinci jenerasyonu hakkında diğer bilmek istediğiniz bilgilerin hepsini topladığımız bir yazımız zaten mevcut. Eğer isterseniz onun da linkini burada verelim. Ayrıca Alp onu Viyana Otomobil Fuarında’da çekip YouTube kanalımıza eklemişti. Ona da şu linkten ulaşabilirsiniz.

13_d.jpg

Gelicek olursak Porsche Panamera Sport Turismo’ya, standart bir Porsche Panamera’nın Station-Wagon versiyonu olarak piyasaya sürülüyor. Porsche Panamera’nın sürüş keyfini ve Porsche kalitesi arayıp biraz da bagaj hacmi isteyenler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş Sport Turismo. Bu noktada geniş hacimli bir Porsche isteyenlerin tercih ettiği Macan veya Cayenne gibi SUV alternatiflerinin de olduğunu düşünenler olabilir. Ancak ülkemizde çok olmasa da özellikle Avrupa’da olan Station-Wagon kültürü ve pazarına yönelik tasarlanmış gibi duruyor. Ayrıca geniş hacim isteyen tüketicilerin Station-Wagon alternatifini neden düşünmeleri gerektiği hakkındaki yazımızı da burada bulabilirsiniz. Ancak bir Station-Wagon olduğu için Panamera’nın evcilleştiğini ve sakinleştiğini düşünmeyin. Çünkü Panamera Sport Turismo hala Porsche amblemini taşıyor. Dünyanın en ikonik spor arabalarından birinin tasarımcısının soyadı bu. Ve Sport Turismo kaputunun altında da bu yıllardır süregelen gelenek yatıyor.

5_d.jpg

Motor

Öncelikle 5 farklı motor seçeneğiyle geldiğini söyleyelim. Ülkemizdeki vergilendirme sistemlerine rağmen beş opsiyonun beşini de ülkemizde görebileceğiz. Bütün modellerde dört çeker standart gelirken giriş seviyesi olan Panamera 4, 330 beygir gücüyle geliyor. Bir sonraki model olan 4S modeli ise 440 beygir gücüyle araca can veriyor. 4S modelinin aynı zamanda bir de dizel versiyonu bulunuyor. Serideki tek dizel opsiyonu olan 4S Diesel Sport Turismo da 422 beygir güç üretiyor. Bu üç model dışında bir de Turbo modeli olan Panamera Sport Turismo bu modelde de 550 beygir sunuyor. Ayrıca Porsche’nin çevreyi düşünenler için ürettiği Prius alternatifi(!) e-Hybrid modeli de mevcut. Bu modelde ise Panamera 4’de kullanılan 330 beygirlik motor yanında 136 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. E-Hybrid modeli ayrıca 25 ile 51 km elekrikli motor menzili ile şehir içinde elektrik motoruyla Panamera’yı kullanmamıza yetecek gibi duruyor.

20_d.jpg

Dış Tasarım

Porsche dış tasarım konusunda bu modelde çok başarılı bir iş yapmış diyebiliriz. Aracın hem karakteristik yan görünüşünü çok fazla bozmadan oluşturulan Sport Turismo hala Panamera gibi duruyor. Zaten yeni jenerasyon Panamera’yı tasarım açısından ne kadar sevdiğimizi anlatmıştık. Bu beğenimiz bu modelde de devam ediyor. Arka lambalar ve genel arka tasarımı Porsche’nin bebek SUV modeli Macan’ı andırsa da bu kötü bir şey değil. Çünkü Macan da bakmaya doyamadığımız bir diğer araç. Araçta değişen tek şey standart araçta coupe görünümü veren C sütunundan alçalan tavanın biraz daha uzayıp daha arkadan D sütununu oluşturarak inmesi diyebiliriz. Aracın tamamiyle yeniden tasarlanan bu sütun yapısı karakteristik coupe tarzı görüntüsünün korunmasını sağlıyor.Ayrıca yeni Panamera’nın katlanıp açılan şık spoilerına sahip olamayacağınız için üzülmeyin. Panamera modellerindeki gibi katlanıp yuvasına giren bir spoiler olmasa da gittiğiniz hıza göre farklı açılarda açılıp kapanan bir spoiler da bagaj kapağının üstünde tavan kısmında mevcut. Bunun dışında ölçüler olarak değişikliğe uğramayan Panamera Sport Turismo standart Panamera’ya göre sadece 5 cm yüksek olması dışında uzunluk veya genişlik olarak bir fark sunmuyor.

2017-Porsche-Panamera-Sport-Turismo-109-876x535.jpg

İç Tasarım

Porsche Panamera Sport Turismo modelinde ön koltuk ve konsolda pek değişiklik yapılmamış. Standart bir Porsche Panamera tasarımı ön konsol ve göstergeler bulunan araçta esas radikal değişiklikler arka tarafta yapılmış. Zaten bir Station-Wagon olduğu için bagaj hacmi olarak standart arabadan daha fazla olduğunu söylememize gerek bile yoktur. Standart Panamera’ya göre yaklaşık 30 Litre daha fazla bagaj hacmi sunan Sport Turismo, bütün koltuklar yatırıldığında ise 90 Litre daha fazla alan sağlıyor. Ancak arka taraftaki radikal değişikliklerden kastımız sadece bagaj hacmi değildi. Bunun dışında Panamera ilk kez 3 kişilik arka koltukla geliyor. Opsiyonel olarak Panamera’nın 2+2 koltuk düzeni ile de alınabilse de, Sport Turismo bunu bir opsiyon olarak sunan ilk Panamera.

9_d.jpg

Sonuç

İlk kez karşımıza 2012 Paris Araba Fuarında bir konsept olarak tanıtılan Panamera Sport Turismo’nun neden bu kadar geç geldiğini anlamak zor. Ancak bir şey kesin ki beklediğimize değmiş. Tasarım açısından piyasada çok az marka tarafından benzeri olan bir model olan Panamera, Sport Turismo modeliyle Station-Wagon klasmanındaki en güçlü ve en prestijli model diyebiliriz.

Media Source:NetCarShow.com
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın