Son rötuşlar: Mercedes-Benz S serisi 2017.

Mercedes-Benz’in 2013 serisinde W222 koduyla karşımıza çıkardığı S serisi ilk çıktığı günden beri gözlerimizi alamadığımız bir araç olmuştu. Tasarımındaki sadelik ve modernliğin doğru miktarlarda harmanlandığı S serisi o günden beri Lüks Limuzin segmentinin kralı olacağını kanıtlamıştı. Ancak Mercedes-Benz bu aracı çıkardıktan sonra bir problemle karşılaştı. Mükemmeli bulduğunda nasıl iyileştirebilirsin? İşte son rötuşları da yapılan Mercedes-Benz’in “favori çocuğu” S serisi Shanghai’de yeni yüzüyle karşımıza çıktı.

Mercedes-Benz’in S serisine verdiği önemi anlamak zor değildir. Sonuçta S serisi Mercedes-Benz’in tanınmasında büyük bir rol oynayan bir model olmuştur. Her büyük diktatörün ve devlet adamının tartışmasız kullandığı araba her zaman bir Mercedes-Benz olmuştur. Fidel Castro, Saddam Hussein, Adolf Hitler, Angela Merkel, Kim Jong-İl bunlar Mercedes-Benz’in konforunu ve prestijini seçen diktatör ve devlet insanlarından sadece bazıları. Bunun yanısıra her multimilyonerin kapısında en az bir tane bulunan araba da büyük Mercedes-Benz’dir. Neden mi? Çünkü Mercedes-Benz sadece konfor değil aynı zamanda başka arabada bulamayacağınız bir prestij vaat eder müşterilerine. Bunun da en belirgin olduğu segmenti tabiki de S serisidir. Daha önceden BMW 7 serisi, Audi A8 ve Jaguar XJ ile yarışan S serisi zaten 2013’de çıkardığı W222 kasası ile o yarışta galip geldiğini kanıtlamıştı. Satış rakamlarının da desteklediği bu galibiyet sonrası S serisi 2018 için makyajlandı ve minor değişikliklere uğradı. Çoğunlukla sürüş asistanları ve güvenliklerle ilgili olan bu değişiklikleri yaparken Mercedes-Benz’in önünde çok büyük bir sorun vardı. O da arabanın iyileştirilebilecek bir tarafını bulmak.

Benz-Engine-for-18-S-Class-News-876x657.jpg

Motor Seçenekleri

Mercedes-Benz söylediğimiz gibi araçta değiştirilmesi gereken veya hata olan bir nokta bulamamış olması lazım. Çünkü 2018 model S serisinin en büyük değişikliği motor seçeneklerinin arttırılması ve isim değişikliği yapılması. 2018 senesinden itibaren S serilerini S450,S560,S63(AMG) veya S65(AMG) isimleri ile yollarda görebileceğiz. S450 modeli 362 beygir ve 500Nm tork üreten 3.0 Litrelik motorla piyasaya sürülüyor. Eğer bu mütevazi motor ilgilinizi çekmediyse hatırlatalım bu sadece “başlangıç” modeli. S560 ise 4.0 litrelik V8 motor ile geliyor. 463 beygir üreten bu motor 695Nm tork üretiyor. Her iki model de hem arkadan itiş hem de 4 çeker opsiyonları ile geliyor.

Mercedes-Benz-S65_AMG-2018-1600-11.jpg

Ancak hala bu rakamlar size yetersiz geliyorsa Mercedes-Benz’in yan markaları devreye giriyor ve karşımıza ikisi AMG, biri Maybach tarafından çıkartılan üç motor seçeneği daha geliyor. AMG departmanının araca özel yaptığı ve el yapımı olarak hazırlanan motorları yaklaşık 5 tonluk bu kocaman arabayı bir spor arabaya dönüştürebiliyor. S63 sahip olduğu 4.0 litre çift turbolu V8 motoru ile S560 ile benzerlik gösterebilir. Ancak AMG mühendislerinin elinde bu motor 603 beygir gücü ve 900Nm tork üretiyor. Bu motor ile can bulan S63’ün boyutuna ve ağırlığına rağmen 0-100km/h e çıkma hızı ise 3.5 saniye. Hala bunlar size az geliyorsa AMG departmanının son hamlesi V12 dizilime sahip çift turbolu S65 modeli. Bu model tam anlamıyla sportifliğin ve lüksün aynı anda zirvede olduğu nadir arabalardan biri. S63 modelindeki 603 beygir gücü bu modelde yerini 621 beygir gücüne bırakıyor. S63 modelindeki şaşırtıcı 900Nm tork ise yerini tam tamına 1000Nm torka bırakıyor. Bu modelin bir diğer özelliği ise istenildiği zaman bir tuş yardımı ile aynı anda hem bir spor araba performansına hem de lüks araba rahatlığına sahip olabilmesi. S65 15-180km/h hız aralığında “viraj” sürüş modunu aktif kılıyor. Bu mod sayesinde araba virajlarda aynı bir motorsiklet sürücüsü gibi virajın içine doğru ufak bir eğim yapıyor ve sürüş kalitesi viraj alırken bile maksimum seviyede oluyor. Teknolojik yardımlar burada da bitmiyor çünkü S65 aynı zamanda “Magic Body Control” moduyla da geliyor. Comfort seçeneği devrede olduğunda devreye giren bu mod aracın önündeki kameralar sayesinde yol yüzeyinin okunmasını sağlıyor.Bu sayede yoldaki bombe,kasis,çukur gibi her türlü sürüş kalitesini bozabilecek engele karşı her bir teker otomatik olarak ayarlanıyor.İçerideki yolcularının haberi bile olmadan bu engeller aşılabiliyor.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-01.jpg

Dış Tasarım

Mercedes-Benz 2013 senesinde tanıttığı S serisi tasarımının çok benzerini E ve C serisinde kullanmıştı. Bunun sebebi ürettikleri aracın göze çok lüks gelmesiydi. Aynı tasarımı bütün arabalarına uygulayan Mercedes-Benz S serisini 2018’e hazırlarken de çok büyük değişiklikler yapmaktan kaçınmış. Araçta belirgin tek değişiklikler farlar. E serisinde iki tane olan çizgi halindeki LED gündüz farları S serisinde üç tane olup farın köşesine yerleşmiş. Aracı gördüğünüz anda hem bir S serisini gördüğünü anlayabiliyorsunuz hem de araçta bir değişiklik olduğunu sezebiliyorsunuz. Aynı zamanda arka farların da içinde bazı minor değişiklikler bulunmakta.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-0d.jpg

İç Tasarım ve Ambiyans

Mercedes-Benz S serisinin lüksü tanımladığı yer olan iç mekan önceki kasaya göre değişmemiş olmasına rağmen birkaç küçük özellikler eklenmiş. Dört koltukta da bulunan masaj özelliği, 64 farklı renk seçeneğine sahip iç ambiyans aydınlatması, Mercedes-Benz’in sunduğu 6 çeşit parfüm seçeneği, 20.000 TL değerinde Şampanya soğutucu ve özel Şampanya kadehleri… Bunlar eski S serisinde de gördüğümüz ve makyajlı S serisinde de görmeye devam edeceğimiz özellikler. Eğer şu an kullandığınız S serisinde bu özellikleriniz varsa ve hala aracınızda kendinizi özel hissedemiyorsanız Mercedes-Benz 2018 S serisinde sizi düşünmüş. Artık aracınızda dünyada ilk kez bir Wellness salonuna sahip olabileceksiniz. “Energizing” adı verilen bu sistem bütün ambiyans aydınlatması, koltuk ısıtması, soğutması, klima ayarları, ekran görüntüleri, parfüm, masaj seçeneği, müzik gibi bütün S serisinin özelliklerinin harmonik olarak çalışmasıyla oluşan bir sistem. Siz sadece var olan 6 opsiyondan birini seçiyorsunuz. Eğer neşelenmek istiyorsanız “Joy” seçeneğini, tazelenmek için “Freshness”, sıcak bir ortam için “Warmth”,Konfor için “Comfort” gibi seçenekleri seçiyorsunuz ve araba sizi istediğiniz mood’a getiriyor.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-0f.jpg

Aracın iç tasarımındaki değişiklikler sadece bu kadarda kalmıyor. Bunun yanısıra W222 kasasında bulunan ön konsoldaki ekranlar yeni E serisindeki 12.3” ekranlarla değiştirilmiş. Bu sayede ön konsolda sürücünün önündeki kadranın bulunduğu ekrandan orta ekrana geçiş daha yumuşak olmuş ve sanki tek bir ekranmış görüntüsü sağlanmış.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-0c.jpg

Burada ayrı bir parantez açmamız gereken diğer konu da iç tasarımdaki direksiyon. Mercedes-Benz gibi en ufak bir detay üzerine uğraşan bir markanın son zamanlarda yaptığı en büyük hata yeni S serisinde bulunan ekran. Öncelikle çok karmaşık, çok fazla buton ve gereç bulunuyor. İkincisi çok sportif kaçan bir direksiyon. Önceki kasada bulunan ve standart olarak alınan çift kollu direksiyon ve direksiyonun altında bulunan el yazısı şeklindeki Mercedes-Benz yazısı ile süslenmiş direksiyonu yapabilen bir markanın bu araca bu direksiyonu koyması büyük bir tezat olmuş durumda. Üç kollu AMG modellerinde altı kesikli gelen kalın direksiyon Mercedes-Benz tarafından üretilen herhangi bir arabada olsa sırıtmayacak cinsten. Ancak S serisi olunca aracın lüks ve elegant iç tasarımının içinde takım elbise zorunlu bir davete spor kıyafetleriyle gelen birisi gibi sırıtıyor.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-18.jpg

Sürüş Asistanları

Mercedes-Benz yenilediği S serisinde en büyük değişiklikleri burada yapmış. Yeni E serisinde gördüğümüz gelişmiş otonom sürüş S serisinde de bulunmaktaydı ancak artık Mercedes-Benz bir adım daha çıta yükseltip daha güvenli ve şehir içinde de gidebilen bir otonom sürüş asistanı kullanıyor. 0-210km/h hız aralığında, şehir içi, otoban yollarında kullanılabilen Active Distance Assist Distronic önceki modeldekine göre daha gelişmiş bir otonom sürüş imkanı sunuyor. Bunun dışında Active Distance Assist Distronic paketi ile sunulan rota bazlı hız ayarlaması da aracın kendi kendine önündeki yola göre hızını ayarlamasını sağlıyor. Yani bir göbeğe veya viraja geldiğinizde aracın direksiyonunu tutmanız ve gideceğiniz yere sinyal verip dönmeniz yeterli oluyor. Araç gerekli yavaşlama, hızlanma manevralarını kendisi yapıyor.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1280-26.jpg

Araç-X-iletişimi özelliği de bu modelde ilk kez karşımıza çıkan bir özellik olmasıyla birlikte geleceğin günümüzde yaşanmasını sağlıyor. Bir nevi konuşan arabalar da diyebileceğimiz bu sistem öndeki bir Mercedes-Benz’in yaptığı kazada veya karşılaştığı kaygan zemin gibi durumlarda o tarafa giden Mercedes-Benz’leri uyarıyor. Bunun dışında haritada işaretlenen yer hakkında sürücüye de bilgi gidiyor. Bunun yanısıra Mercedes-Benz sürücüleri bu mesajları kendileri de yayınlayabiliyor ve civardaki sürücüleri uyarabiliyor.

Mercedes-Benz-S-Class-2018-1600-07.jpg

Sonuç

Mercedes-Benz tek bir konu haricinde çok doğru bir makyajlama işlemi yapmış durumda. Araçta tasarımsal veya sürüş açısından değiştirilecek birşey olmadığını bilen Mercedes-Benz mühendisleri ve tasarımcıları bütün makyaj işini sürüş asistanlarına ve minor değişikliklere odaklamış ve doğru olan da bu olmuş. Araç artık önceki modele göre daha akıllı, daha lüks, daha güvenli. Araçta kaş yaparken göz çıkartılan tek konu ise direksiyon simidi olmuş. Detaylara bu kadar dikkat eden bir markanın gözünden kaçırdığı bu detaya rağmen hala sınıfının açık ara lideri.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın