Subaru WRX ve WRX STI yenilendi.

Ralli fanlarının almaya cesaret edemediği, herkesin aslında ”Ah beee! Bir kullansak !” diye iç çektiği Subaru WRX ve WRX STI 2018 için makyajlandı…

Yenilikler performans, konfor ve güvenlik yönünde.

Ön ve arka yüzünde ufak dokunuşlar ile agresif bir tasarıma sahip WRX ve WRX STI ile karşı karşıyayız. Yenilikler bunlarla sınırlı mı ? Tabii ki hayır.

Yeni optimize edilmiş süspansiyonlar, 19 inçlik çelik jantlar, geliştirilmiş Brembo frenler ve markanın nam saldığı 4×4 sistemindeki iyileştirmeler bunlardan bazıları.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekanda değişiklikler var: Artık arka kol dayama var ve içinde bardaklıklara sahip, daha kaliteli malzemeler kullanılmış bir iç mekan, yeni tasarlanmış iç kapı kolları ve anahtar üzerinden bagajı açma gibi özellikler gelmiş. 5.9 inçlik bir multimedya sistemi eski 4.3 inçlik sisteme göre artmış. Subaru STARLINK ile alırsanız, 7 inçlik bir ekran sizi karşılıyor. Yan aynalar ise artık ısıtmalı alınabiliyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yeni WRX Subaru’nun gelişmiş radar sistemi EyeSight ile de alınabiliyor. Yokuş kalkış desteği ve yokuş iniş desteği ise bu araçta var.Far grubundaki yeni LED teknoloji ise güvenlik anlamında bir artı katıyor.

2018_STI-Hero__thumb.jpg

Motor kısmında ise durumlar yine iç açıcı: 2.0 litrelik benzinli yeni Boxer makine 268 beygir gücü üretiyor. Motorun Boxer (yatay dizilimli) olması araca daha iyi bir ağırlık dağılımı için kolaylık sağlıyor. Şanzımanı maalesef hala CVT. Lineartronic isimli bu şanzıman bize sanal kademeli oranlar ile manuel modu sunmaya devam ediyor. Tabii ki Manuel bir 6 ileri şanzıman da WRX’in vazgeçilmezi. 6 vitesli bu şanzımanın da Subaru tarafından elden geçirildiğinden bahsedelim. Debriyaj pedalı ise önceki WRX’e göre daha da yumuşak.

Yeni WRX yeni ön ve arka süspansiyonları ile optimize edilmiş bir yönlendirme kabiliyeti ve konfor sunuyor.

WRX’i performans paketi ile alırsanız size Recaro koltuklar, kırmızıya boyanmış kaliperler ve JURID marka frenler eşlik ediyor.18 inçlik çift oklu bir jant eklendiğini de belirtelim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

 

WRX STI

Bu makinede yukarda olanların hepsi dahil olmak üzere başka yenilikler de var. DCCD sistemi ile , aracın mekanik ve elektronik bir diferansiyel sistemine sahip olması da bir yenilik. 19 inçlik Y kalıplı jantlar da STI için yeni. Lastik ebatları ise 245/35R19.

Tabii ki WRX STI kaliperleri sarı renkte 🙂 Bu frenler Brembo tarafından yine optimize edilmiş. 6 piston ön , 2 piston arka frenlerde kullanılmış. STI Recaro koltuklar ile standart olarak geliyor.

STI’da motor anlamında yüzümüzü güldürecek verilere sahip. 2.5 litrelik bir benzinli makine, STI kaputunun altında 305 beygir gücü üretiyor.

 

Sonuç

Canavarı donanımsal olarak ehlileştiren Subaru, dış görünüş olarak WRX’i daha da agresifleştirmiş. Bundan dolayı Subaru, fanlarının bir kez daha kalplerini çalıyor. Umarım Türkiye’de de en azından 2.0 litrelik benzinli WRX görebiliriz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın