Ferrari Tasarımının Kalbi: Pininfarina.

Bir otomobil alırken her kullanıcının ilk baktığı özellik kuşkusuz dizayndır. Çoğu kullanıcı işlek bir sokaktan, aracıyla geçerken insanların ilgisinden hoşlanır. Hal böyle oluncada otomotiv devleri kendi dizayn ekiplerinin haricinde, sırf tasarım konusunda uzmanlaşmış bazı şirketlerden yardım almakta. Modadan otomotiv sektörüne kadar her alanda tasarım konusunda uzmanlaşmış olan italyanların, göz bebeği Pininfarina bu konuda otomotiv sektöründeki en saygın yere sahip.

Battista Farina tarafından 1930 yılında kurulan şirket adını; Battista Farina’nın lakabı olan Pinin ve soyadı olan Farina’nın birleşmesiyle almıştır. Şirket tarihi boyunca 100’e yakın otomobil tasarlamıştır. 1951 yılından itibaren Ferrari ile sıkı ilişkiler kuran Pininfarina, oldukça iddialı modellerin altına imzasını atmıştır. Hatta Ferrari’nin 40. yılına özel olarak yapılan F40 modelinde de Pininfarina tasarımı söz konusudur. Tasarlanan her arabanın kapısında bulunan şık imza markanın sembolüdür.

Otomobil severlerin sıkça hayalini kurduğu arabaların yüksek bir oranında bulunan bu imza günümüzde hala yeni arabalarda da karşımıza çıkıyor. Örneğin Ferrari FF, 458 ve California modellerinde Pininfarina imzası mevcut. Ancak bu denli güzel tasarımlar çıkaran Ferrari-Pininfarina ortaklaşması resmi olarak olmasada sonlanma ihtimali taşıyor. Bunun sebebi Ferrari’nin yaklaşık 6 sene önce Centro Stille Ferrari adını verdiği, kendi tasarım stüdyosunu kurmuş olması. 2013 yılında tanıtılan Laferrari modeli, Ferrari’nin tasarım olarak tamamen kendi ürettiği ilk araç olma özelliğine sahip. Ferrari, daha yeni piyasaya sürdüğü 812 Superfast modelini de yine kendi tasarladı. Bu da Ferrari-Pininfarina ortaklığının artık yalnızca belli modellerde yaşanacağını işaret eden bilgiler arasında.

Ferrari direkt olarak Pininfarina ile çalışmadan tasarımlar ortaya çıkarmaya başlamış olsa da tasarımlarında yine Pininfarina’dan esinlenmekte. Bu kaçınılmaz bir durum olsa gerek. Yaptığı her otomobille daha da çok otomobil severin gönlünde taht kuran Pininfarina kesinlikle en saygın tasarım şirketi olarak anılmayı hak ediyor.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın