Taze geldi: DS 7 Crossback.

2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nın hemen öncesinde lansmanı yapılan DS7 Crossback ile Fransızlar, yeni 3008′ deki gibi, eğer isterlerse ne kadar güzel arabalar tasarlayıp yapabileceklerini tüm dünyaya bir kez daha kanıtladılar.

2016 yılının başına kadar DS, Citroen bünyesindeki bir model grubunun isminden ibaretti. Marka, bundan sonraki üretim hayatında PSA çatısı altında lüks araç üretme kararı aldı ve Citroen’den ayrıldı. Bu ayrılıktan sonra çıkardığı ilk modelini ise rekabetin çok çetin geçtiği kompakt SUV segmentinde konumlandırmasıyla şimdiden meraklı gözleri kendisine çevirmiş durumda.

Tasarım

DS, bu aracı tasarlarken sanki alman rakiplerini adeta hedef tahtasına oturtmuş ve aracın her tarafını(özellikle ön yüzde) daha agresif ve dikkat çekici yapmak için çaba sarfetmiş. Aracın ön yüzünde tıpkı rakiplerinde olduğu gibi bolca krom parçayla karşılaşıyoruz. Altıgen formlu kocccaman ızgaranın altına yerleştirilen krom çubuk zaten dinamik görünen aracın daha da dinamik görünmesini sağlamış. Tamponun kenarlarına dikine konumlandırılan gündüz farları az da olsa Subaru Forester’ınkileri hatırlatıyor ki bu kötü bir şey değil. Izgaranın etrafını kaplayan krom detayların farların altına kadar ilerlemesi ise DS7’yi rakiplerinden ayıran unsurların başında geliyor. Fazlasıyla özgüven dolu.

ds7-4.png

DS7’nin profilinde ise sadelik teması hakim. Camların etrafında krom çıtalar kullanılmış. Büyük lastikler, şık tasarlanmış bir jant ve çamurlukların etrafının farklı renkli olması aracın sahip olduğu asi duruşu destekliyor. Bence, profilden İnfiniti’nin, tasarımına hayran olduğum SUV’u FX serisini de andırmıyor değil.

ds7-3

Arka tarafta kullanılan ince far grubu çok güzel gözüküyor. Krom çerçeveli büyük egzoz çıkışları ise DS7’nin SUV kimliğini perçinliyor. Araç genel olarak son derece şık ve dikkat çekici tasarlanmış ve eminim ki bulunduğu her yerde bir adım öne çıkacaktır.

İç Mekan

Konsept otomobilden fırlamış gibi duran iç mekan, kullanılan renklerin de etkisiyle çok kaliteli görünüyor. Muazzam bir işçilik var. Ne kadar uzun süre iç mekana bakarsanız, o kadar çok güzel detay buluyorsunuz. orta konsolda 12 inçlik kocaman bir ekran yatay olarak konumlandırılmış ve yepyeni arayüzler eklenmiş. Bu ekranın alt kısmında yönetim butonlarına yer verilmiş ve hepsi vitesin kolunun etrafında toplanmış. Nappa deri koltuklar kullanılmış ve fazlasıyla rahat gözüküyorlar.

ds7-5.png

En güzel detay ise şüphesiz BRM firması tarafından tasarlanan ve üst panele konumlandırılan saat.

ds7-6

Teknik Özellikler

DS7 Crossback’in bu şık karoserini üzerinden attığımız zaman karşımıza bir Peugeot 5008 ile aynı altyapı karşımıza çıkıyor. Yani Peugeot 5008’in uzunluğu ve sunduğu motor seçenekleri, DS7 Crossback ile aynı. 4570mm uzunluğunda. Motor ve şanzıman konusunda henüz kesin bilgiler ne yazıkki yok. Ancak bir çok insanın fikri 1.2 litre benzinli, yeni 1.5 litre dizel ve 180 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel motorun EAT8 otomatik şanzımanla sunulacağı yönünde.

Sonuç

DS7 Crossback, bana göre Cenevre Otomobil Fuarı’nın en dikkat çekici araçlarından biri. Üretim bandına girmeye hazır olan hiçbir araca benzememesi de onun albenisini yükseltiyor.

DS7 Crossback’in fiyatlarının Audi Q3 ile Q5 arasında olması bekleniyor. Mart 2017 itibariyle Audi Q3’ün 190.000 TL’lik başlangıç fiyatına sahip olduğunu, Q5’te ise bu fiyatın 340.000 TL seviyesine çıktığını düşünürsek, DS7’nin fiyatının da benzer bir skalada olacağını tahmin ediyoruz.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın