Tekerlekli Saray: S-Class Maybach: 2018

2012 de orijinal Maybach’ın üretimine son verilmesinin ardından 2014 yılında tanıtılan S-Class Maybach, lüks segmentin zirvesinde Bentley Mulsanne, Rolls-Royce Phantom gibi arabalara kafa tutan, soylu bir ”alman beyefendisi” olarak pazara damgasını vurdu.  Artık ülkemizdede yollarda sıkça görebildiğimiz S-Class Maybach, Şangay otomobil fuarında makyajlanan yüzüyle karşımızda.

Dış Mekan

Yeniliklerin arasında gözümüze ilk çarpan dış mekandaki değişiklikler. Eskisinden daha geniş ve sportif bir görünüme sahip olan radyatör ızgarasının alt tarafı göz alıcı parlak krom çizgilere sahip ve ızgaraların arasına bir MAYBACH yazısı eklenmiş. Ayrıca egzozlar ve çevresi de bolca krom ile donatılmış. Yeni MULTIBEAM LED ön farlarda üç adet gündüz farı bulunmakta ve arka farlar da Mercedes’in deyimiyle ”kristal” görünümüyle bir mücevher gibi parlıyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

İç Mekan

Arabanın içinde çok büyük bir değişiklik yok; çözünürlüğü arttırılan ekranlar ve yeni görüntü özellikleri, sürücülere daha çok kişiselleştirilebilme imkanı veriyor. Ancak radikal olarak yenilenen direksiyon muhtemelen beni de olduğu gibi herkesi şaşırtmıştır.

Mercedes-Benz-S-Class_Maybach-2018-1280-08.jpg

Standart S-Class da da değiştirilen bu direksiyondan haberimizde bahsetmiştik. Bir malikanenin içindeki spor salonunun, mobilyalara uysun diye deri, ahşap ve bir sürü süslü malzemeyle donatılması gibi görünen bu direksiyona, akıllı telefonunuzdaki kadar iyi çalışan dokunmatik kontroller eklenmiş. Bu sayede sürücüler ellerini direksiyondan ayırmadan tüm infotainment sistemini kontrol edebilecek. Ayrıca DISTRONIC ve cruise kontrollerinin de direkt olarak direksiyona taşınması bir yenilik.

Mercedes-Benz-S-Class_Maybach-2018-1280-09.jpg

Arka taraf, öndeki direksiyon tezatlığına rağmen hala sizi özel jetinizin kabinindeymiş gibi hissettirmeye devam ediyor, yani göze çarpan bir değişiklik yok. Yenilenen konfor kontrol sistemi ”ENERGIZING” dünyada bir ilk: çeşitli konfor sistemlerini bir arada kontrol eden bu sistem seçilen 6 farklı moda göre klima, parfüm, koltuk ve duvar ısıtması, soğutması, ışıklandırma ve müzik sistemlerini ayarlayarak, araç içerisinde istenilen atmosferi yaratıyor. Freshness, Warmth, Vitality, Joy, Comfort ve Training adlı modların her biri 10 dakikalığına, seçilen atmosfere uygun müzik, ışık ve diğer konfor özellikleri ile size bir gece kulübü ortamından, masaj salonu ortamına kadar her türlü ambiyansı yaşatabilir. Bu arada söylemeden geçmek istemedim, iç mekan ışıklandırması 64 farklı renkten oluşuyor.

Motor

Makyajlanan Maybach artık sadece bir adet motor seçeneği ile satışa sunulacak. Aslında S-Class ın tarihini bilenler için W126 kasa kodlu nam-ı diğer ”balina kasa” S- Class da da olan yeni S 560 yazısı,  4MATIC özelliğiyle birlikte yeni Maybachların bagaj kapağını süsleyecek. Yeni V-8, 100 kilometrede 9.3 Litrelik yakıt tüketimine ve kilometre başına 209 gram karbondiyoksit emisyonuna sahip. 469 beygirlik yeni motor, dünyanın en yakıt tasarruflu benzinli V8’leri arasında yer alıyor ve selefine göre %10 daha az yakıt tüketiyor.Mercedes-Benz-S-Class_Maybach-2018-1280-04.jpg

Sonuç

Maybach, kendine has özellikleri ve aşırı konforu dışında, standart S-Class’ın bir türevi. Bu yüzden makyajlanan modelin yeni özelliklerini daha detaylı öğrenmek için haberimize göz atabilirsiniz.

S-Class Maybach her ne kadar muazzam yeniliklerle dolu, Mercedes’in öncü teknolojileriyle donatılmış, daha uygun fiyatlı ve gerçekten de tekerlekler üzerinde giden bir saray olsada, bana göre orijinal Maybach’ın ihtişamı ve güzelliği halen daha eşsiz bir efsane olarak akıllarımızda kalmaya devam edecek.

 

All media Source by: Netcarshow.com
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın