Tesla İthal Etmek Mantıklı Mı?

Bu yazıda Türkiye’ye Tesla ithal etmek isteyenlere küçük çaplı bir ”rehber” oluşturacağız. Aslında Türkiye’de halihazırda 70’in üzerinde Tesla bulunuyor ki bu pek az sayılabilecek bir sayı değil. Gelin bu ithalat işlemi nasıl yapılıyor birlikte bakalım…
software_update.jpg
Amerika kıtasında monofaz elektrik varken Avrupa’da trifaz elektrik var bu yüzden kıtalar arasında aracın elektrik donanımları değişiyor. Türkiye de trifaz elektrik kapsamında olduğundan aracımızı Avrupa üzerinden getirtiyoruz. Tesla’nın Avrupa’daki merkezi ise Hollanda, Tilburg’da bulunuyor. Yani aracımızı Hollanda’dan getirme yükü tamamen bizim sırtımızda. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz fakat buna aracılık eden şirketler de var.
Aracı Hollanda’dan 15 gün içinde getirmek zorundayız yoksa orada da vergi ödememiz gerekiyor. Bunun dışında otomobilin ithalat masrafları şu şekilde:
  • Türkiye’ye nakliye.
  • Gümrük için dosya masrafları.
  • ÖTV ve KDV. ÖTV %3-7-15 dolarak değişiyor. KDV ise ÖTV dahil fiyatın %18’i kadar.
  • Gümrük vergisi. Aracın ATR belgesi var ise problem yok. Fakat bu belgeyi çıkartmaz iseniz %10.
  • Plaka tescil ve ruhsat masrafları.
Peki aracımızın üstüne koyacağımız ekstra masraflar belli, ÖTV ve KDV. Plaka ve ruhsat masrafları zaten tüm otomobillerde bulunuyor, gümrük dosya masrafları ise otomobilin yanında küsürat olarak sayabileceğimiz masraflar.
Otomobilin satın alma süreci ise şu şekilde işliyor. Tesla’nın sitesine girip “Other Europe” seçeneğinden otomobilinizi konfigüre ediyorsunuz ve kredi kartınızla kapora ödüyorsunuz. Ardından süreç başlıyor.
Türkiye’de Kullanım
Red_Bay-1440.jpg
Aracın tüketiminden başlarsak tüm şarj istasyonlarında otomobilinizi şarj edebilirsiniz, ayrıca evde kullandığınız prizle de evde veya işte şarj etmek mümkün. Elektrikli olduğu için otomobilin MTV gibi bir gideri yok. Kasko fiyatları ise 15.000 TL’yi bulabiliyor. Aracın servis maliyeti yok, zaten serviste de frenler ve sıvılar kontrol ediliyor. Tesla 8 yıl sınırsız km garantisini burada da sağlıyor. Ufak değişimlerde parçaları sipariş edip burada da yaptırabilirsiniz fakat ağır hasar gibi durumlarda Avrupa’da en yakın Tesla servisine gitmeniz gerekiyor. Son olarak, Model S’i baz fiyatlar üzerinden E sınıfı otomobillerle karşılaştıralım.
Tesla Model S P75
400 km menzil 225 kilometre maksimum hız 4.3 saniye 0-100 süresi sunuyor. Baz fiyatı vergiler hariç 244 bin tl. Vergiler ve diğer masraflar dahil ortalama 320 bin tl. 4 yıl kullanıp, yılda 20 bin km yaptığınızı varsayarak hesaplayalım. 4 yıl binseniz 4 yıllık masraf sadece yakıt masrafı ve 5 bin tl. Toplam maliyet 325 bin tl.
Audi A6 2.0 TDI
Bu otomobilin satış fiyatı vergiler dahil 355 bin tl. 4 yıllık yakıt masrafı toplam 80 bin km için 13 bin tl. 4 yıllık MTV tutarı ise 12.000 tl. 4 yıllık toplam masraf 25.000 tl. Toplam maliyet 380 bin tl.
BMW 520d
 
404 bin tl anahtar teslim fiyatıyla sunulan otomobilin 4 yıllık yakıt masrafı 13 bin tl. 4 yıllık MTV tutarı ise 12.000 TL . 4 yıllık masraf 31 bin tl. Toplam maliyet 429 bin tl.
Mercedes E220d 4matic
428 bin tl satış fiyatı olan otomobilin diğerlerinden farkı 4 çeker olması. 4 yıllık yakıt masrafı 20 bin tl. 4 yıllık MTV tutarı ise 12.000 TL şeklinde hesaplarsak 4 yıllık masraf 32 bin tl. Toplam maliyet 460 bin tl.
Not: bu fiyatların içinde kasko ve servis maliyetleri kullanıcıya göre çok değişken olabilmeleri.
section-hero-background.jpg
Baz fiyatlarla karşılaştırma bu şekilde. Aradaki fark da gözle görülebilir ölçüde büyük, Mercedes ve BMW’nin 2 litre ve 1.6 litre benzinli versiyonları da var fakat yakıt tüketimi açısından yakın değerler olması için, performans olarak daha benzer olmaları için (Tesla hariç) 2 litre dizel versiyonlarla karşılaştırdım. Sorularınız ve danışmak istediğiniz konular için iletişim kurarsanız daha detaylı bilgi verebilir, sıkılmadan yardımcı olmaya çalışabiliriz. Kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler.
Bizi takip edin!

Tesla İthal Etmek Mantıklı Mı?” üzərinə 2 şərh

  1. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler çok aydınlatıcı, teşekkür ederim. Biliyorsunuz geçen gün tesla model 3 fiyatı yayınlandı. Bu araç üzerinden ayrıca yukarıdaki gibi bir fiyat analizi yaparsanız, aracı satın almak isteyenler için “like me” çok faydalı olacağını düşünüyorum.

    1. Yorumunuz için teşekkürler… Çok hızlı değişen kurlar maalesef bu hesapları çok hızlı bir şekilde değiştiriyor. Yine de ileriki zamanlarda Model 3 için de bu tarz yazıları alacağız. İyi günler…

Bir Cevap Yazın