Ülkemizde üretilen ilk Hibrit araç. Toyota: C-HR (Coupe- HighRide)

Konsept araçları bilirsiniz. Markalar onları yaparak bize ”Vay bee” dedirtirler ama genelde ürettikleri araçla konsept aracın hatları dışında hiç bir benzerliği olmaz. Hevesimiz kursağımızda kalır. Toyota biz otomobil severlere bir C-HR konsepti verdiğinde de ”Vay bee ” dedirtmişti. Ardından herkes yine aynı klişenin gelişmesini beklerken herkesi ters köşeye yatırdı ve konsept araçlarıyla neredeyse aynı olan bir aracı sokaklara taşıdı.

Elmas. İşte Toyotanın bu aracı benzettiği şey bu. Aslında pek haksız değiller, araç çok saf ve rijit (tek parça ) gözüküyor. Bu agresif tasarımın altında aslına Toyota Otomotiv Grubunun Lexus markası için ürettiği, sonradan Toyota’nın da daha düşük malzeme kalitesi kullanarak kendi orijinal markasıyla satışa çıkardığı bu elmas-araba, Türkiye’de üretiliyor. Tüm dünyada sadece Türkiye’de üretilecek olan C-HR, Amerika ve Avrupa kıtalarına da Türkiye’den ihracat ile o marketlere ulaşacak. Bu modelin bir diğer özelliği ise hibrit olması. C-HR, Türkiye topraklarında üretilecek ilk ve şu an için tek hibrit araba olma özelliğini de taşıyor. C Crossover segmentine adım atan C-HR aslında Nissan Juke ile rakip görülse de, boyutları sebebiyle Qashqai ile kıyaslanmalı.

Tasarım ve boyutlar

C-HR 4.3 metre uzunluğa, 1.7 m genişliğe ve 1.5 m yerden yüksekliğe sahip. Bu boyutlar azımsanmayacak değerler olsalar da, tasarımcılar gölge oyunlarıyla C-HR’ı daha kompakt göstermeyi başarabilmiş. 1.2 litrelik hibrit olmayan üniteye sahip motor ile C-HR tam 1375 kg kütleye sahip.

Toyota CHR1.jpg

İç Mekan

Toyota C-HR’ın içinde Corolla, Auris gibi modellere göre çok daha kaliteli ve pahası yüksek malzemeler kullanmış. İçerde 8 inçlik bir multimedya ekranına ve 4.2 inçlik yol bilgisayarına yer veren Toyota, Hybrid modelinde kadranlarda devir saati göstergesinden vazgeçmiş. Toyota tasarımcıları bu Coupe ve agresif formu koruyabilmek için arkadaki koltukları normal araçlardakinden daha da aşağıya yerleştirmiş ve bu durum ön koltuklardan bile aşağıda olan bir arka yaşam alanı yaratmış. Cam küçüklüğü sebebiyle klostrofobik bir ortam olduğunu da es geçmemek gerek. Toyota, araçta Bluetooth ile telefon bağlama, USB ve AUX gibi bağlantı yollarını da sunmuş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Motor

1.2 litrelik benzinli 4 silindirli Turbo üniteden 116 beygir güç ve 142 nM  tork üretebiliyor. Bu araca 10.9 saniyelik bir 0/100 hızlanma verisi sunuyor. Ayrıca aracın hibrit teknolojisine sahip bir modeli de var. Bu modelde 1.8 litrelik benzinli 4 silindirli 122 beygir çıkaran C-HR, aynı zamanda bir elektrik motoru ile pillerin ağırlığına meydan okuyor.

Toyota bu motorları manuel veya CVT şanzımanlı olarak satıyor. Ayrıca 4×4 şeçeneği olduğunu ve sistemin C-HR’ın ağabeyi RAV4’ten alındığını söyleyelim.

Toyota CHR8.jpg

Tüketim

1.2 litrelik benzinli modelin Fabrika verisi 5.9.

1.8 litrelik hibrit model ise 3.6 litrelik çarpıcı bir tüketime imza atıyor.

 

Donanım paketleri

Toyota C-HR’ın 3 tane donanım paketi var, bu paketlerin isimleri Advance, Dynamic ve Diamond. Donanım çokluğu Advance’den Diamond’a doğru artıyor.

En boş paket olan Advance’te Cruise Control ve ekranlar standart. Bu paketin üzerine bir de Techno Paket alırsanız Led aydınlatma grubuna ulaşıyorsunuz.Dynamic’te 17 inç, Diamond’da 18 inç çelik alaşım jantlar standart olarak sunuluyor. Araç Türkiye’de üretildiği için bir çok opsiyon ile satın alınabiliyor ve sipariş ile hızlı zamanlar içerisinde teslim almak da bir olanak.

Toyota CHR3.jpg

 

Sonuç

Toyota çok cesur bir hamle ile C-HR üretti. Bu cesur hamle sonucu bir çok beğeni toplamış olacak ki, Toyota Türkiye yıl sonuna kadar 2.000, gelecek yıl ise 10.000 tane C-HR satmayı hedefliyor. 83.000 TL ‘den başlayan bir Crossover, donanımları ihtibarıyla gayet uygun. Toyota bu modelin Corolla’dan sonra en çok satılan Toyota modeli olacağını da iddaa ediyor. Bu soruların hepsini bize zaman ve sokaklarda göreceğimiz C-HR sayısı gösterecek..

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın